halit paşa

*

manisa'da bir köy adı..

Allah belamı verdi sözlük.
7 teyze kızı 2 teyze oğlundan 9 kişi. bunların kurdukları aileleri var. çoluk çombalakları var. Onların çocukları da aile kurmuştur tabi. ohooo. tanımadığım insanların elini öpmek istemiyorum lan hele hâl hatır sormak hiç istemiyorum.
tebeşir tozu mu yutsam gitmemek için ne yapsam. kesin şalvar da giydirecekler.*
devamını gör...
deli namıyla da bilinen paşa.

özellikle doğu cephesinde kars, ardahan civarında oldukça başarılı olmuştur. öyle ki, soy adı kanunundan sonra ailesi "karsıalan" soy adını almıştır. halit paşa, buradaki işi bittikten sonra batı cephesine gitmiştir. buradaki gözü pekliliği, cesareti sayesinde "deli" namıyla anılmıştır.

cumhuriyet'in ilanından sonra, ardahan milletvekili olmuştur. tbmm'deki bir tartışmada, sırtından vurularak öldürülmüştür. dönemin savcılık raporuna göre ali çetinkaya tarafından öldürülmüştür. ama ali çetinkaya hakkında, nefsi müdafaa gereği, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.*
devamını gör...
kurtuluş savaşı komutanlarından. savaş sonrası ardahan milletvekili olarak mecliste yer almış. uzun süre istiklal mahkemeleri hakimliği de yapmış olan kel ali lakaplı ali çetinkaya tarafından mecliste sırtından vurularak öldürülmüştür. olay raporlara kaza kurşunu olarak geçmiş ve ali çetinkaya hakkında kovuşturma bile yapılmamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar