kim demişti çıkartamadım şimdi lakin; işin özü; 'bardağa dolu tarafından bakmak'tır.. aklınıza geldiği gibi değil, olması gerektiği gibi düşünmek. aklınıza otomatik olarak gelen karamsar yorumları denetlemek. eldeki veriler bu kadar karamsar olmayı destekliyor mu? yoksa bütünün küçük bir parçasına takılıp, sonra onu genelleyip yanlış sonuçlara mı varıyorum diye kendi kendinizi sorgulamak. soruna değil çözüme odaklanmak, felaket tellallığı yapmamakla mümkündür..

dilimize her geldiğinde üç günlük dünya deyip geçiştirdiğimiz, fakat yine de çıkmazlarımızın içinde boğulup gittiğimiz 'ama'larımız... bitmek tükenmek bilmeyen isteklerimizin ardındaki maymunca kabaran iştahımız... insanî vasıfları yaşamın hengamesinde unutup 'hep daha fazlaya dair' ilkelerimiz, hayallerimiz, umutlarımız...

isteklerin girdabında her şeyi daha fazla büyütüp sorun haline getirmemizle güzellikleri gözlerimizi farkında olmadan yummamız... severken bile bencilce sevmemiz...
devamını gör...
negatif örnekler her yerdedir. zorlarsak kabe'nin bile kusurlarını bulabiliriz.

güzel görmek güzel düşünmek önemlidir. olumluya bakmak gerekir.
devamını gör...
sonra güzel gördüğü, güzel düşündüğü şey hakkında yanıldığını görür ve bırakır bu işleri, şeklinde devam edebilecek felsefe.
devamını gör...
risale-i nur'da geçen bir cümle. bana göre en sağlam antidepresandan daha etkildir. kullanımı zordur biraz gerçi ama antidepresanları da alıştıra alıştıra veriyorlar zaten. insan bu sözü yavaş yavaş hayatına yerleştirince her musibetteki, her sıkıntının ardındaki şefkat elini ve mükafatı görmeye başlıyor. eğer o an kabullenme yoluna giderse rahatlıyor. öteki türlü daha da şiddetlenebiliyor. o da cenab-ı hakk'ın ısrarla kendisine yönlendirmek istemesinden.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar