günah

bu dünyada bir şŸekilde tolere edebildiğŸimizi sandığŸımız ve bunun yanılgısı ile yaşŸadığŸımız ancaaak öbür dünyada mutlak suretle hesabının sorulacağŸı dinen caiz olmayan davranışŸlar veya düşŸünceler silsilesi.

(bkz: yüze tokat gibi çarpan entariler)
devamını gör...
ihl sözlükteki başlıkların %72,64'nün ilk entrysinde kullanılan kavram.
kusuratlı sayı dikkat edersen.
devamını gör...
tüm genellemeler yanlıştır genellemesinin yanlış olduğunun isbatıdır zira tüm günahlar aynı zamanda haramdır.
devamını gör...
insanoğlunun babası hz. ademle başlamıştır.kendisine yasak mevyeyi yememesi söylenmişti ama o kendisine koyulan bu yasağı çiğnedi ve ilk günahı işledi o gün bugündür biz ademin çocukları günah işler dururuz.
devamını gör...
hz ademin yasak meyveyi yemesi genel islami bakışa göre zelledir ama günah diyenler de olmuştur .günah delilebilecek kadar büyük bir olaydır.kuran-ı kerimde bu konu hakkında "adem rabbine asi oldu " ayeti kerimesi geçer(taha 121)
devamını gör...
kiliseye günah çıkartmaya gelen genç kızla yiyişen genç bir pederin hikayesini anlatan film. tabii türkçeye ''günah'' olarak çevrilen bu filmin orijinal adı; el crimen del padre amaro (peder amaro'nun suçu)'dur. sonunda ne mi oldu. opps:

spoiler

kız karnında 5 aylık olan peder piçini aldırırken öldü. peder de kilisedeki kariyerine kaldığı yerden devam etti.

spoiler bitti
devamını gör...
"günah ermişliğe giden kestirme yoldur.kestirme ama ateşli yol.çok tehlikelidir bu yol.günahlara bağışıklık kazanma da cabası."

herman hessen
devamını gör...
kaçınılması gereken yedi büyük günahlar:
şirk
sihir
insan öldürmek
faiz yemek
yetim malı yemek
savaş günü kaçmak
namuslu kadına iftira etmek (buhari, müslim)
devamını gör...
yaptıkça insanın gözünün körleştiği kalbinin karardığı durum. ilacı tevbedir. ağlamaktır hem de geceleri...
devamını gör...
insanın iki dünyasını da mahvu perişan edendir.özellile adam öldürmek,zina etmek gibileri sadece bireyi değil tüm toplumun düzenini alt üst eder.
devamını gör...
ince saz şarkısı. sevmek günahsa bile bile lades diyor resmen..

öylesine büyük ki günahları, izleri derinde saklı
avuçları sıcak, bakışları deli, yaktı her değdiği yeri
onlara birşey oldu besbelli sıcak eylül geceleri
gözgözü görmez bir sevdada kaldılar duman oldu gönülleri

günah, günah
günahsa götüren sevgiye insanı
åžimdi sevap değil günah zamanı
günahsa götüren sevgiye insanı
yanalım birlikte günah zamanı


öylesine büyük ki günahları bilinmez nerden geldiği
göklerden mi indi, yerden mi yükseldi, kadere boyun mu eğdi
öylesine büyük ki günahları akla ziyan aşklarının
nereye gitseler peşlerinden gelir ölümün sessiz çığlığı

günahsa götüren sevgiye insanı
åžimdi sevap değil günah zamanı
günahsa götüren sevgiye insanı
yanalım birlikte günah zamanı
...

http://fizy.com/s/1aiv74
devamını gör...
farkında olmadığımız bir ateş... uzaktan ısıtır gibi görünerek cazip... yaklaşırken yakmaya başlayan... yaparken kendimizi yaktığımız...
devamını gör...
bazı insanların korkutma amacı ile helal olan şeylere bile verdikleri hüküm. daha çok yaşlılarda görüyorum bu durumu.
devamını gör...
mümin için her an yıkılacakmış gibi olan bir dağın dibinde oturmak, facir için burnunun üzerinden geçen bir sinektir.
devamını gör...
günah duygusu hayatın temelinde yer alan bir duygu aslında.hz.adem günah işlemeseydi şu an ben bu tanımı http://giremezdim.suç ve ceza bunun için en beğenilen roman galiba. dünya nedir ki bir suç ve onun cezası değil mi?
devamını gör...
eskilerin anlatmak için sayfalar dolusu mürekkep ve kağıt heba ettiği “günah” sözcüğü, günümüzde “tövbe edince geçen şey” veya “vicdan sızlatan şey” gibi tanımlamalarla pit pazarına düşmüş eşya gibi kıymetinden bir parça yitiriyor. gerçi, hayatın son kertesinde oraya düşmeyen şeyin kıymet-i harbiyesi olmuyor ki. günah’ın özgeçmişine bakarsanız aslında onun ne denli zor elde edilen bir şey olduğunu iyi anlarsınız.

dünyanın hala genç olduğu devirlerde, günah-ı kebire denen büyük günahları işleyenlerin üzerine ilahi bir yağmur yağar, bu yağmur bazılarının ateşini söndürür, bazılarına rahmetiyle muamele eder, bazılarını da yutarmış. o devirlerden bize yadigar kalan günahların torunları da hayatımıza o kadar adapte oldular ki artık insanlar yaptıkları günahlarla anılır hale geldiler: zinakar falan, katil filan, le fülanin le fülan. öyle ya, günahı toplum hazırlıyor günahkar işliyor...

hayatı boyunca daima ensesinde hissettiği “günah” hakkında kafka şöyle diyor: “insanoğlunun iki büyük günahı vardır: biri, “sabırsızlık” diğeri ise “tembellik.” sabırsızlığı yüzünden insan, cennetten kovulmuştur; tembelliği yüzündense oraya tekrar girememektedir.”

bu arada modern insanların kafasını asıl meşgul eden fenomen, ilk günahı işleyenin kimliğinden çok son günahı kimin işleyeceğidir. tabi bir de bu bilinmeyen ve merak duyulan şahsın işleyeceği günahın ne olduğu söz konusu. åžimdiye gelecekten bakan en modern gözler, son büyük günahın ise gammazlık olduğuna inanmaktalar.gerçi vicdan azabı denen modern muhasebede insan, her zaman karlı çıkabilir. ne dersiniz?
devamını gör...


--- alıntı ---

günehem râ bebahş u destem gã®r
afv ferma ki kerde em taksir

--- alıntı ---

günahımı bağışla, elimden tut
kusurum çok, bağışlanmamı buyur
devamını gör...


--- alıntı ---

günehem râ bebahş u destem gã®r*
afv ferma ki kerde em taksir*

--- alıntı ---

günahem ra: günahımı
bebehş: affet
u: ve
destem gir: elimi tut
afv ferma: affet
ki: çünkü
kerde em: yapmışım
teghsir: günah, suç
devamını gör...
günah nefsin kalbe galip gelmesidir. iradenin akıl-kalp dengesini kurup, nefsini dizginleyebilmesi manevi bir donanım gerektirmektedir. hiç kimse salt nefsinin istekleri üzerine yaşamamalıdır. manevi iç dinamikleri sürekli hareket halinde ve gelişime açık olmalıdır ki, dizginlerimizi nefsimizin elinden kurtarabilelim.
devamını gör...
kişiyi kendine çeken girdaptır. bermuda üçgenide denilebilir.
devamını gör...
bir karadenizli hocaya gidip "abdestsiz namaz olur mu?" diye sorar. hocanın olumsuz cevabı üzerine "ben az önce kıldım oldu!" der...

bu fıkraya benzer günah işliyorum bir şey olmuyor diye düşünen insanlar var. her günah rahmet kapılarından gelen maddi ve manevi hazinelerin önünü kapatır. büyüklerin ifadesiyle; "insanlar rahmet katından gelen hazineleri görebilseydi günah işlemezlerdi."
devamını gör...
"....günah kalbe işleyip,siyahlandıra siyahlandıra ta nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor..."
devamını gör...
"....cisminin küçüklüğüne bakıp da günahlarını küçük zannetme!
çünkü, kalbin kasâvetinden bir zerre, senin şahsã® âleminin bütün yıldızlarını küsufa tutturur..."

risale-i nur'dan
devamını gör...
dini hayattan ayıran, öteleyen belki de en önemli kavramlardan biri. hani dini kaynak eserlerde günah kelimesinin arapça karşılığı yoktur dense yeridir. dinen günah... yani normalde tıkır tıkır işler ve bir sorun çıkarmaz ama dinen günah... farslar bu kavramı hangi anlamda kullanır bilmiyorum ama bizim bunu dilimize katarken içini boşaltıp sıfırdan doldurduğumuz kesin.

bir eyleme günah denildiği zaman cezası otomatik olarak öte tarafa bağlanıyor ve "dinin yasakladığı bir eylem" algısı oluşuyor. oysa müslüman olarak din denilince akla ilk gelecek şey bizzat hayatın, tarihin kendi işleyişi olmalıdır. bir şey günahsa, haramsa burada bir yerlere zarar verdiği için günahtır, haramdır. helalsa burada bir şeylere faydası olduğu için helaldir. zira helal, haram, günah gibi kavramlar dini* değil sosyal kavramlardır.

insani bir hayatı ruhbani kavramlarla yaşamaya, şekillendirmeye çalışıyoruz. doğal olarak da bir yerden sonra yol almada bocalıyor, psikolojik, vicdani çıkmazlara giriyoruz.

devamını gör...
åžeytanın git dedigi yoldan gitmektir. åžeytanın gösterdigi yoldan gittigimizde onun ekmegine yağ sürerken kendi ekmegimize ise kan doğramış oluruz.
devamını gör...
islam dininde bazı konularda çok net olarak belirtildiği kadar bir çok konuda da ucu açık bırakılmış hata yapabilme özgürlüğünün adı.
devamını gör...
Allah ile kul arasında kalması gerekendir. zira rabb settardır, gaffardır.. kişi günahlarını başkalarının bileceği şekilde ayan ederse, onları şahit tutmuş ve hesabına başkalarını da katmış olur. akıllı insan günahı işler işlemez yalnızca rabbine yönelen ve ondan af dileyendir.
devamını gör...
nefse hoş gelen herşeydir.çünkü nefis,insana cehennemi satın aldıracak her türlü günahı mübah görür.şeytan ve nefis elele verip insanı bu tuzağa düşürür.zikr ve ibadet inş. insanı bu iki hainden korur.tebve istiğfar etmek gereklidir.
devamını gör...
insanoğlunun işlemeye çekindiği ama ne yazıkki kendini tutamadığı şeydir günah. irade ister.
devamını gör...
tövbe ile dengelenmeye, üstü örtülmeye çalışılsa da, yeryüzüne şöyle bir baktığınızda gözlerinizin değdiği hemen her yerde; yani insanı gördüğünüz hemen her yerde, öyle pişkin pişkin sırıtandır.
insan kadar, ölümsüz olan'dır.
ama sonsuz olan değildir.
aslında o da fanidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar