gümrüksüz alışverişin 30 euro ya düşürülmesi

ulan hiç mi vatandaşın lehine birşey yapılmaz. yurtdışından yapılan alışverişlerde gümrük muafiyet oranı 70 euro'dan 30 eura'ya düşürülmüş. yani fiyatı 30 euro'yu geçen ürünler vergiye tabi olacak.

gümrük ve ticaret bakanı bülent tüfenkci'nin açıklaması;
"inceledik. bizim e-ticaret firmaları yurt dışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. geçtiğimiz günlerde bunun önerisini bakanlar kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. çünkü bunun başka etkileri de var. bakanlar kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer."
devamını gör...
sabahtan beri küfür ediyorum. ulan belki 150 ürün getirdim yurt dışından ama ilk defa 54 dolara bir ürün aldım. genelde hep 30 euro altı alırdım. alır almaz düşürmüşler. simdi gümrükte kalacak mi diye endişe et dur. hayır ürün çin'den geliyor daha dün sipariş verdim yetişmez yılbaşına. nasipsiz g.t bağdat'tan döner dedikleri bu olsa gerek.

saçmalıktır bu. vergi öde öde bi bitmediniz! nerde ulan bu ülke iyi durumda diyenler? hani? devlet artık minik hesaplar yapacak kadar küçük düşünüyor.
devamını gör...
beğenmemekten öte eyjafjallajökull diyemeyen izlandalı çok ağır küfür etti aslında. amazon.com, amazon.de ve aliexpress.com sağolsun hayatı yarı fiyatına yaşamaya başlamıştım, hem de bu dolar ve euro kurlarına rağmen. daha dün türkiyedekinin yarı fiyatına ayakkabı siparişi verdim. 2 tane de listedeydi, normalde bi yazlık bi de kışlık ayakkabı ile hayatını geçiren biriyim ama dedim özellikle amazon.de'nin son girişimlerinden sonra hükumet kesin köstek olacak yarı fiyatına bulmuşken alayım kenarda dursun. bak daha dün dedim bunu. çok pis nazarımın olduğunu biliyordum ama hükumet politikalarını etkileyebilecek seviyeye geldiğimin farkında değildim.

tabi hükumet bi yandan haklı, bu durumun piyasada haksız rekabet yarattığı doğru ancak sadece vergi değil firmalar da deli para kazanıyor. en azından firmaların fiyat kırması için bir şanstı bu.

bir de böyle 30 euroya düşürdük denmez ki, şu tarihte düşürülecek dersin millet ona göre önlemini alır. kibirli'nin dediği gibi dün yaptığımız ve dün gümrük sınırına takılmayan alışveriş bugün takılıyor, ne olacak şimdi bunlar?

neyse güzel günlerdi ve bitti. alışveriş yapmamaya devam.

not: ilk tanımda eski sınır 70 euro denmiş ama 75 euroydu.

ekleme: change.org'da bi kampanya var, bi işe yarayacağından değil ama linki de bu:

https://www.change.org/p/g%C3%BCmr%C3%BCk-ve-ticaret-g%C3%BCmr%C3%BCk-muafiyeti-75-ya-geri-%C3%A7ekilsin

ekleme 2: bu arada daha 2 hafta önce bu sınırın 150 euroya çıkarılması konuşuluyordu. toplantıya 150 yapalım mı diye girip 30 kararı ile çıkmışlar. muhtemelen boyner, hepsiburada.com, n11.com gibi firmaların ciddi baskısı oldu.

ekleme 3: resmi gazete'de ne zaman yayınlanacağını bilmek lazım bu kararın. o vakte kadar eski sistem geçerli. acaba şimdi sipariş versek resmi gazete yayınına kadar yetişir mi. *
devamını gör...
gittikçe katılaşan vergi politikalarının bir diğer sonucu. toplama bakınca tesiri az gibi görünse de kısıtlı bütçesi ile yaşamını sürdürenler üzerinde etkisi büyük olacak. ayrıca şunu demeden edemeyeceğim; bir vergi şartı şekli getirirken "avrupa'ya baktık tutar böyle, bundan sonra biz de böyle yapacağız" açıklaması gezegenin en anlamsız açıklaması olmuş. devletin bilmem ne kadrosuna gelmişsin hala şu sözlerle açıklama yapıyorsun. ötv için de avrupa'ya baksaydınız bir zahmet. her konuda avrupa'ya bakıp örnek alınmış da bir bu kalmış sanki. kaldı ki, her konuda avrupa ile aynı bile olsak koskoca devlet adamı "ama onlar da böyle yapıyor bana ne ben de böyle yapacağım." diye açıklama yapar mı? her şey hep işinize geldiği gibi değil mi?
paramız bitti, vergileri delice arttırıyoruz diyemeyince, avrupa'ya özendik açıklaması yapabiliyorlar. daha dün de avrupa kim ki diye bas bağırıyorlardı. sizi gidi batı özentileri sizi...
devamını gör...
avrupa ve amerikayla karşılaştırmıyorlar mı gülmekten öleceğim. adamların kişi başı milli geliri ortada. üstelik aldığımız ürünler karşılaştırılan ülkelerde çok daha uygun. popüler olduğu için örnek olarak skechers ı vereceğim. yurt dışında türkiye'de almayı düşüneceğiniz aynı model ayakkabı en az 100 lira daha uygun. döviz yönlü zararımıza hiç değinmiyorum bile. enayi yerine konulmaktan bıktım usandım artık. küreselleşen bir dünya varsa hükümet nasıl çıkarlarına uygun hareket ediyorsa bende çıkarlarıma uygun hareket ederim. hükümet gümrüksüz alışverişi kısıtlarsa ben de alternatif yollar bulur, üretirim.

devamını gör...
--- alıntı ---

15 ocak tarihine kadar gümrük işlemleri başlamış siparişler için vergi sınırı 75 euro'dur.

16 ocak tarihindeki gümrük işlemleri için vergi sınırı 30 euro'dur.

yani siparişiniz 16 ocakta bizim ülkemizdeki gümrük işlemlerine girerse 30 euro ve üzeri siparişiniz için vergi alınacaktır.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar