hakkını arayamamak

sebebi çocukluğa kadar giden psikolojik vaka. korkak yetiştirilen ve daha sonrasında toplumla yeterli bütünleşmeyi sağlayamayan birey, hakkı yendiği zaman bunu engellemekten aciz kalıyor. aslında hakkını savunamıyordan ziyade ilişki kurmaktan korkuyor. şöyle ki; minibüse biniyor ve 2.50 olan ücret için 3 lira veriyor. eğer şoför unutur da 50 kuruşu vermez ise asla o para üstünü isteyemiyor. aslında korktuğu şey minibüs içinde insanlar varken sesinin çıkması. insanların ona bakmasından bile çekiniyor. belki minibüste tek yolcu o olsa rahatça para üstünü isteyebilecek.
devamını gör...
bir torpillinin gelip üzerine oturduğu hakkını tanıdığı, arkası, dayısı vs olmadığı için arayamayan bireyin durumu. genellikle orta doğu ülkeleri ile az gelişmiş ülkelerde görülür. örnekleri ise pek çoktur.
devamını gör...
para üstünü isteyememek, defolu çıkan bir ürünü geri iade edememek vs. birer sosyofobi belirtisidir. hatta otobüste yüksek sesle "inecek var kaptan" diye bağırmaktan bile imtina ederler. bunun bir sonucu olarak da hakkını arayacağı zaman üstünde bir baskı hisseder, yüzü kızarır, boğazı düğümlenir.. bu tür rahatsızlığı olanların en kısa zamanda tedavi olmaları şart. yoksa her durumda karşılarına bir engel olarak çıkacaktır.
devamını gör...
annelerin şu sıralar küçük çocukları için şikayetçi oldukları konudur.istiyorlar ki çocuk kendisine gelen her türlü zararda yırtıcı aslan gibi olsun,laf soksun...onlara göre böyle veletler pek bi' akıllı.8 yaşında hayatta gördüğü en zor şey okul ödevi olan yavrulardan nasıl bir çıkış bekliyorlar anlamış değilim.ya da her fırsatta evladını değil de öğretmeni gömen velilerden nasıl böyle bir çocuk çıkar?*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar