halid bin said bin as

peygamberimizin eshâbı içinde islâmiyyeti ilk olarak kabul edenlerden. dördüncü veya beşinci müslüman olduğu kaynaklarda zikredilmektedir. “sâbikûn ı evvelin” adı verilen ilk müslümanlardan olduğu kesindir. gördüğü sadık bir rüya ile imana gimek nasip olmuştur. şöyle ki:


--- alıntı ---

halid bin said bin as, rüyasında kendisini cehennemin kenarında bulur. babası arkadan itmeye kalkışır; re­sû­lul­lah ise belinden tutar, ateşe düşmekten kurtarır. heyecan ve telaş içinde uyanır, “vallahi bu rüya haktır!” der. ertesi gün meseleyi hz. ebû bekir’e açtığında ondan, “hakkında hayırlı olsun. seni kurtaracak olan, re­sû­lul­lah’tır. hiç vakit geçirmeden git, ona iman et. ona tabi olunca, onunla bir­likte olacaksın. rüyada gördüğün gibi cehenne­me düşmekten seni muhafaza edecektir. baban ise cehenneme girecektir!” cevabını aldı.

imanın tatlı rüzgârı ruhunu ferahlatıyordu. iç dünyasında bazı değişiklikle­rin olduğu­nun farkında idi. zaman kaybetmeden resûl-i ekrem’in bulunduğu ciyad mevkiine gitti.

“yâ muhammed, sen insanları neye davet ediyorsun?” diye sordu.

hz. hâlid’in kalbinin islam’a meylettiğini anlayan peygamberimiz, “ben insanları Allah’ın birliğine ve benim o’nun peygamberi olduğuma inanmaya davet ediyorum. işitmeyen, görmeyen, hiçbir zarar ve fayda vermeyen, ken­disine tapanları da, tapmayanları da tanımayan birtakım taş parçalarına tapın­maktan vazgeçirmeye çalışıyorum.” buyurdu.

bu veciz hakikatler ve hiç duymadığı sözler karşısında ikna olan hz. hâlid hemen iman etti. daha sonra kendisine hanımı ümeyne de katıldı.

--- alıntı ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar