haçapuri

gürcistan'da, abhazya'da, acaristan'da yapılan, bu bölgelerden topraklarımıza gelmişŸlerin de geleneksel olarak yapageldikleri bir çeşŸit peynirli börek ya da pide. pişŸmeden az evvel üzerine yumurta kırıldığŸında nefis olur.
devamını gör...
gürcülerin ciğeri yakması ile yemek zorunda kalmıştım. tadı güzel fena değil. kapalı olanından poğaça gibi her yerde ve gün boyu bulabilirsiniz. gürcistanda bulamayacağınız şey topraklamadır. statik yüzünden entegrelere havya değdiremiyorum. *
devamını gör...
kapalısı çok daha lezzetli olan gürcü harikası. pier batumi'de uygun fiyata muhteşem bir manzara eşliğinde tüketebilirsiniz.
devamını gör...
batum’da acaba ne eti kullandılar telaşına düşmemek için yediğim ve ben neyi karar vermişim dediğim hamurişidir. adamlar genelde hamurda iyiler. yanında bir de armut suyu oh mis. tatil gelse de gidip yesek.
devamını gör...
la bildiğin trabzon pidesi bu. puri demek ekmek demek gürcücede bunun neresi ekmeğe benziyor. çalmışlar trabzondan adından belli.
devamını gör...
guzel ilcemin guzel oglen yemegi kategorisnde her alir. ğacapur diye okunur sirf bunu yemek icin gunah dolu geceler yasamayi goze alan biliirm ki ticari olarak istanbulda satilsa pizzayi falan siler atar
devamını gör...
birde gözleme gibi yapıp kızartıyorlar. heh işte eğer yağlı şeyleri sevmiyorsanız onu yemeyin, ama poğaça gibi olanı tepsisiyle gömün.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.