güllaç

güllaç yufkası, süt, şŸeker, gül suyu,ceviz ve nardan mütevellit ramazan ayının vazgeçilmez, hafif mi hafif, lezzetli mi lezzetli süper tatlısı...

ah ulan ah sabri abi
devamını gör...
ramazan ayı dışında bulunamaması ya da zor bulunması üzen süpersonik bir tatlı.. ne var kardeşim yapıverin yaz-kış ölür müsünüz yani..
devamını gör...

--- alıntı ---
''güllaca fazla malzeme katmaya gelmez. ceviz mubahtır ama abartmadan. karadenizli müteahidin istanbul'a ettiğine benzer bir etki yapan fındık; baklavadan, kadayıftan özenti şamfıstığı serpmek ise resmen suçtur, günahtır. kokulu çilekle, kiraz şekeriyle, hele de yeniyetme kiviyle süslemek düpedüz rüküşlüktür.


güllaç, tadı rayiha gibi gizil, ışığı kendinden menkul, yarı saydam, yarı sert bir tatlıdır. bu nazik, mideyi ve ruhu telaşlandırmaktan kaçınan tatlıyı kuruyemişin çıtırtısından, kokulu meyvenin tacizinden, meyve şekerlerinin parıltısından kurtarmak, bütün bu gürültü dinince de, onun ehli keyfe teslim ettiği lezzetini dinlemek lazım gelir. nar kıvılcımlarının yanıp sönen aydınlığında; gülünü de koklayarak.


güllaç harita gibi girintili çıkıntılı yüzüyle bu topraklardaki osmanlı, bu şehirdeki ramazan gibi bir şeydir. isteyene kendini gösterir, kendini hissettirir.güllaç sarayda mermer tonozlardaki kıvrımsa, istanbul'un tevekkül semtlerinin cumbalarında danteldir. osmanlı'nın bugün de süren inceliğinin gastronomim halidir.''
--- alıntı ---


*
devamını gör...
sütle yapıldığı için masum zannedilen,ama hamuru nişastadan yapıldığı için kalori listesinde birinci sıraya oturan tatlıdır.
devamını gör...
muzlu, kivili versiyonları bulunan ancak cevizli olması tercih sebebi olan ramazanlık tatlı.
devamını gör...
arasına ceviz serpip, üzerini de nar taneleriyle süsleyip iftar sonrası dostlara ikram edince herkesin yüzünü güldüren tatlı.
devamını gör...
kendisi hakkında ilk başlık açan kişi olmaktan gurur duyduğum tatlı...

ramazanda geldi....... allaaahhh........
devamını gör...
karaköy güllüoğlu'nda kilosu 22 liraya satılan hafif ve lezzetli tatlı
devamını gör...
görüntü-lezzet performansı beni hayal kırıklığına uğratan tatlı
devamını gör...
bir tatlı ancak bu kadar güzel olur. hele de iftar sonrası henüz bir bardak çay yeni içilmişken ağza götürülen ilk lokması, muhteşemdir. çok oruç tutalım, çok namaz kılalım, çok güllaç yiyelim.
devamını gör...
eğer sevmediğim bir tatlı varsa o da budur işte. düşünmesi bile kötü. bende bir sorun var sanırım, herkes seviyor arkadaş.
devamını gör...
iki türlü güllaç vardır.
birincisi yaprak sarması şeklinde sarılan ki bence en güzeli budur.
ikincisi diğeri de örtü şeklinde yapılandır.

katılan peynire göre tadı değişmektedir.
inanmazsan inanma'nın bulunduğu yerde kesmik adı verilen sütün kesilmiş halini katmaktadırlar ki diğer peynirlere on basan bir tad elde edilmektedir.
devamını gör...
bu akşam yediğim züper tatlı. o kadar tecrübeden sonra şunu söyleyebilirim ki en güzelini benim hatun yapıyor. bu tadı başka hiç bir yerde bulamadım. misafirleri göndertikten sonra kalan güllaca bir yumuldum bitti hemencecik..

ülen yoksa bu işin ticaretine mi başlasam, bir dükkan açsam, hanım yapsa, ben satsam.. ama sadece güllaçla da olmaz ki... neyse ben bu işi biraz düşüneyim...
devamını gör...
ramazan dışındaki aylarda da midemizi şereflendiresi tatlı..
devamını gör...
dün hiçbir yerde bulamadığım adına şiirler yazmak istediğim ama onuda beceremediğim ramazan datlım. pastaneci abi " ayırım istersen apla" dedi gerçi ama vuslat anımı böyle planlı/sözleşmeli gerçekleştirmek istemiyorum. niyetim ciddi.

şu olur mu ki;

seviyorum ama kimi
en tatlı birisini
nasıl anlatsam sana
ilk harflere değilde başlığa baksana.

devamını gör...
senede bir ay gündemimize girip mübarek 11 aylarda unuttuğumuz tatlıdır nedense, ne zaman olsa yenir halbuki.
devamını gör...
en hafif tatlı özelliği taşır.

aslında tatlı bile değildir, neredeyse sütten oluşur sadece. baklavanın yerini tutamaz.
devamını gör...
ramazan'da yapılmamış, kuru hali bim'de muhakkak bulunması gerekir. yapımı pek zahmetli. boool bol süt gerekiyor. katları arasına kıyılmış ceviz ve nar. mmmm...enfes.. yapıldı mı da uzun süre bırakmadan tüketmeli hemen.
devamını gör...
bunca zamandır hiç sevmediğim,yemediğim,yesemde beğenmediğim tatlı.
ama bugün ablamın yaptığını bir tadayım dedim,aman Allahım o neydi öyle. bir tatlı bu kadar mı leziz olur!
çikolatalı pastadan bile daha çok sevdim.
yaşasın güllaç yemek.
devamını gör...
az önce dünden kalan güllaç var mı diye soracakken, adını hatırlayamadığım için, gayrı ihtiyari, beyaz sütlü bişey vardı ya ondan kaldı mı diye tarif ettiğim tatlıdır. en güzel yanı içindeki cevizlerdir.
devamını gör...
görüntüsü ofsayt * tatlı, sütler içinde sahipsiz sal gibi salınan yufkalar üzerine binmiş şuursuz nar taneleri, üstüne tropikal gülsuyu yağmuru... sanırım yıldızım asla barışmayacak kendisiyle.
devamını gör...
görüntüsü gollük tatlı, sütler içinde sahipli bir sal gibi salınan yufkalar üzerine binmiş şuurlu nar teneleri, üzerine tropikal cennet kokulu gülsuyu yağmuru.... sanırım yıldızım asla çatışmayacak kendisiyle.

* *
devamını gör...
bol malzemelisi mükemmeldir.

iki gün önce bir güllaç yaptım, içinde güllaç yaprağından çok ceviz ve fındık vardı. hal böyle olunca aldığım yorum da "eline sağlık" yerine "bana da bu kadar fındık koysan ben de güzel olurum" oldu. cıx cıx.
devamını gör...
ramazan'dan ramazan'a tükettiğimdir. neden sadece ramazan? sebebini bilmiyorum. ama durum bu.

ramazan'da severek tüketiyorum. tabi cevizle beraber.
devamını gör...
ramazan denince akla gelen, sonrasında pek adı anılmayan -anılsa da tadılmayan-, yufka yürekli; gül suyu ve sütten yapılan tatlı.

(bkz: güllü aş)
devamını gör...
nişasta ile yapılan yufkaları yumuşatmak için, üzerine gül suyu ve süt serpilmesi ile yapılmış geleneksel tatlı.
devamını gör...
antep sarmanın yanında benim için varlığının pek önemi olmayan ramazan dendimi akla gelen ilk tatlı çeşidi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar