hafızlık

sabır ister en önce.istek konusuna hiç girmiyorum zaten istemeyen yapamaz.hafızlığı anlatmaya ne benim yazma yeteneğim*
devamını gör...
çok zor bir iş. sürekli ilgi isteyen bir sevgili gibi. tekrar etmediğiniz bir gün bile unutursunuz...
Allah başlayan herkesin tamamlamasını, tamamlayanların unutmamasını nasip etsin.

çıktık bu yola biz de, dualarınızı eksik etmeyin.
devamını gör...
uğrunda 3 yılımı yurtlarda geçirdiğim gerekirse iki o kadarını daha geçirebileceğim paye. yaptık bitirdik çok şükür, belgemiz de var ama mesele belge değil tabii ki. öncelikle koruyabilmek * sonra da diğer her müslümandan da öte manasına vakıf olup uygulamaya geçirebilmek.

28 şubat sürecinde 8 yıllık kesintisiz eğitim ayağına baltalanmıştı bayağı. o yıllarda hafızlık kurumunu devam ettirebilmek için çok gayret sarf etti bu görevi edinen kur'an kursları. şimdi çok şükür imkanlar daha olumlu. yapamam/yapamaz demeyin içinizde bir istek varsa başlayın/başlatın. bitiremezseniz bile hem verdiğiniz gayretin sevabını alırsınız hem de ezberlediğiniz yanınızda kalır.
devamını gör...
kuran ı kerimin, kişinin ruhuna nakış nakış işlenmesidir. hafız adayı bu yolda hiçbir zaman olmadığı kadar ayetlerle haşır neşir olur. daha en başında bile hayatına çok güzel etkileri olur. fakat dikkat etmek lazım, şeytan her zamankinden daha da uğraşır bu yoldakilerle sabretmek lazım.
devamını gör...
hafızası ile fark atan insanların yaptığı iştir.
kafalarında binlerce kelime, binlerce kurgu temsil v.s. vardır, olması umulur.
yıllar içinde reel hayatta hafızaları canlanabilirse, muteşem keşifler yaparlar, imrenirim.
devamını gör...
herşeye kutsaliyet atfeden cumhuriyet ideolojisi vardır ya hani, hemşirelik kutsal, öğretmenlik kutsal, polislik kutsal, askerlik kutsal, itfaiyecilik kutsal vs vs vs esas kutsal olan ise böyle gözden kaçar...

sizin en hayırlınız kimdi ey laik demokratik vede %99 müslüman halk...
devamını gör...
gençken yapılacak 100 güzel şeyden biridir. Allah olmayana da versin. hele hele kuran-ı kerim'i ezberleyip bir de ona manasına vasıl olmak liste başı yapılabilir. ülkemizde zorunlu eğitim sisteminin gençleri laik bir hayat tarzına mecbur etmesi yüzünden son yıllarda yapılması zorlaşmıştır. oysa hafızlık bu konuda ilgisi, yeteneği ve isteği olan çocuklar için iyi bir eğitimin ilk adımı ve başlangıcı olabilir. hafızlık yapmak yani kuran-ı ezberlemek aslında kolaydır ama bunu zorlaştıran sosyal ve resmi bir çok sebep vardır. hafızlığın değeri bilinmelidir. bu konuda uzmanlarına ve özellikle devasa bütçesi olan diyanet işlerine bir iş düşmektedir. hafızlık eğitimini kolaylaştıran ciddi bir bilgisayar yazılımı hazırlanabilir. basit bir cep telefonundan internette sesli arama yapılabildiği bir devirde yaşıyoruz. hafızlık yapanların ezberlemesini kolaylaştıran bir program ve ezberleri pekiştirmek için bir yazılıma ihtiyaç vardır. tabi hafızlık sadece programla mümkün değil. rahle ve eli sopalı hoca lazım. ama en azından destekleyici olur diye düşünüyorum.
devamını gör...
--- alıntı ---

bir sevdadır hafızlık…

öyle bir kitap ki, şan-ı azim, kur’an-ı azimü'ş-şan! bir harfine on ecir; sonu sonsuz rıza! tekrarlanan her ayet-i kerime, hıfzı için dökülen her gözyaşı, her ter damlasına paha biçilmeyen inciler deryası… hıfza gönül vermiş zihinler! diller, 'gönüllü zihinlere' tercüman sadece… o'nu hıfzeden sadece zihin değil, gönüldür aslında…

bir sevdadır hafızlık… hafız geceyi kıraatle sonlandırır. elinde mushaf, dilinde ayet… göz ve gönül hep beraber ayet olmuştur…

göz ucuyla sayfayı takip ederken, gönül sayfasından okumaya çalışır. rahle sanki seccadesi gibidir, edeple diz çökmüştür sanki tahiyyatta gibi her bir ayeti, kelimesi ve durağıyla beraber yeniden yazar gönül sayfasına.

bir sevdadır hafızlık… hattatlar kalem ve mürekkeple yazarken, müzehhipler renklerle onu taçlandırırken, hafız dili ve nefesiyle yazar kelamullah’ı kalp aynasına…

--- alıntı ---
devamını gör...
dünyada imrendiğim iki hasletten veya vasıftan biri. diğeri ise yabancı dil bilenler. sadece ingilizce bilen biri olarak, misal biri ben italyanca biliyorum desin, haset ediyorum resmen.

ama asıl hasetliğim hafızlara. başlamış ama devam etmemiş olmam da ayrı bir konu ama fiili durum bu. hafız değilim ve olanları kıskanıyorum, hatta hasetleniyorum. o derece... bir de sesi güzelse, ört ki ölem..!devamını gör...
kesinlikle küçük yaşta yapılmalıdır. daha hafıza dolmadan, tertemizken ezber çok zor olmaz. ama yaş ilerledikçe kişinin ezber kabiliyeti köreliyor. hele evlendikten sonra daha da meşakkatli, fazla emek verilmesi gereken bir iş. meşguliyetler arttığı için, geçim telaşı, ev işi, çocuk derken iyice zor hale geliyor. eğer düşünüyorsanız evlenmeden gidin yatılı yapın bence. sadece 2- 2.5 seneyi gözden çıkaracaksınız ama değmez mi? eğer kabiliyetliyseniz bu süre daha da kısalır.
devamını gör...
hafız olmak isterdim bütün kur'ânı hakkıyla bilen
öyle bir hafız ki, hem okuyup hem idrak edebilen
hafızlık mübarek meslektir asla hafife alma sen
ruz-i mahşerde derler neden geldin öğrenmeden
hafızlığı sakın küçük görme, sakın terk-i edebden
devamını gör...
yaşayan kuran'lardır.

osmanlı'da hafızlara abdestsiz dokunulmazdı.

peygamberimiz namazın ön safını hafızlara ve aksakallılara (ve teşkilatına) ayırmıştır.

dünyadaki tüm kitaplar yakılsa yaşayacak tek din su hafızlar sayesinde islam olacaktır.
devamını gör...
sanırım üye olduğun her sosyal medyada bunu bi şekilde belli etmeden gerçekleşmiyor. ya nikinde ya biosunda ya profil resminde bi yerde "hafız adayı, hafız adam, hafız kız, yeni hafız, taze hafız, fırından ye..." yazmadan olmuyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar