halife hafter

tam ismi halife belkasım hafter olan libyalı siyasetçi ve asker, sovyetler birliğinde eğitim aldıktan sonra libya silahlı kuvvetlerine katıldı. kaddafi'nin ölümünde rolü olan hafter darbeci general olarak bilinir. şu sıralarda da saçmalama spazmı geçiriyor.
devamını gör...
hafter hakkında daha evvel de dile getirdiğim bazı şeyleri tekrarlayayım. hafter, çad savaşı sırasında libya’nın en büyük askerî üssünün başındaydı. 15 bin libyalı askere komuta ediyordu. çad’ın başkentinden ciplerle gelen askerlere mağlup oldu. şu anda senegal’de mahkûm olan çad hissène habré dönemin çad devlet başkanı idi. esasında onun ailesi çadlı değildi, darfur’un fransız hâkimiyetinde olan bölgesinden çad’a gelmiş ve orada kalmışlardı. hafter tecrübesiz bir asker değildi. buna rağmen askerleriyle birlikte esir düştü. kendisi 1969’da kaddafi iktidarı ele geçirdiğinde onun en büyük destekçisiydi. kaddafi hafter’in toyota savaşı’nda bozguna uğrayarak esir düşmesine çok sinirlendi. 15 bin askerlik libya güçleri, bir avuç çad askerine karşı hezimete uğradı, birçoğu öldü, bazıları esir alındı. hafter bir çocuk gibi boynunu bükerek tutuklanmasına müsaade etti. hafter serbest bırakıldıktan sonra kaddafi’nin öfkesi onun üzerine yöneldi.

bundan sonra abd-cıa ilgilenmeye başladı hafter ile… çünkü libya birçok bakımdan emperyalistlerin alâkasını çekiyordu ve hafter senelerce kaddafi’ye en yakın isimdi. hafter bir cıa ajanına dönüştü. abd, libya’ya askerî bir müdahalede bulunmak istemiyordu, çünkü bu son derece tehlikeliydi. hafter’i libya’da iktidarı alması için hazırladılar. buna karşın bugün rusya da özel bir askerî şirket vasıtasıyla hafter’i destekliyor. elbette onlar amerikan ajanı değil; fakat biraz önce söylediğim gibi tüm ülkeler libya’nın kaynaklarından faydalanmak istiyor.

inanıyorum ki, hafter bu savaşı kazanamayacak ve türkiye legal müdahalesinde başarılı olacak. trablus’un doğusunda türk ordusu için tahsis edilmiş bir askerî üs kurulacak. türkiye’nin oyuna dâhil olmasıyla beraber hafter’in başı büyük belada….

çakal carlos
Tamamı
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar