güçlü bir hafızaya sahip olmak

her zaman bir avantaj, Allah'ın bir lütfu olarak görülür ve şükür gerektirir. ama unutmaya çalıştığınız kötü bir olay varsa, işte o zaman hapı yuttuğunuzun resmidir. her yeni güne uyandığınızda, o olay en taze haliyle karşınıza dikilip, size meydan okurcasına sırıtır. Allah'a sığınır, unutmaya çalışırsınız ama hafızanız canla başla çalışıp bir şekilde onu karşınıza getirmeyi başarır. inatla, çıldırtan bir kararlılıkla...
devamını gör...
kısa sürelisinin kralı zatımda mevcut Allah(c.c) ın bir lütfu olarak.

getirisi 1000'in üzerindeki sayfayı bir iki günde hafızanıza atabiliyorsunuz böylece.

sabaha %70 in üzerinde hemen herşeyi hatırlıyorsunuz.

ancak bu iyi ders çalışmayı ve herşeye vakıf olmayı engelleyen bir durum.

sizi bedavacı kılıyor üstelik.

bazılarının gözünde de ne yazık ki antipatik..

ama ezmek istediğiniz sınıf çalışkanları varsa sağlam hava basabileceğiniz bir durum.
devamını gör...
imam safi gözü bir gün bir bayana ilişmiş. o günden sonra ezberlemesi gitmiş. hocasına sorduğunda, hocası günah işlerle uğraşanların hafızasının zayıfladığını söylemiş. şimdi neden ezberimizin zayıf olduğu ortaya çıktı.
devamını gör...
- şarkı türkü mevzu bahis olunca hemen ezberlersin, ama iş derslere gelince hatırlamazsın demi - sorusuna maruz kalma durumudur.
devamını gör...
arkadaşlar arasında hipermnezik diye anılmaya sebeptir.bence iyi bir şey gibi görünse de o kadar hoş bir durum değil ama dersler konusunda iyi oluyor http://tabi.geç çalışmaya başlayıp iyi not alabilmek iyi hissettiriyor.ama her zaman da aynı taktik işe yaramıyor.
devamını gör...
osmanlı ulemasına göre harama bakmayla ters orantılıdır. ne kadar harama bakarsan hafızan o kadar zayıflar. o yüzden medrese eğitiminde verilen ilk ders yolda yürüme dersi imiş. çakal gibi gözler fıldır fıldır yürüyen adamda kafa kalmaz diyorlar.*
devamını gör...
senelerdir yolda süzmediğim hatun kalmadı. o hatunların kirpiklerine kadar hatırlıyorum. nasıl harama bakmayla ters orantılı olabiliyor bunu anlamak çok güç.

sadece o hatunların kirpiklerini değil telefon numaralarını bile hatırlıyorum.

yerine göre iyiliği-kötülüğü değişir.
devamını gör...
çoğu insanın kendisinde bulunmasını istediği özellik. fakat bende olmadığı için şanslıyım bazı şeyleri unutmak iyidir her şeyi de hatırlamayalım.
devamını gör...
iddiaya göre ekseriyetle kadınlarda bulunan özellik. güçlü hafızadan kasıt,
sinir anında söylenmiş bir sözü kaydedip günü geldiğinde yedirmekse doğrudur.
onun dışında pek gerçekçi gelmiyor.
devamını gör...
güçlü bir hafıza beynimizin sağlıklı ve zinde olmasına bağlıdır. final sınavlarına çalısan bir öğrenci, keskin zihinsel kabiliyet gerektiren bir işi yürüten uzman ya da çalışanlarına uygun rol model olmaya çalışan bir yönetici olmanıza bakmaksızın, hafızanızı ve zihninizin performansını geliştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var. işin iyi tarafı ise, bunların hiçbirinin yaşınız ile ilgisi yok.

beynimizin kendini şekillendirebilmesindeki bu inanılmaz yeteneği, konu öğrenmeye ve hafızaya geldiğinde aynı şekilde devam etmekte. nöroplastisite’nin doğal gücünü; yaşınızı bir kenara bırakarak bilişsel ve kolay öğrenebilme kabiliyetlerinizi geliştirmek, aynı zamanda hafızanızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar