güneş dil teorisi

1930 lu yıllarda atatürk'ün emriyle ortaya atılmışŸ gudik bir teoridir. bu teoriye göre türklerden önce anadolu'da yaşŸamışŸ olan bütün uygarlılar türk'tü. daha da ilginci, yeryüzündeki bütün diller türklerin konuşŸmuşŸ oldukları dillerden tevellüt etmişŸtir bu teoriye göre. herhalde o dönem, devletin en ciddi politikalarının başŸında gelen milliyetçilikle ilgili bir gereksinimdi bu teorinin ortaya atılışŸı. ama ortaya şŸöyle tuhaf eşŸleşŸtirmeler çıkmışŸtır.
niagara- ne yaygara
amazon- amma uzun*
devamını gör...
gerçekten tamam türkçüyüz de bu kadarı ile dünyaya alay konusu oluyoruz.yok efendim bütün dünya türkçe konuşmuştur, yok herkez türk idi sonradan degişti felan, yapmayınız, lütfen...
devamını gör...
atatürkün önderliğinde yürütülen dilde sadeleşme çabalarınının fiyaskoya dönüşmeye başladığının anlaşılması üzerine hemen bir kurtuluş olarak görülen teori. bir toplantı esnasında tamamen öztürkçe kelimelerden oluşmuş metin okuduktan sonra atatürk dahil hiçkimsenin bir şey anlamamasından sonraki günlere rastlar bu teoriye tutunma. madem bütün dillerin atası türkçedir o zaman dilden sözcük atmaya gerek kalmamıştır. alman asıllı bir filolog tarafından ortaya atılmıştır.
(bu almanların işi gücü yok)
devamını gör...
atatürk'ün ölmeden vazgeçmesinin bizler için büyük şans olduğu teori. yoksa kürt diye bir milletinin olmaması inancından sonra bütün dillerin türkçeden geldiğine inanan bir ton abuk sabuk adam olacaktı.
devamını gör...
30'ların tipik kemalist ideolojisinin bir ürünü olarak güneş dil teorisi, şöylesine basittir işte: bütün diller esasında türkçe'den bir şekilde türemişlerdir. bunun ve birkaç avrupalı antropoloğun çalışmaları dışında akademik bir derinlik aramayınız, bulamayacaksınız. ülke içindeki saflaştırma çabaları anlaşılabilir de, güneş dil teorisi gibi zırvalara bahsi geçen diğer milletler nereleriyle gülmüşlerdir diye merak eder dururum yıllardır.
devamını gör...
kara mizahtır. günümüzün türkçü akademisyenleri kızılderililerin bir çok özelliği orta asya türklerine benzemesine rağmen bu teori onları bağladığı için "kızılderililerin de türk olduğunu" iddia edememektedirler. bu ne dram yarabbi!*
devamını gör...
saçma olan teoridir...

daha sıkı bir görüş iddia vardır;

hz. ibrahim ile dalaşan nemrut kule yaptırıyor ya ibrahim'in Allah'ı ile (yani rabbimiz ile) savaşa girecekmiş.* en yarma kısmı şurası, nemrut kuleyi tamamlatıp Allah'a ok atıp Allah'ı öldürmeyi planlıyor.** neyse malum hikayenin sonunda bir sinek nemrut'u darma dağın etmeye yetiyor da asıl konu ile ilintili kısmı şurası, kur'an-ı kerim'i okurken haşiye düşülmüştü, yanılmıyorsam hayrat neşriyat yayınları idi neyse düşülen detay şu idi; bir görüşe göre o kule de çalışan herkes yani işçiler Allah tarafından lal gibi bi'şey olmuşlar yani lal,tutulma da değil hepsi ayrı lisanlarda konuşuyormuş ve kimse kimseyi anlayamıyormuş bundan dolayı bu görüşe göre orada kimsenin birbirini anlamama olayı farklı dillerin ortaya çıkış noktasını oluşturuyormuş. yani o ilahi müdahale ile farklı diller ortaya çıkmış atıyorum, çince,japonca,hitnce falan filan. buymuş.

böylesine inanılası güç olan teorilerden biridir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar