hadis inkarcıları

cehaletin vücut bulmuş hali olan insanlar...

bu kişilere göre kur'an ve hadis birbirleriyle çelişir, ancak hadislerin sağlamlığının en temel kıstaslarından birinin "kur'an'a muhalif olmama" kaidesi olduğunu bilmezler. birçoğu hadislerin kavun karpuz gibi seçildiğini iddia ederler, ancak hadis usulünden bihaberdirler. amaçları, kur'an'dan sonraki en sağlam kaynağı yok saymak ve bu sayede kur'an'ı istedikleri şekilde tevil edebilmektir...
devamını gör...
hadislerin nihayetinde dilden dile yayılıp değiştirilebilindiğini* tüm kendine müslüman diyen topluluklar kabul etmiş iken hala hadislerin kur'an'a uyuşmaması ya da çelişmesi üzerinden gitmek, muhalefet etmek gerçekten cahilliktir. halbuki şimdiye kadar hiç değiştirilmemiş olan kur'an da ki çelişkileri yakalasa ve bunu algılaya bilse cehaletin vücut bulmuş halinden çıkıp artık bunu savunanların cahil olduğunu fark edecektir.
devamını gör...
çığır açan topluluk. yaptıkları batıl tevillerden dolayı modern batınilik kapsamında değerlendirilebilirler. aklı put edinerek yaptıkları teviller için de mutezile olarak düşünülebilirler.
devamını gör...
''bize kur'an yeter'' mottosuyla yola çıkmış kişilerdir. kimse bunu inkar etmez de adama sorarlar ''sen kur'andan hüküm çıkaracak ilme sahip misin?'' diye. zira sahabenin bile anlamadığı ayetler olmuş resulullah'a sormuşlar. şimdi resulullah efendimiz yok kime soracaz? nükleer santrale inancın var, çalışması için bize uranyum yeter diyorsun ama bunu işleyen mekanizmaya gerek yok diyorsun.
devamını gör...
islamı entelektüel yavşaklık olarak gören güruhtur. bir iki bir şey öğrenip sahabe'ye, tabiine ve selef-i salihine yalancı derler. kur'anı kendi kafalarına göre fıkhetmek için kur'an ile aramızda ki şahitleri yok etmek isterler. Allah'ın laneti üzerlerine olsun. amin.
devamını gör...
hadislerin değiştirilemeyeceğinin garantisi olmadığını göz önünde bulunduracak olursak inkar edenlerin olması olağan durumdur. ışid şuan hadis dinini uyguluyor zaten. gidin bir bakın!
devamını gör...
işid bilmem ne denerek saçmalayan insanları ortaya koymuştur. işid haricilerin dinini uygulamakta. kur'anın değiştirilmediğinin garantisi olan selefi salihin aynı şekilde mütevatir hadislerin değişmediğinin de garantisidir. eğer bu adamlara yalancı diyorsanız o zaman bu adamların getirdiği kur'ana da inanmayın. ya kur'anın içine "bu kitabı biz koruayacağız" ifadesini de onlar yazmışsa.
devamını gör...
hadsizce batıl yola düşmüş veya ailesinden böyle görüp böyle büyütüldüğünden düşürülmüş inkarcılar. yaptıklarının çok normal olduğunu düşünen safcıkları boldur. hidayetine eremediğimiz onca şey varken kibirlenmeyip tümüne dua edelim. tüm müslümanlar nasıl bir değilse tüm hadis inkarcıları da bir değil. Allah düşürmesin, düşeni kurtarsın.
devamını gör...
normal yaşantım yetmiyor, okuldakiler yetmiyor bir de üstüne sözlükte de dönem dönem denk geldiğim topluluktur.

inanmadığınız peygamberimizi ve sözlerini bi’ salın artık arkadaş. madem o sözler yok, madem o sözlerin dinde de bir hükmü yok; bu kadar gündem etmek niye?
devamını gör...
kuran'a ve akla zıt; peygamber'e iftira niteliğindeki hadisleri inkar etmek bu kategoriye giriyorsa; evet onlardan biri de benim.
devamını gör...
hadis deyince aklıma ilk bu ayetler geldi.
"ey iman edenler! Allah‘ın ve peygamberinin önüne geçmeyin. Allah‘a karşı gelmekten sakının. şüphesiz, Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. ey iman edenler! seslerinizi, peygamber‘in sesinin üstüne yükseltmeyin. birbirinize bağırdığınız gibi, peygamber‘e yüksek sesle bağırmayın, yoksa siz farkına varmadan işledikleriniz boşa gider. Allah‘ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah‘ın, gönüllerini takva (allah‘a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır." [hucurat 1-3]
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar