mahsun kırmızıgül'ün güneşi gördüm filmini bilenler bilir. bilmeyenler için özet geçecek olursak köylerinden ayrılmak zorunda kalan bir geniş ailenin üylerinin bir kısmı norveç'e amcalarının yanına bir kısmı da istanbul'da bir kenar mahalleye yerleşir. iki ayrı şehirde yaşayan aile üyelerinin maruz kaldığı sosyal hayat şartları ve hukuk kuralları inceden kıyaslatılır ve bu kıyas sonucundan alttan alta norveç övülür.
bu övme öyle böyle değil dağından taşına hukuk sisteminden otobanlarına süregiden bir övgüdür. filmi izledikten sonra tası tarağı toplayıp norveç'e göçmek ister izleyen kişi. filmin norveç'i dünyaya tanıtma amacını güden norveç derin devleti tarafından çektirilmiş olması yayılan söylentiler arasındaydı. ince düşünüldüğünde ne kadar gerçek olduğu gözler önüne çıkıyor.
devamını gör...
bu işlere norveçte kim bakıyor bilmiyorum ama kesin bir bağlantı var norveç devleti ile zira norveç tanıtım filmi çekilse ancak olur.
devamını gör...
doğa kanunu değerinde bir gerçekliktir.

güneşe hasret olan norveçlileri kandırmak için derin devletin kullandığı bir araçtır bu başyapıt.

zaten adını dünya sinema tarihine altın harflerle yazdırmıştır. hatta tarantino nun çekemediğine en çok üzüldüğü film olduğunu kahve arkadaşlarına söylediği dedikoduları ile ortalık çalkalanmaktadır.
devamını gör...
mahsun'a saygı duyuyorum. şarkısını söyleyip daha fazla para kazanabilecekken tutkusunun peşinden yürüyüp derdini anlatacak filmler yapmaya çalışıyor. ıskaladığı, ajite ettiği konular olsa da çok da izleniyor. yalnız babacığım sen filminde bir norveç'e bir de istanbul'a yerleşmiş iki ailenin karşılıklı hayatını işlerken, norveç hukuk sistemi, sosyal yaşam standartlarını, kürt aileye sunulan sosyal olanakları yere göğe sığdıramazken türkiye'nin en önemli şehrinde cehaletten çamaşır makinesinde parçalanan bebeğinden cinsiyet değiştiren yağız kürt gencine her yönden dramın dibine vuran bir kürt ailesi resmederken hiç mi ya acaba bu kadar radikal dramaturji oluşturmasa mıydım diye düşünmedin ?
işte suriyeli mülteciler sayesinde görüyoruz norveç'in insan haklarına saygısını. toplasan 2 bin kişiyi almadılar ülkelerine. aldıklarına da sosyal medyada dönen videolardan görüldüğü kadarıyla doğru düzgün yemek vermedikleri ortaya çıkıyor.
bu mu bize övdüğün norveç devleti ? dağını taşını toprağını hukuk sistemini sekans sekans işlediğin norveç medeniyeti ?

tanım: üç sene önce güldürü maksatlı bir herze olarak açılan başlığın yeniden tevilini hatırlatmış hadise.
devamını gör...
norveç övücülüğü üzerine bina edilmiş filmi izleyip güncel mülteci kabulündeki tutumlarını görünce daha da belirginleşen gerçek.

boş zamanlarımda canlı norveç tren yolculuğu videosu izleyen bir lümpen olarak benim bile midemi kaldırmıyor bu filmdeki kusurlu norveç türkiye kıyaslamacılığı.

biz ki oryantalist olarak asena'yı, tanyeli'yi bilirdik meğer türkücü yönetmen de azılı bir oryantalistmiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar