gürcistan

gül devrimi meşhurdur. kadife devrim diye de adlandırılır. amerika yanlısı örgütlerin baskısı sonucu, 2003 yılında devlet başkanı eduard åževardnadze'nin görevini bırakmak zorunda kalmasıyla sonuçlanan barışçıl halk hareketıdır kendisi... 2004'de yapılan seçimlerde mihail saakasvili, ezici bir çoğunlukla iktidarı ele geçirmiştir. yetmemiş, 2008'de yapılan seçimle yine ezici üstünlük sağlayaraktan devlet başkanı olmuştur.
devamını gör...
turkiyeye karakteristik olarak benzemese de son yillarda benzer bir gundeme sahip ulke. sscb imparatorlugunun son lideri gorbacovun giderayak gurcistana guzel bir enkaz birakmasi bugunku ayrilikci sorunlarinin sebeplerindendir. bugun gurcistanda 3 ayrilikci ozerk bolge bagimsizligini istemektedir ki 3un 1 i olan guney osetya bunlardan biriydi.

bugun derin devlet icinde en etkin guc belki de rus dinamigidir. turkiye ye benzer kismi nasil turkiye derin devletteki amerika etkisinden kurtulma gayreti icinde ise gurcistan da rusya etkisinden kurtulmaya cabalamaktadir. bunu caresiz amerikaya yanasmak suretiyle yapmakta ve bu git gellerde yipranmaktadir.

ayrica muhalefet partileri cumhurbaskani saakasvili nin istifasini istemek uzre cumhuriyet mitinglerini andiran mitingler duzenlemektedir. ilginc...
devamını gör...
yakın zamanda gürcistan kıyılarında ama uluslararası sularda gezinen bir türk gemisini yakalayıp kaptanına 24 yıl hapis cezası vermiş olan ülke.

bugün de gürcistan-türkiye sınırında 3 ölü gürcü askeri bulundu. eğer misillemeyse biraz ağır olmuş ama hayırlısı diyelim.
devamını gör...
hristiyan olupta hristiyan dünyasıyla kavgalı olan nadir ülkelerdendir. rusya'nın üzerindeki yıllar süren baskısını bir nebze türkiye yardımıyla atmış denilebilir. sürekli darbe olur bu ülkede ve büyüklerin oyuncaklarından biridir ne yazık ki.
devamını gör...
3 aylığına vizesiz pasaportunuzla ziyaret edebileceğiniz, güzel turistik mekanları olan ülke. şu sıralar iç sorunlarıyla uğraşmaktadırlar. ülkede birçok farklı ırktan insan barınması yüzünden sık sık ayaklanmalar çıkar.
devamını gör...
büyük umutlarla eski sscb dış işleri bakanlığı shevardnadze'yi getirmişlerdir. en başında abd ve soros'un büyük desteğini almış alan shevardnadze daha sonraları rüşvet gibi büyük belanın önüne geçememesinden dolayı abd ve soros'un desteği giderek azalmıştır. aynı zamanda gazprom'la anlaşmaya varan shevardnadze rusya'yı da bir hayli kızdırmıştr artık ne rusya'ya ne de abd'ye yaranamayan bir gürcistan vardır. ilk geldiği sıralar, abd desteği varken genç dinamiklere ihtiyaç duyan shevardnadze saakashvili ve zhvania'yı keşfetmiştir ve onları eğitmiştir. daha sonraları abd'nin shevardnadze'ye olan güveni kaybolunca abd rotasını saakashvili'ye çevirmiştir. saakashvili arkasına abd, soros, rustavi2 televizyonu, ve bazı stö'leri* almıştır. stö'lerdeki gençleri çok güzel eğiten saakashvili devrime hazırlanmıştır ve nihayet seçimler gelmiştir. açıklanan ilk resmi seçim sonuçlarında saakashvili'nin partisi 3.sırada çıkması taraftarlarını bir hayli kızdırmış ve seçimlere hile karıştığı iddaası ortalıkta dolanmıştır ve nihayet saakashvili elinde gülüyle en önde, arkasında 15000 kişiyle* parlemento binasına dayanmıştır ve gül devrimi gerçekleşmiştir. daha sonra tekrardan seçim yapılmıştır ve hilenin kralı dönmüştür %96 ile saakashvili kazanmıştır. saakashvili devlet başkanı, zhvania başbakan, burjanedze sözcü olarak ödüllendirilmiştir.


daha fazla ayrıntı merak edenler için renkli devrimlerin sırları yeni soğuk savaş-mark mackinnon'ı öneririm.
devamını gör...
dünyanın en komik savaşlarından birini yaptı bu ülke. a.b.d arkamda hemen yardıma gelecek diye sen tut rusya'yla savaşa gir yarım günde işgale uğra. kimse kusura bakmasın tam absürd komedi.
devamını gör...
15.
başkenti tiflis olan, güneybatı kafkasya ülkesidir. şarabı ve kızları meşhurdur. şu sıralar başında amerikan destekli saakaşvili vardır. acaristan diye bir bölgesi vardır, bunlar ayrı bağımsız bir devlet olmak isterler.* bunları da rusya destekler.* büyük güçlerin üzerinde tepiştiği toprak parçalarından biridir özetle bu ülke. elbette ülke topraklarının transkafkasya adı verilen stratejik bölge üzerinde yer alıyor olması da başat faktördür. ülkede abaza, çerkez, oset, ermeni, laz, azeri, dağıstanlı, çeçen vb envai çeşit insan yaşar ve hepsi belirli bir toprak parçasıyla anılmaktadır. ülke bölünme tehdi ile karşı karşıyadır.

türkiye için mühim bir devlettir, vesselam. ermenilerin ümmüğünü sıkmak hususunda bunların desteğine ihtiyaç vardır. zira gürcistan ermenilerin denize yegane çıkış şansıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar