çabadan öteye geçmeyecek çabadır.

amaç eğer hadis eleştirisi üzerinden dine dahil edilmiş hurafelere dikkat çekmekse, yöntem bu değil. kasten yapılıyorsa Allaha havale ediyorum. "peygamber sizin için güzel örnektir" buyuran Allah'ın ayetinin amaçsız, anlamsız olduğunu iddia etmek sadece hadisi değil vahyi de inkar anlamı taşır. bu din hz. muhammed (s.a.s) eliyle ve onun örnekliğinde tamamlanmıştır. onun örnekliği olmadan islam soyut, hayata hitap etmeye, gerçekliği algılanamayan bir din olur.

hadis Allah rasulünün sözüdür. uydurma hadis yoktur. ona atfedilen üretilmiş sözler vardır. bazı ayetlerin esbabı nüzul (indirilme gerekçesi) olmadan anlaşılması nasıl zorsa, hadislerin bazıları içinde bu geçerlidir. bağlamından, tarihi arka planından, o günün şartlarından bağımsız anlaşılması zordur. vahiy metin, sünnet hayattır. vahiy akıl, sünnet duygudur. vahiy teori, sünnet pratiktir.
devamını gör...
muteber sayılan hadislerin uydurma olduğunu ispatlamadaki yöntem sadece akıl olamaz. zira akıl dediğimiz saf bir terazi değildir. yeterli doneleri vermediğinizde yanlış oğlu yanlış bir karar da verebilir. eger siz mantığınıza uymayan her şeyi reddetmeye başlarsanız sıra kur'an'a da gelir. bu sefer kur'an'ı da kendi kafanıza göre yorumlarsınız. e size hayırlı olsun ama başkalarını yönlendirmeniz vebal riskini almanız anlamına gelir. her problemde "hee demek ki bu da gelenekcilerin uydurduğu bi şey" cümlesine sarılmak, kendi aklını daha dogrusu mantığını bütün ilimlerin, terazilerin üstüne koymak demektir. insan biraz bilmediği şey hakkinda "ben bu konuyu detaylı bilmiyorum" diyebilmeli. zaten cennete gidebilmek için her şeye vâkıf olmanız gerekmiyor. bazı şeylere de teslim olsanız, iman ediyorum, bunda da doğrusunu Allah bilir deyip kenara çekilseniz kâfî. yoksa yetersizliginize rağmen yaptığınız sert çıkışlar tefrikaya yol açabilir, bundan soumlu olarak hesap gününe gidebilirsiniz. iyi bir şey yaptım derken cahillikle gereksiz bir kavgayi körüklemiş olursunuz.
devamını gör...
gerçek hadis eleştirilmez, ne bileyim bazen cidden çok tuhaf hadisler oluyor ya da hakikaten uydurma olabilir bunu kimse bilemez en çok şöyle diyebilirsin bir müslüman olarak ''o böyle bir şey söylemez'' insan eleştirirken de beyninini daha da önemlisi vicdanını kullanmalı. herhangi birisinin bir lafı değil sonuçta. ''ya o söylediyse?'' diye düşünmez mi insan? müslümanım diyen nasıl dili varıpta bu şekilde konuşur çok ilginç doğrusu. değinildiği gibi itibarsızlaştırma çabası ise geçmiş olsundur.
devamını gör...
toplumda hadis diye kabul edilen rivayetlerin eleştirisi ile peygamber itibarsızlaştırılmaz tam tersi hadis kılıfı altında rivayetler ile peygamber itibarsızlaştırılır.

bu gece paylaştığım hadis adı altındaki rivayetlerde bununla alakalıdır.
din ile alakası olmayan, kadınları aşağılayan rivayetleri gösterip ahlakı kur’an olan peygamberin bu tarz sözler söyleyemeyeceğini yani kütübü sitte dahi olsa uydurma olabileceğini fark ettirmekti.
devamını gör...
peygambere affedilmeyi çalışan sözlerle ilgili kitaplar tam bin yıl önce derlenmiş olmasına rağmen bugün yeni bir şey keşfetmiş gibi bu sözlerin insanların gözüne sokulması iyi niyetli bir teşebbüs değildir. hadislerin tedvinin döneminde halolunmus bir mesele üzerinden bugün ehli sunnete vurulması ve dahası bunun üzerinden kurancı muslumanligi devsirilmesi ve kuran bize yetercilik bindiğin dalı kesmekten başka bir şey değildir. hadisler olmadan dini anlamak ve yaşamak mümkün değildir.

peygamberi itibarsızlaştırmak kuranın subutuna halal getirir.
devamını gör...
6000 yıl önce yaşamış sümerlere, 2400 yıl önce yaşamış aristoteles, yine 2500 yıl önce yaşamış sokrates, yine 2400 yıl önce yaşamış platon gibi insanların sözlerine inananların, 1400 yıl önce yaşamış olan peygamberimizin sözlerini itibarsızlaştırma çabalarıdır. çok şükür sizleri tanıyabiliyoruz. ha tabi ki, kafasından hadis uydurup, insanlardan para kazanan dinci yobazlar vardır ama genellemek ve hadisleri yok saymak, kuran'ı yok saymaya kadar götürebilecek tehlikeli bir kalkışmadır azizim. dikkat et ey müslüman.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar