günahların cezbetmemesi

kişioğlu, üzgünken veya hayatta işler ters gidiyorken yaşıyor olma nedeni sorgular. şartların ona dayattıklarına karşı gelemez ama inceden isyan eder. aleyhe durum lehe dönünce de gene hayatın tadını çıkarmaya devam eder. Allahım, evren'de bana da rol verdiğin için teşekkür ederim der.

lakin ki kimisi de bu sema-i muğlakın içinde zangır zangır dönen dünyanın bir köşesinde, sabah yataktan uyandığında ya da akşam bir bankın üstüne çökmüş de etrafta karınca gibi koşan insanların kıyısında durur ve hayatın iyi veya kötü hiçbir aktivitesinden hoşnut olmaz, olamaz. sadece yaşamını sürdürmeye çaba sarfeder. şeytanın allayıp pullayıp önüne koyduğu zevklerden bir omuz silkmesi ile vazgeçer, buna hiç tamah etmez. günahın cezbediciliği çok yavan kalır. dünyaya değil de ahirete inanmak bu şekilde bir hayat tavrına dönmüş olabilir.

sonunu toparlayamadım ama o da size kalsın...
devamını gör...
psikolojik deformasyon esnasında günahların celbetmemesi elbette şeytanın kişiyle uğraşmadığı anlamına gelebilir.hem umudunu kaybetmiş birisiyle şeytan neden uğraşsın ki?umutsuz müslüman olmaz. Allah’tan ümidi ancak kafirler keser. kişi -allah korusun- bu yola girdiyse şeytan alacağını almıştır. bu dert şeytan bakımından insana yeteceğinden şeytan da o kişiyi kendi haline salmıştır. durumun farkına varmalı,çareler aranmalıdır.

psikolojik anlamda buhran sahibi bir kişi illa ki umudunu kaybetmiş kişi değildir.zihninde dönüp duran olumsuz düşünceler aklına ve gözüne perde inmesine neden olabilir. kişi iç hesaplaşmasının hemgamesinde dış dünyasıyla bağlantısını sağlıklı bir şekilde devam ettiremez.bu bakımdan günahların celbetmemesi olasıdır. bu durumda psikolojik durumum düzelsin diye günahlara meyletmek te akıl karı değildir elbette.

aksi durumda nefsini terbiye etmiş bir kimsenin kalbi artık Allah ile birliktedir. Allah o kimsenin gören gözü,duyan kulağı olmuştur. böyle bir kimseye hangi kuvvetin gücü yetebilir? bu kimseye Allah’ın dilemesi dışında kim zarar verebilir?

Allah kalplerimizi dini üzere sabit kılsın.amin
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar