gülen cemaati

3 tabakadan oluştuğunu düşündüğüm harekettir.

a-)üst tabaka

b-)orta tabaka

c-)alt tabaka - hizmetkarlar (abiler,ablalar) ve hizmet ettikleri..


üst tabaka :

bir çok organizasyonu kendi bünyesinde değerlendirerek orta tabaka vasıtası ile tabana yayarlar.siyaset ve eğitim alanlarında ciddi manada etkile güce sahip olup ekonomik nemadan büyük pay kazanırlar .büyük ihalelere girer , büyük oynarlar. sıradanlıktan öte uç noktalara hakimdirler keza elinde kırmızı kitap altında slk 600 veyahut sıradan bir mercedes kompresör ile halkın arasında zaman zaman görünür , yaz tatillerini geceliği (mevsimine göre ) geceliği 100 tl den 400 tl ye kadar uzanan kızılcahamam termal ötel de geçirirler.ciddi mana da ekonomik güce haiz olan bu kesim özellikle siyasi arena da ne kadar pasif görünseler de aktif siyasette etkili olup gündem oluşturabilecek konuma ve istihbarata sahiptirler.medya ve finans sektöründe büyük rol oynarlar .bank asya ,samanyolu tv ve zaman gazetesi olarak halkın içindedirler.aynı zaman da bu üç kuruluş,özellikle tv -gazete elit tabaka ile b ve c olarak sınıflandırdığımız orta tabaka ve alt tabaka arasında iletişim aracı olarak da kullanılır.müslümanları çeşitli telkinler ile yönlendirme kanalları olarak bilinirler,tesirleri alt tabakaya da ulaştığı gibi etkisi altında bıraktıkları kişileri ilerleyen yıllarda bir üst safha da görmek isterler ve her yönü ile destekçisi olurlar.elit tabaka nın en büyük özelliği asla kendisinden olmayan ile iş yapmadığı gibi gizliliği esas tutarlar.yüzeyselleştirmeyi benimsemiş cesaret olgusunu raf'a kaldırmış olan bu tabaka insanların itikatlarini ilgilendiren konularda söz hakkı almaz b ve c tabakasına havale ederler.iç ve dış politika da önemli yere sahip olan elit tabakanın burjuvaları yurda döndüklerinde amellerini şırıngalarken kazanılmış ihalelerin verdiği büyük bir haz ile birden bire amatör kesilir , çeşitli entrikalar ile içten içe hizmeti hezimete çevirirler.fakat diğer tabakalara bunu asla belli http://etmezler.ve tüm bu amelleri ve varılan sonucu büyük bir başarı öyküsü olarak anlatırlar.dinin çeşitli vecibelerini yüzeyselleştirme de etkili olan elit tabakanın terapileri tabanı da etkisi altına alarak başta orta tabaka olmak üzere alt tabakayı da düşünce kıskacı altına alırlar.hayırlı evlatlar yetiştirebilmek ,devletin belirli yerlerine gelebilmek için başörtüsünü açmamız şart ! anlayışını alt tabakaya benimsettikleri gibi.

hiçbir hükümet yoktur ki elit tabaka ile ters düşsün,hiçbir saf elit tabaka yoktur ki hükümeti karşısına alsın.

orta tabaka :

elit tabaka ile alt tabaka arasında ki köprü vazifesi görür.bir üstlerini bilmedikleri gibi 2 altını da genellikle bilmezler.hiyararşiye ciddi mana da nem veren bu tabaka kitleleri yönlendirmede ve çeşitli etkinliklerde başrol http://oynarlar.bi nevi postacı ,aracı,elçi vazifesi görürler.

alt tabaka :

hizmetkarlar veya hizmet erleri olarak bilinen bu tabaka hareketin en samimi en saf ayağıdır.gündem den uzak tutularak hakikat deryasına tüpsüz dalarlar,lakin kıyıya vurduklarında amacın karşıya geçmek değil suya girmek olduğunu anlarlar.kopmaların sıkça yaşandığı bu tabaka da işler diğer tabakalara göre daha amatör ve daha bireyseldir.üst altı ile birebir ilgilenir,gruplar küçülür,hizmetin detayları fazlası ile vurgulanarak salih amel kovalanır.daha çok eğitim alanında aktif olan bu kişiler siyaseti şeytan oyunu olarak görür ve aldıkları telkin gereği aktif siyasetten uzak durmayı yeğhttp://lerler.ne garip ki oy vermeye de sabah erken saatte giderler.demiştik ya en saf ayağıdır.çeşitli sorulara cevap vermekten çekindikleri gibi açık ve net oynamayı sevmezler.bazıları ise vardır ki körü körüne inancın hezimeti ile günlerini geçirir.''o demişse doğrudur'' mantığı ile kendini körelttiğinin farkında olmayan bu kişi aslında içten içe bazı şeyleri kabullenmez lakin dillendirmekten ber'i kalır.çünkü sistem acımayı gerektirmediği gibi duygusallığa ve objektif olmaya asla yer vermez.

özetle

bahçe de yetişen güllerin hiçbir hükmü ve ehemniyeti yoktur toprağında zehir olduktan sonra.
devamını gör...
bu cemaat ile ilgili tartışmalarda, savunucuların yaptığı bir hata var bence.

fethullah gülen'in bir sözü veya tutumu veya cemaatin bir icraati eleştirildiğinde savunma yöntemi olarak, cemaatin çok başarılı olduğundan, kimsenin yapamadığını yaptığından ve bu işler yapılırken cemaat mensuplarının gösterdiği üstün fedakarlıklardan bahsediliyor.

cemaatin tuttuğu yolda başarılı olduğunu, bu yolda çalışanların çok cefakar ve fedakar olduğunu kabul ediyor zaten herkes. cemaati "bu şakirtler de hiç çalışmıyor yahu!" diye eleştiren yok.

eleştirilen şey içerik ve politikalar. cevap verilecekse bu noktadaki suçlamanın cevabı verilmeli.

devamını gör...
en güzel işleri gençleri anne babadan koparmaktır.öyle ki bazıları evlatlıktan red edilmelerinden bile gururla bahseder.rasulullah efendimiz ilime de hizmete de ailesine de ayrı ayrı vakit ayırmıştır.ama bu cemaatten kimi gördüysem hizmet için ailesini silmiş ya da gönül kırmış.bazıları sevdiklerinden nişanlılarından bile ayrılmış bu uğurda.
uzun süre önce stv de bir program izlemiştim.yurtdışında bilmem nerede çekim yapıyorlar ve hizmet için gitmiş delikanlılarla röportaj yapıyorlardı.hatırladığım kadarıyla şöyle bir dialog geçti:
-nasıl oldu buraya gelmeniz?
-annem babam çok karşı çıktı.babam dedi ki oğlum yurtdışına gitme türkiye de hizmet et.ama ben de dedim ki hocam buradan uzaklarda kan ağlarken ben burada duramam.şimdi konuşmuyoruz.
-peki neler yaptınız burada?
-çocuklara türkçeyi öğrettik.türkçe olimpiyatlarına hazırladık.şimdi ailem olimpiyatları izleyince benimle gurur duyuyordur.

kesinlikle abartmıyorum aynen cevap buydu ve ağzım açık kaldı.bu mudur yani?o kadar uzaklarda tek amacınız bu mu?başka söze gerek duymuyorum...
devamını gör...
bu cemaate mensup stv, kardeşlik zamanı kampanyası ile 14 kanalın (van için tek yürek) topladığı yardım parasından 3-5 milyon tl daha fazla toplayabildi.
bir fikir versin bu bize...
devamını gör...
nur cemaati mensuplarının yahudi zihniyetli para poltikalarının (ekonomik açıdan değerlendiriyorum sadece, en önemli şeyleri para olduğu için... maddi konu dışında eleştirilmesi gereken çok yönleri var olduğuna inanıyorum) dini kullanarak aklamaya çalıştıkları komik söylem...
devamını gör...
hizmet ettiği, irşad ettiği insanlara az biraz da hak-hukuktan falan bahsetmesi gereken oluşum. o tuzu kuru adamlara "hizmete yardım ederseniz işinizin bereketi artar" altmetinli vaazler verirken biraz da iğnelesinler, "çalışanın hakkını hakkaniyet gözeterek veriyor musunuz" diye, çok değil, ufaktan bir dürtmeye başlasınlar bakalım o "perşembe esnaf sohbetleri"ne rağbet artıyor mu azalıyor mu.
devamını gör...
ahirette gülemeyenler hareketi olma yolunda ilerliyorlar. Allah yardımcıları olsun. peşine takıldıkları adamdan yüzlerini hakka çevirsin. tabi "o adamında"...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar