hale etkisi

değerlendirilen insanın tek bir özelliği ile bütün kişiliğine dair genel yargıda bulunulmasıdır. mesela işyerinize başvuru yapan kişinin elbisesinin ütüsüz ve düzensiz olması ile onun bu pozisyon için uygun verimi gösteremeyeceğini düşünmeniz gibi.

günümüz modern dünyasında geçerliliğini artırmış olup çevresinde haddinden fazla uyarıcı buulunan insan için en kolay yoldan kişileri değerlendirme yolu olarak etkisini göstermektedir. her ne kadar kısa vadede zaman kazandıran pratik bir etki olsa da, özellikle kronikleşen durumlarda, bir tek olumsuz örnekten yola çıkarak genel olumsuz hüküm vermek rahatsızlığına (tanıdık geliyor değil mi?) sebep olabilmektedir.
devamını gör...
performans değerlendirme yönteminde ve mülakatlarda halo effect bu yöntem; bireyin karşısındaki kişi hakkında olumlu veya olumsuz bir görüşe varmak isterken onun kişiliğinin sadece belirli bir çizgisini dikkate alma ve onun genel tutum ve davranışlarını salt bu kanısına göre değerlendirme eğilimidir.

araştırmalar, bireylerin birbirleri hakkında sadece belirli bir kişilik özelliğine göre oluşturdukları izlenimlerin oldukça etkili olduğunu göstermektedir. kişiler arası etkileşimlerde sıklıkla gözlenen bu olgu, diğerine ilişkin değerlendirme ve yargılarımızda önemli bir hata kaynağıdır.
devamını gör...
bir kişiyi gördüğümüzdeki ilk izlenime bağlı olarak o kişiyi değerlendirmeye denir. ilk izlenim o kişiyi genel yargılamada önemli bir referans. biz insanlar diğerlerini kategorize etmeyi ve yargılamayı seviyoruz ve kendimize de bu konuda çok güveniyoruz. akıllı görünüşteyse hep öyle sanıyoruz ya da tam tersi. hem iyi hem kötü yok, ya iyi ya kötü. durum değerlendirmesinden uzak bir yargılama.
devamını gör...
bilgiyle kaplı sözlükten şu an öğrendiğim etki. cahiliğimi saklamayı sevmem. genelleme yapmak gibi bir şey sanırım. lakin bazı durumlarda haksız yargıya götürebilir insanı. misal hakkında hiç birşey bilmediğiniz bir yazarın buraya yazdığı iki tanımını okuduktan sonra onu çok iyi tanıyormuş gibi bazı etiketler yapıştırmak da bir çeşit hale etkisi olarak düşünülebilir.
devamını gör...
(bkz: halo effect)

bireyin karşısındaki kişi hakkında olumlu veya olumsuz bir görüşe varmak isterken onun kişiliğinin sadece belirli bir çizgisini dikkate alma ve onun genel tutum ve davranışlarını salt bu kanısına göre değerlendirme eğilimidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar