gustave flaubert

1821 doğŸumlu, 1880 ölümlü fransız yazar. babası dr. flaubert'in çocuklarının peşŸpeşŸe ölümü, iki ölüm arası doğŸan narin gustave bebeğŸe de öldü ölecek gözüyle bakılmasına sebep olur. flaubert'in papağŸanı isimli kitapta şŸöyle bahseder j. barnes:

--- alıntı ---
dr.flaubert aile için kent mezarlığŸında bir yer satın alır ve burada gustave için küçük bir mezar kazdırır. şŸaşŸırtıcı bir biçimde bu ölüm gerçekleşŸmez. gustave ağŸırkanlı, saatlerce parmağŸı ağŸzında ve yüzünde neredeyse budalaca bir ifadeyle oturmaktan hoşŸnut bir çocuk olarak belirir. sartre için "ailenin aptalı" olacaktır.
--- alıntı ---

gustave da, bu ölüm arası doğŸumu içine sindiremediğŸinden mi bilinmez şŸöyle der hayata:

--- alıntı ---
...hayat iğŸrenç bir şŸey, değŸil mi? üstünde bir avuç saç yüzen bir çorba gibi. ama insan onu yine de midesine indirmek zorunda...
--- alıntı ---

fakat bir yandan da insan sevgisini muhafaza eder:

--- alıntı ---
...benim dostluğŸum bir deve gibidir, bir kez harekete geçti mi kimse durduramaz...
--- alıntı ---

arkadaşŸları, sevdikleri bir bir ölürken, o bunu, "yüreğŸim bir mezarlığŸa dönüyor", cümlesiyle ifade eder. son yıllarında insanlardan uzak yaşŸar ve yeğŸenine evlenmediğŸi için pişŸman olduğŸunu söyler.

(bkz: madam bovary)
(bkz: ermişŸ antonius ve şŸeytan)
(bkz: üç öykü)
devamını gör...
"ve üstelik bütün bunların üstünde herkesin kendi ucunu çekiştirdiği ve elinden geldiğince örtündüğü bir örtü var. acı komedya. dehşet dehşet.."
devamını gör...
'' ben ihtiyarlanacağını düşünmeksizin bir çocuğa bir çocuğa mezarı hatırlamaksızın bir beşiğe baktığımı bilmiyorum. bir kadının temaşası bana onun iskeletini tahayyül ettirir. meserret bahş manzaralar beni mükedder ettiği halde manazır-ı mükeddere pek az müteessir eyler.'' diyen çılğın romantik, realistte olabilir.
devamını gör...

--- alıntı ---

bir gün anılarımı yazacak olursam -eğer kendime iş edinmeyi becerebilirsem yazabileceğim tek iyi şey- orada senin de bir yerin olacak, hem de nasıl bir yer! çünkü sen hayatımın kale duvarlarında büyük bir delik açtın.”

--- alıntı ---

*
devamını gör...
"gerçekten de gece, lamba yanıp rüzgâr camları sarsarken, bir kitap alıp ateş başına oturmaktan daha güzel bir şey var mıdır?" diyor madame bovary’de. bir gece vakti sert esen rüzgarın cama vuruşu ile bu sözüne hak veriyor buldum kendimi. tek bir farkla, yalnız bizler ateş başına oturamıyoruz modern çağın apartmanlara mahkum edilmiş köleleri olarak. o eylem de bırakın roman karakterlerine ait olsun.
devamını gör...
falubert'e göre aşk nedir? muhteşem bir tanım.

--- alıntı ---

''merak, birine karşı, ansızın, bir merak duymaya başlarsınız, korkunç bir merak. onu tanıma,, onunla doğmak, dünyaya onunla yeniden gelmek tek amacınız haline gelir. aşka en uzak cümle, senden nefret ediyorum değil, bilmek istemiyorumdur.''


--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar