hacamat

genellikle iki omuz arasından, sırttan, başŸın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden kan alma olayı.
peygamber efendimizin sünnetidir.

bildiğŸimiz kan verme olayının da hacamat olduğŸu iddiası doğŸru değŸil.
hacamatta kılcal damarlar ve lenf sıvısı çıkmakta akupunktur noktaları uyarılmaktadır. kan verme işŸleminde ise sadece venöz (ne demekse) kan verilmektedir.

vikipedi'de konuyla ilgili peygamberimizin hadislerine de yer verilmişŸ. emin olmadan burada yayınlamak istemedim. ilgilileri araşŸtırsın, ilk uygun zamanda yaptırsın.
devamını gör...
hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan genel bir tedavi usã»lüdür.
devamını gör...
vücudumdaki yedi çıkış noktamı deşmeme sebep olan hadise. üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala kavanoz izleri ve jilet yaraları durmakta. hayır bir hayrını göremedim pedikürcü kızın sado-mazo eğilimlerim olduğunu düşünmesi de cabası.
devamını gör...
tek başına yapılmakla şifası kolay kolay bulunmayandır. yediğine, içtiğine, yaşam tarzına uygulanan tedavi ile bir bütün oluşturup Allah'ın izniyle faydası görülendir.

ayrıca izlerin geçmesi için hacamat yapıldıktan sonra yaralara kantaron yağı uygulanmalı, ve mümkünse deniz girip güneşlenilmelidir.
devamını gör...
hacamat yapanların ücretini peygamber dahi ödediği için, aldıkları ücret temizdir. nereden mi biliyorum? elbette kütüb-i sitte'de yer alan sahih hadisten;

--- alıntı ---
Kaynak: Buhari, Tıbb 9; Müslim, Selam 76, (1202); Ebu Davud, Tıbb 8, (3867); Tirmizi, Tıbb 9, (2048)
Ravi (r.a.): İbnu Abbas
Hadis: Resulullah (sav) hacamat oldu ve hacamatı yapan doktora ücretini ödedi ve ayrıca burun damlası da kullandı.
--- alıntı ---

şaka la şaka! hacamat yapanın parası pistir. parası fahişe ücreti gibi pis olan bir şeyi yaptırmak da pistir. nereden mi biliyorum? elbette kütüb-i sitte'de yer alan sahih hadisten;

--- alıntı ---
kaynak: Müslim, müsâkât40,41;Tirmizî, büyü 46; Nesai, sayd 15, Ahmed b. Hanbel, 111,464, 465; IV, 140. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 12/497
hadis: Râfi'b. Hadic (r.a.), Rasûlullah (S.a.)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: Hacamat edenin ücreti pistir, köpeğin satışı karşılığında alınan para pistir, fahişenin zina karşılığı aldığı ücret pistir.
--- alıntı ---

ama yahu yukarıda peygamber hacamat yaptırmıştı ve parasını ödemişti? e şimdi bu sahih hadise göre peygamber hem pis bir iş yaptırmış, hem de pis bir işin parasını ödemiş. paygambere yapılan iftiraya, hakarete bak!

inkar edildiği takdirde dinden çıkaran sahih(!) hadislerin durumu bu. hadisçi kuzularım bu iki hadisi inkar etmeden yaşamayı öğrenmiş bir formül bulmuşlar; hem peygambere hakaret etmiyorlar, hem de dinden çıkmıyorlar.

ee hadislere göre hacamat yapabiliyor musunuz yani?
yöntem şuu;

bu iki hadis arasında o piti piti yapıyorsun, hangisi gelirse o hadisin hükmünü uyguluyorsun.
hadi minik kuşlarım kolay gelsin.

peki durum kur'an'a göre nedir?
bilim neyi uygun görüyorsa o.

devamını gör...
13.
ayın 15-17 ve 19 unun perşembe ve pazartesi günlerine rast geldiğinde kupalar ile belli bölgelerde kan toplama ve ince çiziklerle pis kanı alma methodudur. faydalıdır. hastalık tadavilerinde kullanılabilir. yılda 2 defa olanı makbuldür ancak hastalık varsa sayısı düzenlei olarak artırabilir ve kesinlikle bir anda bırakılmaz.
devamını gör...
modern tıbbın da ilgi alnına girmiştir.


--- alıntı ---

tedavinin türkiye'de yayılmasını sağlayan ve modern öğelerle birleştirip üzerine araştırmalar yapan kişiyse norveçli doktor aidin salih. aidin hanım, türkiye'de bu alanda pek çok uzman yetiştiren biri. tedaviye dair bir kitabı da var: gerçek tıp. müslümanlığı bile ibn-i sina'nın kitabında okuduğu 'hacamat tedavisi' sayesinde seçiyor. aidin hanım, tedavi için oldukça net fikirlere sahip. "günümüzde iki yaşındaki çocuğa dahi hacamat uygulanmalı." diyor. nedenini ise şöyle açıklıyor: "bütün hastalıklar beslenme şeklimize bakıyor. modern çağda da insanların ne yiyip ne içtikleri belli değil ve konsantre-hazır gıda tüketimi oldukça fazla. haliyle vücut daha çok kirleniyor ve daha çok hastalık ortaya çıkıyor. ilaçlar da vücuttaki bu kiri temizlemiyor. hacamatın önemi, kirlenen vücudu kan alarak temizlemesinden geliyor.

--- alıntı ---
http://zaman.com.tr/haber.d...
devamını gör...

--- alıntı ---
*ŞİFA MUCİZESİ*
"HACAMAT"

Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) Hadis-i Şerif'de "Mirac'dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam. Ey Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem)! Ümmetine hacamat olmalarını emret! dediler." buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) hayber'de zehirli koyun buduyla zehirlenildiği zaman, Cebrail Aleyhisselâm kendisine hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.

"Hacamat her hastalığa faydalıdır,uyanık olun hacamat olun."

Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, başağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. "Kafadan hacamat olmak her hastalığın ilacıdır"Hadis-i Şerif

♦Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cüzzam, delilik, alaca hastalığı,kısırlık ve daha bir çok hastalık. Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamattan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamatta kanser'den kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır.
♦Hacamat iki türlü amaç için olur bunlar; 1-Korunma 2-Tedavi (Tedavi amaçlı olduğu zaman,mevsim ve ayın günleri gözetilmez, ancak haftanın günleri gözetilmeye çalışılır.)
♦Hacamatın faydası akılla bilinebilecek bir şey değildir, nakille bilinir.
♦Hacamatın faydalı olduğu yaşlar, 2 yaş ile 60 yaş arasıdır.
♦Kadınların adet nedeniyle hacamata ihtiyacı yoktur görüşü yanlıştır. Adet şifayı gerektirmez, şifa için hacamat olmaları gerekmektedir. Efendimiz'in (Sallallahü aleyhi ve sellem) hanımları hacamat olmuşlardır. Kendilerine cin musallat olan kadınlara hacamat yapıldığı takdirde 6 ay cinler yaklaşamıyor.
♦Ayın 17 sinde hacamat olmanın 1 senelik şifası.
♦Hacamatta derinin altındaki uyuşuk kan alınıyor. Damardan kan vermekte faydalıdır ancak Efendimiz(Sallallahü aleyhi ve sellem) ve Selef bunu yapmamışlardır.
♦Büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlardı.
♦Hacamat 1 inden 14 üne kadar mekruh olur(faydasız).
♦Hacamat yapılmadan önce kiraz yenilmemelidir.(Mümkünse bir ay evvelden itibaren)
♦Hacamat açken yapılacak. Hacamattan evvel en az 8 saat bir şey yenmeyecek…
♦Ayın 17 nci günü Salı gününe denk gelirse hacamat olunabilir bu da çok faydalıdır.
♦Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsi'nin olunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır.
(7 kere okunması gerektiğini söyleyenler vardır.)
♦Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.
♦50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır.
♦Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır.(İki diz, iki ayak gibi…)
♦Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler doktorun izniyle ve usta bir hacamatçıya en uygun yerden en fazla 1 kere hacamat olmalı…
♦Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına yada çokluğuna göre 1 yerinden, 8 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.
♦Bir kere hacamat olan bir kişi bir daha hacamat olması için en az 1 ay, ortalama 3 ay geçmesi gerekir.
♦Hacamattan sonra tuzlu, süt ürünleri ve hayvani şeyler yememeli, 1 gün önce 3 gün sonrasına kadar cimâ yapılmamalıdır.
♦Hacamat gününe ve şartlarına uyulmazsa şifa değil hastalığa sebep olur…
♦Hacamatçı işini ehli olmalı ve Hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir.Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır, o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır.
♦Hacamat yaptırırken başta Sünneti Seniyye sonra da mesela şifasını istediğiniz hastalığa şifa yada zahiri ve Batıni hastalıklardan korunma niyetiyle yapılırsa daha iyi olur.

en faydalı yerler
♦En faydalı yer Kâhildir (İki kürek arasının 10 cm üstü).
♦Sonra Ehdeayn (2 kulak arkası).
♦Sonra kalbin arkasıdır.

mevsim olarak zamanı
Hacamat sıcaklar bastırdığı zaman yapılır. Sıcaklar bastırdığı zaman ilkbaharın sonu,kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran aylarıdır. (Hacamat oluncaya kadar kiraz yenilmemelidir.Bir ay evvelden hacamat yapılacak zamana kadar yenilmese iyi olur.) "Sıcak şiddetlendiği zaman zaman hacamat ile yardım isteyin"

ayın hangi günlerinde yapılmalı(hacamat hicri ayın günlerine göre yapılır)
Her ayda hacamat olabileceğin 4 gün vardır o geçti mi, diğer ay beklenecek. Hacamat gökteki ayın (HİCRİ)17-19-21-15 nci günlerinde yapılmalıdır. En faydalısı 17 nci gündür. Hacamat ayın ilk günlerinden 14'üne kadar(gökteki ayın büyüme günlerinde) faydalı değildir. 15 inden 21 ine kadar(Hicri ve tek günlerde) günlerde faydalıdır. 22 sinden 30 una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur(Bunun içindir ki ameliyatlar mümkünse ayın 14 ünden sonra yapılmalıdır.Bunun için denilmiştir ki; Kesilmesi istenen bir iş, ay küçülürken, yani 14 ünden 30 una kadar yapılmalı-Devam etmesi istenen bir iş de ay büyürken yani 1 inden 14 üne kadar yapılmalı.Mümkünse devam etmesi istenen bir işe ayın ilk çarşambası başlanmalı.-Bununla beraber ayın 1 inde ortasından ve sonunda bir işe başlama-Marifetname). Hadis-i Şeriflerde, tekli günler tavsiye edilmiştir. Bu günler içinde en çok faydalı olduğu gün ayın (Hicri)17 nci günüdür. Ondan sonra (Hicri)19, ondan sonra (Hicri)21, ondan sonra (Hicri)15 nci gündür.

haftanın hangi günlerinde yapılmalı
Hacamat PAZARTESİ günü yapılmalıdır.Hakkında teşvik olup yasak olmayan tek gün pazartesidir. Haftanın üç günü hakkında hem teşvik edici, hem de yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa, bu üç günde hacamat olunabilir. Bu günler; PAZAR, SALI, PERŞEMBE (Salı günü ayın, hicri 17'nci gününe gelirse hacamat için çok uygundur.)

hangi günlerde yapılmamalı
Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; ÇARŞAMBA, CUMA, CUMARTESİ (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır.) BU GÜNLERDE KESİNLİKLE HACAMAT OLMAMALIDIR. Hadis-i Şerif'te "Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.","Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.", "Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının."

åžüpheli günler
Haftanın üç günü ise hem yasaklanmış, hem teşvik edilmiştir. Bunlar; PAZAR, SALI, PERŞEMBE günleridir. Eğer Pazartesi(Pazartesi en faydalı gündür) hacamat olmak mümkün olmaz ise bu günlerde olunabilir. Hadis-i Şerifler;"Kim Perşembe günü Hacamat olurda o gün hastalanırsa,o hastalıkta ölür.", "Salı günü kan günüdür,o günde bir saat vardır ki o saatte kanama kesilmez."

günün hangi saatinde yapılmalı
En faydalısı güneş doğduktan 1 saat geçtikten sonraki 2 saattir(bu 2 saatten sonrada öğlen kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir), bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası.
--- alıntı ---
kaynak : http://www.dirilenkalpler.com
tecrübeyle sabit, çok faydalıdır.
devamını gör...
bedeni faydaları:
sırttan alınan kan vücutta dolaşım sistemini rahatlatır. zira sünnet olarak tavsiye edilen bölge tüm dolaşımın uğrak noktasıdır.
hacamat ile vücut zindeleşir, yenilenir. hacamat olan insanın hemen kendisini daha zinde hissetmesinin nedeni budur. vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı sık hacamat olan insanda yaşlanma gecikir ve o insanın genç görünmesine sebebiyet verir.
hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. böylelikle hastalıkları da önler.
hacamat ile vücuttan pis kanla beraber zararlı gaz, toksinler ve fazla asitler atılır.
hacamat vücuttaki tüm ödemleri çözer.
akupunktur etkisi sayesinde kan üretimi ile görevli organları uyarır.
beynin, gözün vs. baştaki organların fonksiyonlarını artırır.
göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. çünkü hacamatın etkisi hemen zuhur eder.
ağrıları giderir. bilhassa boyun tutulmaları, kulunç ağrıları ve kireçlenme ağrıları gibi.
psikolojik bir takım rahatsızlıklarda sinir sistemlerini rahatlatır.
her hangi bir yerdeki tıkanıklıkları açar.
bel ve boyun fıtığı durumlarında fıtık bölgesini rahatlatarak, ağrının azalmasını ve hatta kaybolmasını sağlar.
özellikle migren ağrılarının kesin ve tek çözümüdür.
diş eti çürümeleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları düzenli hacamat yaptıranlarda olmaz.

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar