gurbetçiler

biraz empati yapıyorum bu vatandaşlarımıza. zor gerçekten. sıla yolu denilen ülkeye geliş yolundaki o duygu, sınır kapısına varınca anlı şanlı dalgalanan nazlı bayrağımızı görünce hissettikleri şeyler, ülkeye girdiklerindeki mutlulukları, gerçekten tarif edilemez şeyler olsa gerek. Allah hepsine sağ salim gelmeyi, sağ salim dönmeyi nasip etsin.
devamını gör...
neden gurbetçiler ismi ile dramatik bir hale getiriliyor anlayamıyorum?
eskiden belki iş imkanları falan az idi fakat şimdi türkiye ekonomi konusunda belli bir seviyeye geldi madem çok şey dövizlerini alıp gelsinler ve ülkede işyeri açsınlar ki kobiler için devlet oldukça imkan veriyor.
ama olmaz değil mi? refah içinde yaşayıp ardından "biz buraları çok özlüyoruz" edebiayatı daha çok tutuyor değil mi?
bence bu gariban, çilekeş, cefakar "gurbetçi" insanların oy hakkı elinden alınmalı ülkesinde durmayan kişi yaşamadığı ülke için vekil seçmesi sizce de çok mantıksız değil mi?
devamını gör...
benim de almacı akrabalar var şu an burdalar, dün gece de onları ağırladım.

istanbul'da yaşarken senede bir gelip evimde kalırlardı. kafalarına göre takılırlar alışveriş gezme filan evi otel gibi kullanırlardı. hayır şikayeti değilim adamlar senede bir çıkıyorlar kafalarına göre takılacaklar tabi. bir de bu adamlarda dikkatimi çeken misifirlik kültürünü kaybetmişler. lan 10 gün kaldınız en azından bir akşam yemeği yiyelim bari diyerek zorla bir akşam evde yemek yedirirdim. ki düşünceleri otele para vereceğimize alışverişe harcıyoruz ve ev sahibine bir de yemek şu bu masrafı açmayalımdır.

diğer yandan şu an memleketteyim. dün akşam geldiler ve dayıoğlu ile gece ikiye kadar muhabbet ettik. adamların temel problemi evine gittikleri akrabaların onlara almancı gözüyle bakması. hani geldi mi alaman çikolatısı, ee almanya'dan özel hediyem nerde, olm siz euro olarak maaşın gözüne vuruyorsunuz artık bir kıyak da yaparsınız bize. bu sebeple de onca akraba arasında adam gibi kalabilecekleri bir yer bulamıyorlar. tabi ki sıkıntılı durumları var ama bizim millet daha sıkıntılı onlardan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar