haddini bildirmek

'haddikifaye'(yeterlik derecesi) var bir de.. bu bilindi mi sorun kalmayacak denebilir.. ama bilenlerle bilmeyenler bir olmuyor..
'istiap haddi'(deniz, kara ve hava taşıtlarının yük ve yolcu miktarlarını belirleyen sınır) de bilinmeli ne olur ne olmaz..
'haddizatında' ciddi bir iştir 'haddini bildirmek'..
bunları söylemek benim ne 'haddime'dir derseniz haklısınız arada ben de 'haddimi aşıyorum'.. bana posta yolu ile bildiriniz lütfen.. bu işin 'haddi hesabı' yoktur yine haklısınız..
velhasılı kelam: haddini bilmeyene bildirirler
ne demişler bildirme mazlumun haddini, çıkar aheste aheste..
devamını gör...
kimilerinin rahmet okuduğu * eski devletli bülent ecevit' in başörtülü kadın üzerine çemkirirken niyetini belirtmek için sarfettiği kelimelerden biri.

-burası devlete meydan okunacak yer değildir. bu kadına haddini bildiriniz uvv... yuuh şak şak dışarı hıh hıh dışarı...

siz de rahmet okuyun, şiirler yazıp ruhunu şa'd ededurun emi.
devamını gör...
yetkisi dışındaki işlere karıştığı için sert bir karşılık vererek onu cezalandırmak, yola getirmek, uslandırmak, yetki sınırını bildirmek.
devamını gör...
"ben ki sultanlar sultanı ,hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah'ın yer yüzündeki gölgesi akdeniz'in ve karadeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve azerbaycan'ın ve åžam'ın ve halep'in ve mısır'ın ve mekke'nin ve medine'nin ve kudüs'ün ve bütün arap diyarının ve yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı sultan bayezid han oğlu sultan süleyman han oğlu sultan süleyman han'ım.sen ki fransa vilayetinin kralı fransuva'sın."
devamını gör...
10.
yetkisi dışındaki işlere karıştığı için sert bir karşılık vererek onu cezalandırmak, yola getirmek, uslandırmak, yetki sınırını bildirmek.
devamını gör...
"kendi değer ve yeteneğini olduğundan üstün görmemek" olarak tarif etmiş "haddini bilmek" söz dizisini tdk. bir de sınırını bilmek, sınır ihlaline girmemek, başkasının fanusunu saygısızca delmemek anlamı da var.

iki cepheli kullanılan bir söz dizisi bu, "haddini bilmek" ve "haddini bildirmek" gibi.

had bildiren kişi bunu haddi olup olmadığını umursamadan yapabiliyor bazen. yani size haddinizi bildiren kişinin, haddini bilmemesi nedeniyle bu tavrı göstermesi de mümkün. matruşka gibi içi içe girmiş ama durduğu içte rahat edememiş, ittir kaktır sınırları zorlamış hadler silsilesi. resmen ve görev ve sorumluluk tanımlaması net bir hiyerarşik yapının içinde ast pozisyonundaki bir kişinin had aşımı ile karşılaşıldığında üstün bunu uygulaması normal tabi eğer üslup hatası yoksa ama resmen diyorum bakın. resmi olmayan yapılarda, yani tanımlanmış bir ast-üst ilişkisi yoksa ortada, had bildirmeye kalkmanız haddinizi bilmediğiniz anlamına gelebilir, kendinize durumdan vazife çıkarıyor olabilirsiniz. dikkatli olmak lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar