günün hadis-i şerifi

1.
dünyada yaşanan dert ve sıkıntılar (musibetler)yüzlerin karardığı kıyamet gününde, sahibinin yüzünü ak eder.

*
devamını gör...
3.
bir hurmanın yarısını ikram etmekle bile olsa cehennem ateşinden sakının.
şayet sizden biriniz buna da muvaffak olamayacaksa, hiç olmazsa bir kardeşine onu memnun edecek güzel bir söz söylesin!

*
devamını gör...
yedi şey gelmeden önce iyi işlere acele ediniz:
unutturan fakirlik,azdıran zenginlik,mizacı bozan hastalık,bunaklaştıran ihtiyarlık,ansızın gelen ölüm,deccalin fitnesi,belâsı en büyük ve en acı olan kıyâmet

(tirmizî/2307)
devamını gör...
"hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü’min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz."(buhârî, îmân, 7; müslim, îmân, 71.)
devamını gör...
hz. ayşe radıyallahu anha anlatıyor:

"resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki: "allah teala hazretleri, nıfs-u şaban gecesinde dünya semasına iner ve kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder."
devamını gör...
“hiç şüphesiz ki sadaka, muhtaç onu almadan önce allâh’ın (kudret) eline geçer (yâni muhtâca verilen zekât ve sadakaları önce allâh alır, sonra fukarâya devreder!)”

(münâvî, künûzü’l-hakâik, s. 34)
devamını gör...
sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle ölümü temenni etmesin. mutlaka bunu yapmak mecburiyetini hissederse, bari şöyle söylesin: "rabbim, hakkımda hayat hayırlı ise yaşat, ölüm hayırlı ise canımı al."
*
devamını gör...
ibnu abbas radiyallahu anh anlatıyor: resulullah sallallahu aleyhi vessellem ashabına şöyle dedi:

"uhud'da şehid olan kardeşleriniz var ya! Allah, onların ruhlarını yeşil kuşların içine koydu. bunlar cennetin nehirlerine giden, cennet meyvelerinden yiyen ve arşın gölgesine asılmış altından kandillere girip istirahat eden kuşlardır. şehidler böylece güzel güzel yiyip içip dinlenince şöyle dediler:

'kardeşlerimize bizden kim haber götürecek ve bildirecek ki bizler cennette dirileriz, rızıklanıyoruz? bu haber gitmeli ki onlar cennete karşı isteksiz olmasınlar ve harpte korkak davranmasınlar!'

Allah teâla onlara cevaben: "sizin haberinizi ben duyuracağım." buyurdu ve şu ayeti indirdi:

"allah yolunda öldürülenleri ölü saymayın, bilakis onlar rableri katında diridirler. Allah'ın bol nimetinden onlara verdiği şeylerle sevinç içinde rızıklanırlar. arkalarından kendilerine ulaşamayan kimselere, kendilerine korku olmadığını ve kendilerinin üzülmeyeceklerini müjde etmek isterler."

[(âl-i imrân, 3/169); (ebu davud, cihad 27)]
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar