hadis inkarcıları

cehaletin vücut bulmuş hali olan insanlar...

bu kişilere göre kur'an ve hadis birbirleriyle çelişir, ancak hadislerin sağlamlığının en temel kıstaslarından birinin "kur'an'a muhalif olmama" kaidesi olduğunu bilmezler. birçoğu hadislerin kavun karpuz gibi seçildiğini iddia ederler, ancak hadis usulünden bihaberdirler. amaçları, kur'an'dan sonraki en sağlam kaynağı yok saymak ve bu sayede kur'an'ı istedikleri şekilde tevil edebilmektir...
devamını gör...
imam-ı azam'ın dahi uğradığı bir iftira imiş bu, pek yeni değil.

devamını gör...
imamı azamı bile kullanan tiplerdir bunlar.
devamını gör...
hadislerin nihayetinde dilden dile yayılıp değiştirilebilindiğini* tüm kendine müslüman diyen topluluklar kabul etmiş iken hala hadislerin kur'an'a uyuşmaması ya da çelişmesi üzerinden gitmek, muhalefet etmek gerçekten cahilliktir. halbuki şimdiye kadar hiç değiştirilmemiş olan kur'an da ki çelişkileri yakalasa ve bunu algılaya bilse cehaletin vücut bulmuş halinden çıkıp artık bunu savunanların cahil olduğunu fark edecektir.
devamını gör...
çığır açan topluluk. yaptıkları batıl tevillerden dolayı modern batınilik kapsamında değerlendirilebilirler. aklı put edinerek yaptıkları teviller için de mutezile olarak düşünülebilirler.
devamını gör...
''bize kur'an yeter'' mottosuyla yola çıkmış kişilerdir. kimse bunu inkar etmez de adama sorarlar ''sen kur'andan hüküm çıkaracak ilme sahip misin?'' diye. zira sahabenin bile anlamadığı ayetler olmuş resulullah'a sormuşlar. şimdi resulullah efendimiz yok kime soracaz? nükleer santrale inancın var, çalışması için bize uranyum yeter diyorsun ama bunu işleyen mekanizmaya gerek yok diyorsun.
devamını gör...
islamı entelektüel yavşaklık olarak gören güruhtur. bir iki bir şey öğrenip sahabe'ye, tabiine ve selef-i salihine yalancı derler. kur'anı kendi kafalarına göre fıkhetmek için kur'an ile aramızda ki şahitleri yok etmek isterler. Allah'ın laneti üzerlerine olsun. amin.
devamını gör...
hadislerin değiştirilemeyeceğinin garantisi olmadığını göz önünde bulunduracak olursak inkar edenlerin olması olağan durumdur. ışid şuan hadis dinini uyguluyor zaten. gidin bir bakın!
devamını gör...
işid bilmem ne denerek saçmalayan insanları ortaya koymuştur. işid haricilerin dinini uygulamakta. kur'anın değiştirilmediğinin garantisi olan selefi salihin aynı şekilde mütevatir hadislerin değişmediğinin de garantisidir. eğer bu adamlara yalancı diyorsanız o zaman bu adamların getirdiği kur'ana da inanmayın. ya kur'anın içine "bu kitabı biz koruayacağız" ifadesini de onlar yazmışsa.
devamını gör...
hadsizce batıl yola düşmüş veya ailesinden böyle görüp böyle büyütüldüğünden düşürülmüş inkarcılar. yaptıklarının çok normal olduğunu düşünen safcıkları boldur. hidayetine eremediğimiz onca şey varken kibirlenmeyip tümüne dua edelim. tüm müslümanlar nasıl bir değilse tüm hadis inkarcıları da bir değil. Allah düşürmesin, düşeni kurtarsın.
devamını gör...
normal yaşantım yetmiyor, okuldakiler yetmiyor bir de üstüne sözlükte de dönem dönem denk geldiğim topluluktur.

inanmadığınız peygamberimizi ve sözlerini bi’ salın artık arkadaş. madem o sözler yok, madem o sözlerin dinde de bir hükmü yok; bu kadar gündem etmek niye?
devamını gör...
bunlar feto kadar tehlikelidir. Allah rızası için biri şu halka anlatsın..
devamını gör...
kuran'a ve akla zıt; peygamber'e iftira niteliğindeki hadisleri inkar etmek bu kategoriye giriyorsa; evet onlardan biri de benim.
devamını gör...
hadis deyince aklıma ilk bu ayetler geldi.
"ey iman edenler! Allah‘ın ve peygamberinin önüne geçmeyin. Allah‘a karşı gelmekten sakının. şüphesiz, Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. ey iman edenler! seslerinizi, peygamber‘in sesinin üstüne yükseltmeyin. birbirinize bağırdığınız gibi, peygamber‘e yüksek sesle bağırmayın, yoksa siz farkına varmadan işledikleriniz boşa gider. Allah‘ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah‘ın, gönüllerini takva (allah‘a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır." [hucurat 1-3]
devamını gör...
kendilerini radikal olarak tanımlayarak radikal kimlik ile saklanmak üzere hadis inkarcılığını yavaş yavaş empoze ederler.
devamını gör...
şimdilerde pek meşhur moda oldu inkar etmeyeni dövüyorlar yapmayın arkadaşım. senin aklın ve iraden düşünesin diye yaratıcın olan Allah tarafından verildi.
devamını gör...
bu zevatın unuttuğu şey, rivayetlerini inkar ettikleri sahabiler kuran ın nüzlununa ve mushaf olmasına da şahitlik etmişler.
aynı topluluğun bir söylediğini sadakatle kabul edip mütevatir olarak nakledilen bir başka şahitliklerini inkar etme de bir tenakuz yok mu?

neyi inkar ettiklerinden bile gafil güruhtur bence. ignaz goldziher ) müsteşrikinden mülhem müstemleke aydını tiplerin icra ettikleri fiildir.

Allah ıslah etsin.
devamını gör...
benim. kaynak kitap olarak da caner taslaman’ın kurandaki din kitabını önerebilirim. ücretsiz pdf si var. birbiriyle çelişen, kuranla çelişen, akılla çelişen pek çok hadis vardır. bu pek çok hadis arasında doğruları bulmaya çalışmak din için kaynak olamaz. dinin kaynağı doğruluğundan şüphe etmediğimiz kuran’dır.
devamını gör...
zayıf olan, uydurma hadisleri kabul etmediğimizde neden direk yaftalanıyoruz anlamıyorum.
en iyi siz biliyorsunuz canım biz kafir cehennemliğiz hı hı.
devamını gör...
sizi bu hale getirmek istiyorlar eyy bre gafiller. uyanın uyanın. bu işin son noktası bu işte.

devamını gör...
kur'an'dan şüphe etmediklerini iddia ederler. Allah Allah? o kur'an kendilerine mi inmiş? nereden bu eminlik? 1400 yıl geçmiş. belki birileri araya birkaç ayet sıkıştırdı? belki ayet sildi? netekim o kur'an o hadisleri rivayet edenlerin ellerinde bugüne geldi. hadis uyduran ayet niye uydurmasın?
devamını gör...
Allah ıslah etsin dediğim güruh. akıl ve mantık süzgecinden geçirdiklerimizi kabul edelim diyor bazıları da. sizin köhne mantığınıza mı kaldık, haddinizi bilin. iki kitap okuyan hadis alimi oluyor memlekette, ne güzel istanbul be.
devamını gör...
eûzü billâh! "ben müslümanım" diyenleri tekfir edecek cürete sahip ekserisi!* yazık... yazık ne yazık.

hz. peygamber'e sümme haşa "postacı" muamelesi yaptıkları yetmemiş gibi sünnete değer verenlere, ehl-i sünnet yolundan gidenlere "sünni dinine mensup" diyenleri mi dersin! bu cüreti anlayamıyorum.

daha fenası, bunlara cevap verecek âlimlerin, alim olmasa da ilim sahibi olanların pek konuşmaması. yani ben göremiyorum.
arkadaşlar mesele ciddi. mesela şu kardeşinize de sünnetin ve hadisin dinimizdeki yerine dair ilmi çalışmaları yollarsanız çok makbule geçer. Allah razı olsun. şimdiden teşekkürler.
devamını gör...
hadis inkarcısı diye birşey yoktur. sadece, kuran'a önem veren müslüman vardır.
devamını gör...
hadis usulü alıp okuması gereken kişiler.
dediğim gibi her şeyin bir metodolojisi var modern tabiriyle. kadim insanlar buna usul demişler. hatta "usulsüz vusul olmaz " demişler. aslında bugün her türlü işimizde geçerli olandır. tabii ki uslün asıl haline getirilmesinden bahsetmiyorum ancak usul bir yerde de asıldır. * neyse efendim işin şakası, usul olmazsa subutü kati olanı bile inkara gidersiniz Allah muhafaza.
devamını gör...
hadi onlar bir yana. diğer yanda da kuran'ın yüzüne bakmayıp hadis denilen her şeyi kabul edene ne diyeceğiz.

kuran okusa bu işin hadis diye okunanı kuran ile karşılaştırır ve çelişki var mı yok mu ölçebilir ama o da yok.

ortasını bulamıyoruz yani bir türlü.
devamını gör...
en yakın hadisin peygamberden 250 yıl sonra yazıldığını bilen insanlardır.
boş insan demeden önce araştırılması gerekir.
kuranda eleştirilen; “biz atalarımızı bu yolun üzerinde bulduk ve onlara uyduk” insanlarından olmayın. iyice araştırın. caner taslaman’ ın kurandaki din ücretsiz pdf kitabını indirip okuyabilirsiniz.
devamını gör...
hadis usulü okunduğu zaman hıfz kültürü ve yazıyla kaydın ne derece rikkat ve titizlikle yapıldığı anlaşılacaktır. usul kitapları hadis tedvininin yapılmasından sonra tedvin ve tasnifin nasıl yapıldığını anlatan, aynı zamanda tedvin ve tasnifi tahkik eden kitaplardır. o kadar hassas davranılmıştır ki hadis ilminin tedvini konusunda, ulema yapılan tedvinde yanlışın nasıl düzeltileceğine dair bile bablar koymuştur. üstünü çizmek ile mi, kazımak ile mi tekrar üstüne yazmak ile mi yanlışın daha güzel düzeltileceğine dair tartışmalar dahi yapmışlardır. bunlar ise hiç geç olmayan bir tarihte, hadis tedvini ve tasnifinin yapıldığı hicri 2. asırdan hemen sonra h. 3. asırda yazılmaya başlanmış giderek gelişen problemlerle beraber geliştirilmiştir.
devamını gör...
en yakın hadisin 250 yıl sonra yazıldığını zanneden cahillerdir. 250 yıl sonra dediğin şey yazılı halde bulunan hadislerin bir araya getirtilmesi olayıdır.

peygamber efendimizin bir süreçte yazılmasını yasakladığı başka bir zamanda ise yazılmasını teşvik ettiği herkesin malumu. bu bile peygamber sağ iken yazıldığının kanıtıdır.
devamını gör...
siz kur an' anlamazsınız. onu ancak kalp gözleri açık derin hocalar anlar!

siz kur an ı arapça okuyun lakin hadisleri ana dilinizde okuyun.

(bkz: insanları rivayetlerle sömürmek)

kardeşim! kur an' ı destekleyen, ona zıt olmayan hadisler başımızla gözümüz üzerinedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar