hadislerin hüküm koyma yetkisinin olduğunu zannetmek

yanlışa sürükler. müşrik olmaya sebep olur.
hükümler ayetlerde bildirilmiştir. yeni yasaklar getiren hadisler şirk koşmaktadır, uydurma rivayetlerdir.
örneğin ipek kumaş giymenin erkeğe haram olduğunu söyleyen hadis, ayette Allahın cennettekilere giydirdiği güzel bir kıyafettir. eğer yasak olsaydı ayette bildirilirdi.
hadisler haram ve helal bildiremez. ancak ibadet şeklini tarif edebilir. hüküm koyma yetkisi kurandadır.
namazı tarif et kuranla diyenlere islamdan önce de namaz vardı diyorum. (aliimran43.ayet)
hadislerin ibadeti tarif etmesi değil yeni yasaklar ilave edip dine eklemeler yapması müslümanları müşrik olmaya sürüklüyor.
devamını gör...
uydurma hadis uydurmadır. ama sahih hadis ise hükümdür. peygamber o hükmü zaten kurandan cıkarır. kaldı ki ipek giymenin haram oluşu da saglam hadistir. yapılan benzetme tutarsızdır. çünkü cennette ayetle sabit olan iri gözlü huriler var mükafat olarak. ama dünyada o iri gözlü huriler haramdır mümine. ahirette ibadet te yoktur. ama dünyada farzdır gibi gibi.

ahiret vs dünya karşılastırması tutarsız olur bu noktada bence.
devamını gör...
şahsen doğru bir zan olduğunu düşünüyorum. kur an, her konuda hüküm veren bir anayasa kitabı değildir. misalen namaz. kur an da ayetlerle farz olduğu hükmedilmiştir ancak bu farzın nasıl yerine getirileceği hadis ve sünnetin ortaya koyduğu hükümlerle belirtilmiştir. hatta sünnet ile ortaya konulmuş bu hükümlerin eksik yerine getirilmesi farzı yerine getirilmemiş bile kılabilir. örneğin secdeyi sünnetin ve hadis'in tarif ettiği bir şekil dışında yapmak, namazın bozulmasına sebep olabilir gibi.
devamını gör...
galiba şu sıralar aklımı en çok kurculayan şey. hadisleri toptan doğru mu kabul edeceğiz yoksa red mi edeceğiz? reddeceksek toptan mı reddeceğiz? toptan reddetmeyeceksek o zaman işimize geleni doğru kabul edip işimize geleni yanlış kabul etmiş olmayacak mıyız? yok hayır kabul edeceksek dünyanın balık üstünde olduğu ve kuyruğunu sallayınca deprem olduğunu iddia eden hadisleri ne yapacağız? hadislerdeki çelişkileri görmezden mi geleceğiz? deve sidiği içmeyi sünnet mi kabul edeceğiz?*

bu konuda ilimlenmeye açığım.
devamını gör...
anayasa yeter kanuna, yönetmeliğe, tüzüğe, mahkeme içtihadlarına gerek yok demekle birebir aynıdır. kur'an sadece bir kanun kitabı değil, kur'an'da hepi topu 317 ahkam ayeti var. bunların içinde tekrar edilen hükümler de olduğu düşünüldüğünde bir insanın din ile ilgili sorularının bu 317 ayetle cevaplanabileceğini söylemek için harbi cahil olmak lazım.
cennette ipek giyilebiliyorsa dünyada da giyilebilir, hükmü neye göre çıkartılıyor mesela? arkadaş kendi böyle içtihad ediyor.
adamın biri de çıkıp 3 vakit namaz çıkarmıştı toprağı bol olsun o kur'an'dan; aynı 'kur'an yeter'ci adam, reenkarnasyon da aslında kur'an'a göre olabilir, niye olmasın demişti. haklı tabi. niye olmasınla yola çıkınca önün açık. ölmeden önce en son 'kur'an deizme kapı aralar' diyerek finalini yaptı.
Allah bizleri istikametten ayırmasın, bu yeni türedi din bezirganlarından ümmet-i muhammedi muhafaza eylesin. amin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar