hakan muhafız

ilk sezonu yayınlanan türk yapımı netflix dizisi.

ikinci bölümün ortalarındayım ve durdurup yorum yapmak istedim. bunu beğenmeyenler (bkz: thor) (bkz: daredevil) tarzı dizileri ağızlarını suyu akarak izliyorlar. aynı kafada ütopik bir dizi ve ben beğendim. çok güzel olmuş, istanbul'un önemli yerlerini dizi içerisinde kullanıyorlar ve yabancılar izlerken de keyif alacağına eminim.

bundan sonra tv dizileri düşünsün. umarım bu şekilde daha fazla yapım görürüz. artık türk yapımı kaliteli diziler izlemeyi istiyoruz.
devamını gör...
her yerinden ozenti cakmalik akıyor. sevisme sahneleri bile bize ait değil. üstelik tipik süzük anime karakteri gibi hatta superkahramanlar gibi başlayıp giderek artiz bir tip yaratılmış. abı çok degil biraz özgünlük isterdik be. baştan sona rezaletti benim icin. siddetle tavsiye etmiyorum.
devamını gör...
beğenmeme tim mod off

izleyip de geldiğim dizidir. bakınız ben ekşi sözlük hiçbir şeyi beğenmeme timinin yaklaşık 4-5 yıldır üyesiyim. bu diziyi de hemen kapatmak üzere açmıştım lakin sonradan çok da kapatılası bir dizi olmadığını farkettim. açıkçası çok da iyi diyemem lakin senaryo ve mekan seçimleri olarak daha önce böyle bir türk dizisi yapılmadığı için bu durum kendisini bir adım öne çıkarıyor. diğer yandan ise elbette göze çarpan zayıf noktaları var. ışıklandırma ve renkler hiç uyumlu değil. keşke biraz şahsiyet dizisinden ders alsalardı. lakin cidden bu güzel bir başlangıç olabilir türkiye için uluslararası sektöre girmek amacıyla...

beğenmeme tim mod on

her yeri türk dizisi kokan iğrenç yapımdır.*
devamını gör...
imdb'ye 9.3 puanla giriş yapan, daha sonra -normal olarak- puanı düşen ilk türk yapımı netflix orijinal dizisi. izlemek konusunda kararsızdım fakat sosyal medya sanırım bir süre bununla çalkalanacak, kaçmak mümkün değil.
devamını gör...
gayet de olmuş.
yıllardır türk dizisi izleyemiyorum.
yerlerde sürünen yapımların arasında abdurrahman çelebi.
milletin çok izlediği dizilere bakıyorum amatör yönetmen eskisi olarak. baktığım kadar fikrim oluyor tabi.
kısa da olunca bölümler bir günde bitti.
ha! olmuş dediysem notum 6.5/10.
sherlock 8/10 benim gözümde. 10/10'luk tek dizim the adventures of sherlock holmes, eskilerden... lord of the rings'i bekliyoruz umutla.
devamını gör...
netflix yapımı, fantastik türk dizisidir.

ilk sezonu konusu, kurgusu itibariyle türk dizi standartlarının hayli üstünde bir yapım olmuş. süper kahraman dizisi olarak lanse edilse de süper kahraman dizisinden çok fantastik dizi diye sınıflandırmanın daha yerinde olacağını düşünüyorum. dünyadaki diğer fantastik dizilerle kıyaslandığında da ortalamanın üstünde kalacağı kanaatindeyim.

mekanlar çok güzel seçilmiş, isimler güzel seçilmiş.
--! spoiler !--

mesela eczacının kızının adı zeynep "babasının kıymetlisi, süsü"
son ölümsüzle mücadele edecek muhafız'ın adı hakan
karanlık bir tarafı olan yönetici hanım leyla (gece demek)
muhafızın babası olan beklenen muhafızın adı "murat"

--! spoiler !--

ölümsüzlerin neden ölümsüz olduğu belli değil; motivasyonları belli değil. buralar eksik noktalar ancak dizi henüz tamamlanmış bir yapım olmadığı için tolere edilebilir , tali noktalar bunlar.
umarım başladığı gibi devam eder; dünya standartlarında olan bir fantastik yapım izlemeye devam ederiz
devamını gör...
ilk beş bölümüne göre değerlendirirsek haftalık tv'de yayınlanan 2 saatlik diziler kadar kaliteli olan dizi.tabi denemek lazım bu tarz işleri desteklemek lazım.bitimine kadar bekleyip göreceğiz.
devamını gör...
senaryoda doldurulması gereken bin tane ayrıntı var, ölümsüzler nasıl ölümsüz olmuş, neye göre ölümsüzler? yaşam kaynakları ne? başroldeki hakan beyimize kendisini bulması için tasavvuf öğretileri verilirken aynı anda zen öğretileriyle harmanlayıp oumm olayına girmelerinin anlamsızlığını nereye oturtacağız?

bir yönden de şimdiye hadar yapılan türk yapımı fantastik dizilerin çoğunda ölümsüzlüğün işlenmesinin sırrı ne onu da anlayamadım. bir sürü karmaşa kaos arkadaş yav.
devamını gör...
şu diziyi bile uzatmak için o kadar gereksiz sahne çekmişler ki anlatılmaz izlenmesi lazım.bari 30 dakika ile sınırlı tutsaydınız.bu kadar aşk,bu kadar duygu kasmaya ne gerek var.dizi izletiyor ama senaryo deseniz yer yer sıkıyor.dizinin görsellikleri yabancı dizilerle karşılaştırılamayacak şekilde kendi kapasitemizde.bir kaç oyunculuk dışında fena değil oyuncu kadrosu.çok abartıldığı kadar olmayan,beklenti düşük tutularak boş zamanınızda bir bakılabilir.
devamını gör...
fantastik türk dizisi mi olurmuş, yok çağatay da hiç olamamış diyen kitleden hiç olmadım şükür. çünkü ben adını feriha koydumu izlemisim ,bunu mu izlemeyecem, playlistimde justin bieber in peşine minik serçe , az daha karışınca bohemian rhapsody geliyor, böyle de açık fikirli bir insanım övunmek gibi olmasın.(günlük kendim de ne kadar mükemmel biriyim saatimi doldurduguma göre diziye geçiyorum)
10 bölümlük dizinin en tırtı kesinlikle ilk bölüm. ondan sonrası görece daha akıcı ve iyi. turk süper kahraman fikri ilk başta bı garip geliyor,isinamiyorsun ama kripton gezeninden çıkana inanıyorum da bunda mi sorun yapicam dedim 10 dakika sonunda alt yazısı olsa daha iyi anlarım aslında diyecek kadar yabancı gözüyle baktım seriye.
her süper kahraman bir gün gücünü kabullenme sürecinden geçecektir, o çitler boyanıp, yogaya gönül verilecektir ki öyle de oldu. yer yer harry potter mısın oğlum sen dedim, yok yok avatar the last airbander sanırıma evrildim. her şeyi astım da istanbul'un muhafızı dedikleri her sahnede aklıma trt çocuktan o muhteşem yapıt istanbul muhafızları çizgi filminin gıcık jenerigini dönmesini engelleyemedim. madem dönüyor tam olsun deyip youtube da açıp dinledim .
diziyle ilgili bence tek sıkıntı çok tahmin edilebilir olmasıydı. hiç bir gizem, hiç bir entrika yok ya. biz firdevs yöreoğlu nun askerleriyiz, her hamlede bir ikinci plan, art niyet aradık o bile yok. Kendi adıma tek tahmin edemediğim şey --! spoiler !--

hazar erguclu nun saçının arkasının kazınmış olmasıydı,saçıni ilk topladığı sahnede baya şok oldum.

--! spoiler !-- 10 bölüm 30 ar dakikadan aha bunları dusunene kadar bitiveriyor valla. izlerseniz olur bence.
devamını gör...
ikinci sezonu yayınlanmış olan netflix dizisi.

olaylar yavaş ilerliyor yeni sezonda ama bence bir türk yapımına göre gayet güzel. sonuçta ingilizler ve amerikalılar da ilk işlerinde mükemmel değildi.
devamını gör...
netflix orjinal yapımı olmasına rağmen herhangi bir türk tv sindeki diziden bir farkı yok.

--! spoiler !--

hikaye 1. sezondaki 5, 6 bölümden sonra saçma sapan bir şekilde ilerliyor. 2.sezon 1. sezona göre çok daha sıkıcı olmuş.

--! spoiler !--
devamını gör...
netflix ve türk dizisi olması hasebiyle izliyoruz. yoksa bu kadar saçma senaryoyu kahvehanede arkadaşlarla yazarız. o kadar kopuk ki olaylar birbiri ile aha o saçma aha bu saçma demekten diziden tat alamıyorsun.

--! spoiler !--

--! spoiler !--

--! spoiler !--

bir kere hakan dur yapma, hakan dur gitme demekten başka birşey duyulmuyor dizide. ya yeter yeter.
madem ölümsüz kanı ile diriltilen ölümsüz oluyor veya komutasına giriyor. ordu yaratırım ben olsam bu kadar mı zor? limiti mi var?
faysal'lın karısına da kan nasıl yetersiz gelmiş anlayamadım. zaten yere dökülen damlacıklar ölümsüzlere doğru hareket etmişti. faysal'ın karısı ismini hatırlayamadım şemsiye mi açmış ne yapmışta yeterli kan alamamış?
sadıklar diye epik bir oluşum yaratıyorsun: başrollerdeki sadık kız yalama etti. bir giriyor bir çıkıyor. ya arkadaş bu böyle bir oluşum mu?
sadıklar habire muhafıza ve sadıklara dair kurallar açıklıyor yok sadık şunu yapamaz. yok muhafız bunu yapamaz. ama hepsini yapıyorlar. e çok saçma değil mi sizce de?

neyse kitaptan uyarlama imiş sanırım. kitabını okumadım. acaba kitabı da böyle mi?

--! spoiler !--

--! spoiler !--

--! spoiler !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar