günü hüzünle kapatmak

Allah'ın her şeye kâdir olduğunu bildiğimiz halde, her gece üzgün uyumaya devam ediyoruz. garip bir çelişki var. biz kullar ne garibiz...
devamını gör...
aslında her şeyin daha farklı ve güzel olabileceğini bilip sırf saçma sapan sebeplerle olmamasını kabullenememekten kaynaklanan, günün her saati hatta dakikası varolan ama geceleri bastırılamaz duruma gelen duygu durumunun neticesidir.
devamını gör...
panzehiri öfkedir... *

hüzünle başa çıkabilen daha kuvvetli bir duygu bilmiyorum. bu nedenle öfkeyi canlı tutmak durduk yere duygusala bağlamaktan evladır... hüzün yazdırır belki, ya da daldırır diyelim uzaklara filan, ama öfke canlılığın ivmesi, yeter ki içinizden köpürün, yeter ki öfkenizi dışa vurmayın, yeter ki savunun, suçlayın, sayın, dökün derdinizi ama içten içe, tıpkı olric'le konuşur gibi....
devamını gör...
hüzün demek kırıklıklar demek değil mi? kalbi kırık kişi mazlum değil mi?

hüzünlü bir kalp ne muazzam bir nasip.

hz musa as, "ya rab! seni nerde arayayım?" diye niyaz eder. cwnabı Allah, "beni kalbi kırıkların yanında ara!" buyurur.

yani, hüznü aleyhinize çevirin. nasıl olacağını ise siz bulun.

"ben yere göğe sığmam. bir mümin kulumun kalbine sığarım."
devamını gör...
--- alıntı ---

"lütfa açık, ıstırap ve çileye kapalı bir gönül hüznün erdirici hazzını asla tadamaz. hüzündeki hazzı tadamayınca da mahzun gönüllerle bir şey paylaşamaz."

--- alıntı ---

(bkz: hasan kamil yılmaz)

günü hüzünle kapatıp, hüzünle açmak bir nimet. o hüznün verdiği güzellikler ile bir kere Allah! demek o kalbi nasıl doldurur. edilen duanın, dildeki zikrin bile tadı başka olur. hüzün peygamberinin ümmetiyiz. hüznü aleyhimize çevirmek şart gibi duruyor. zira hasan kamil hoca tefekkür, korku ve hüznün insanı imana kavuşturacağından bahseder.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar