halil inalcık

bilkent üniversitesi öğŸretim üyesi prof. dr. halil inalcık, ülkemizin ve dünyanın en büyük osmanlı tarihçisidir.hocaların hocasıdır. 94 yaşŸındadır. şŸu anda fatih altaylı ve murat bardakçı`nın beraber sundukları "teke tek özel"de konuk olarak yer almaktadır.
devamını gör...
kanuni sultan süleyman`ın hürrem sultan`a yazdığı divan şiirlerini okumaktadır. eğer hocayı ikna edebilirlerse osmanlının kuruluşunu anlatacak. doğru bildiğimiz yanlışlar ortaya çıkacak galiba bu gece.
devamını gör...
1299 uydurulmuş bir tarihtir. aşıkpaşazade, osmanlının kuruluş tarihi olarak bu tarihi 15 inci asırda uydurmuştur. dedi kendileri.
devamını gör...
"tarihe yaklaşımımız toplumsaldır. sadece savaş ya da devlet değil bir bütünü ele almaktayız.
osmanlı devleti küçük bir beylikten avrupa'ya geçiyor, devletleri kendisine tabi kılıyor. bu siyasi gelişimin sürecini, nasıl olduğunu, gerçekleştiren faktörleri izaha çalışıyoruz. bunun temel prensibi o zamanki devlet, hanedanın kudretini ve onun ülkeler fethetmesini sağlayacak bir politika vardı. bu politika osman gazi zamanından itibaren öne çıkarılan bir politik tutumdur. fethettiği yerlerde rumu, ermeniyi, hatta kiliseyi himayesi altına almıştır. yalnız kılıçla savaşla kurulan bir imparatorluk değildir osmanlı. insani, uzlaşıcı, koruyucu bir politika izlemiştir." diye söze başlamış ve anlatımına devam etmektedir.
devamını gör...
trt spikerinin daha önce yapmış olduğu bir konuşmadan alıntı yaparak türkiye'nin bölünmesiyle ilgili sözleriyle ne demek istediğini, neyi kastettiğini sorması üzerine fethullah gülen cemaati'ne ve dtp'nin ırkçı söylemlerine bazı göndermelerde bulunmuş olan tarihçidir.

son 20 yılda tarikat ve cemaatlerin, etnik siyaset yapan partilerin türkiye'de bölücülük yaptığını, bunun da devletin bekası için tehdit oluşturduğunu anlatmıştır.

avrupalı katoliklerin türkiye'nin üyeliğine karşı çıktığını ve bunun da tarihsel bir arka planının olduğunu ifade etmiş, türkiye'nin ab üyeliğinin imkansızlığına vurgu yapmıştır.
devamını gör...
devlet-i aliyye adlı kitabı çok geniş bir araştırma mahsülü. mevzunun kaynaklarına inmiş. malumat dolu. ama içerisinde bazı tenakuzlar da var. mesela 2. murad için hem içkiye düşkün hemde tasavvufa ve mistik hayata yönelmiş bir insan diyor. tasavvufa bu kadar yönelmiş bir insan içki müptelası olabilir mi.??!!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar