#siyaset 

bir ilimizin il başkanı ile bire bir görüştüğüm parti. şunu gönül rahatlığı ile söylüyorum kötü bir bdp copy-paste sidir. lacivertin değişik bir tonudur ve üstünden teker geçmiştir sadece adı değişiktir.
devamını gör...
bdpnin batı illerinde oy alabilmek için kurulmuş yan ürünüdür
devamını gör...
bdp batı illerinde oy alabilmek için kurulmuş yan ürünüdür
devamını gör...
isim değiştirmekle türkiye partisi olunamayacağından, büyük ihtimalle bdp'den farklı olmayacak parti olacaktır.
türkiye partisi olmak istiyorsa, önce terör örgütü pkk'nın taşeronluğunu yapmayı bırakacak.
devamını gör...
"sayın öcalan" dediği an bende film kopuyor arkadaş; ister hdk olsun, ister bdp olsun.
devamını gör...
pkk nın parti cephe ile bağlantı kurduğu platformdur. bundan önce militarist aşırı solcuların halkların demokratik kongresi vs adlar altında dernekler ve oluşumlar vardı. şimdi partileşti. bunun bir diğer boyutu da ezilenlerin sosyalist platformu idi sonra parti oldu. buda aynı yere çıkar. hepsinin piri farklıdır.

bizdeki tarikatlar gibidir. hepsi marifet sahibi olmak için pirler belirler. onların aracılığı ile ulaştıklarını söylerler bu akımlarda böyledir. her biri farklı pirleri üzerinden giderler, kimisi deniz gezmiş piri üzerinden başlar işe* bir kısmı mahir çayan üzerinden devrimci olur kimisi ibrahim kaypakkaya. bunların en uç noktası ibrahim kaypakkaya ekolüdür. ilk gerillacılık burada oynanır. ondan sonra artık nirvanaya ulaşma noktasına gelinmiştir. artık terörist pkk ya katılmanın vakti gelmiştir. çünkü devrim şarttır. ve her şeyin bir bedeli olacaktır demektedir. o bedeli ödemenin ve ödetmenin vakti gelmiştir. hepsinin vardığı yer pkk dır.


adit: chp de o çizgide hüseyin aygün gibi vekiller de vardır, onlarda geçerse şaşırmayın.
devamını gör...
halkların demokratik kongresinden geçen sene kurulmuş parti. mart 2014 yerel seçimlerine bdp'nin batı kanadı olarak girecek.
devamını gör...
altan tan' ın görüşleri kayde değer;

http://haber.sol.org.tr/dev...

kendi yorumum; içinde ufuk uras ve tayfasının bulunduğu her birleşme (ödp' nin ilk zamanları yaşandı ve sonra bu tayfa birleşmeyi tarumar etti) eninde sonunda parça pinçik olacaktır.

chp' den katılım olmaz. chp' nin yapacağı tek şey içindeki sosyalistlere güvenmesi, demirbaş siyasetçileri kapı dışarı edip parti ismini değiştirip sosyalist siyaset yapmasıdır.

adalet ve kalkınma partisi' nin tek beğendim icraatı türkiye siyasetine sosyalist politikalara doğru yol açmasıdır ki, kendi icraatları da bunu gösteriyor...

kürt siyasetinin ülke siyasetinin üzerindeki hakimiyeti sona ermiş olacak ki bu parti çatısında birleşiliyor.
türk ve kürt ulusalcı söylemlerinden gına gelmişti, bu da ayrı bir konu.
devamını gör...
söylem değiştirerek değilde bölünerek başarı sağlayacağını düşünen parti. bu partiyle kazansalar kazansalar dersim'i kazanırlar. bunun ötesinde bdp nin bağımsızlar ile kazandığı başarısının üstüne bir santim gidemezler.

eğer şayet hüseyin aygün hdp ye geçip açık destek verirse dersimi chp den alırlar tek karları da bu olur kanımca. öcalan güzellemesi ile gezi güzellemesi yaparak halka hitap edeceklerini düşünen partidir.

edit: imla
devamını gör...
parti isminin içinde "demokratik" kelimesini geçirerek demokrat olamayacak parti. büyük ihtimalle terör örgütünün sözcülüğünü yapacak.
devamını gör...
komünistlerin neredeyse her eylemine destek veren ulusalcılar ne olacak sorusunu sorduran parti.komünist manifestoda marks şöyle diyor " komünistler işçi sınıfının ivedi hedeflerine ulaşılması ve o andaki çıkarlarının gerçekleşmesi için savaşırlar; ama mevcut hareket içerisinde, bu hareketin geleceğini de temsil eder ve gözetirler" peki şimdi bdp içindeki popüler isimlerin önderliğinde kurulan bu paritiyi kim destekleyecek.

bdp nin pkk ya aleni karşı olduğunu duymadım, buna mükabil komünistler, mikro milliyetçiliğe de ideolojileri gereği karşı olmak zorunda değil mi? hani ırksız, renksiz, sınıfsız bir dünya toplumu istiyorlardı?

hasılı olan ulusalcı tayfaya oldu. o kadar komünistlerin peşinden koştular . şimdi napacaklar çok merak ediyorum.
devamını gör...
bdp ve pkk içinde, yanında yöresinde yer alan özellikle emekli türk solu unsurlarının amiyane tabirle kabak tadı vermeye başlamasıyla; hadi siz kendi aleminizde-fıratın batısında eyleşin üslubunda kurulup; bu arkadaşlara sunulan parti.
devamını gör...
siyasi partiler çöplüğüne gömülmesi kaçınılmaz olan ölü doğmuş sol sosyalist partilerden birisidir. demokrasiyle uzaktan yakından alakası yoktur.
devamını gör...
sosyalistinden, islamcısına, libarelinden, eski sol tüfeklisine, eşçinselinden, alevisinden, ermenisine hemen hemen her kesimden ismi bünyesine barındırmaya başlamış parti. bdp de islam a oynuyacaktır heralde. türkiyede hemen hemen her partinin yaptığı gibi. (bkz: dinin araçsallaştırılması)
genel başkan
sebahat tuncel

parti meclisi asil üyeler:
ertuğrul kürkçü, emre yalçın, sırrı süreyya önder, doğacan yılmaz, levent tüzel, remzi kozakçı, ali oruç, mehdi atilla, zeynel abidin çeliktaş, mehmet doymaz, ayhan bilgen, cem terzi, erdem yörük, ferhat tunç yoslun, karabet paylan gencay gürsoy, hacı orman, ibrahim sinemillioğlu, mahmut temizyürek, özgür müftüoğlu, ragıp incesağır, salman kaya, sezai temelli, yavuz önen, müslüm doğan, hüseyin yıldız, ertuğrul barka, mıgırdıç margosyan, mehmet elbistan, vedi aydın, ender irmek, orhan çelebi, hüseyin taka, muzaffer kaya, kadir akın, mehmet saltoğlu, bülent parmaksız, erol katırcıolu, saruhhan oluç, pervin oduncu, yurdusev özsökmenler, ayşe yağcı, dağlar çilingir, can memiş, beyza üstün, esmeray, fatma gök, fatoş güney, gülfer akkaya, gülsüm ağaoğlu, hüda kaya, meryem koray, nazan üstündağ, nükhet sirman, sevda bayramoğlu, tamar nalcı, yasemin özgün, hatice altınışık, serap hasibe akpınar, bircan yorulmaz, ferdane sibel erduman, cevriye aydın, gürsel şenşafak, nurhayat farimaz, şükran doğan, birsen kaya, mukaddes erdoğdu çelik, melis tantan, elif gevez, semra uzunok, sevgi evren, burcu çiçek, ayşe akıncı, bahar şimşek, sultan özcan, ayşin hangül sanverdi, lezgin altan, inci hekimoğlu, aynur seyrek...

danişma kurulu

hdp'nin danışma kurulu da "ahmet cihan, ahmet kardam, ahmet say, ali kenanoğlu, ali topuz, arif ali cangı, ayşegül doğan, bülent uluer, cengiz güleç, ercan geçmez, erdoğan aydın, esra mungan, figen yüksekdağ, gültan kışanak, irfan açıkgöz, lami özgen, melek göregenli, metin bakkalcı, murat paker, nejla kurul, neşe özgen, nuray mert, onur hamzaoğlu, öztürk türkdoğan, pınar öğünç, rıdvan turan, selahattin demirtaş, selma gürkan, sevil turan, tarık ziya ekinci, tuncay yılmaz, tuncer bakırhan, vedat türkali, yakın ertük, yetvart danzikyan, yıldırım türker" isimlerinden oluşuyor..
devamını gör...
linç girişimlerine maruz kalan parti. şırnak'ta benzeri durumlarda failler terörist olarak nitelendirilirken fethiye'de, izmir'de linç girişimleri kaymakam ve belediye başkanı tarafından himaye ediliyor. bölücülükle suçladıklarından daha fazla bölücülük yapan davarlara artık gem vurulmalı.
devamını gör...
aksaray ve ordu da saldırıya uğrayan bir parti. vatandaşımızın hassasiyetlerinin bam tellerine basıyorlar gibi geliyor.
devamını gör...
ege bölgesinde sürekli saldırıya maruz kalan parti. urlada, fethiye de seçim ofisleri saldırıya uğruyor.
devamını gör...
batıda var olamayan bdp nin içinden kopup gelen ve marjinal sol gruplardan oy alabilmeyi ümit eden parti..
devamını gör...
her belediye başkanlığı adaylığı için iki aday belirlemiş parti, eş başkanlık sistemi malum. genelde de bir kadın ve bir erkek aday var seçim afişlerinde. istanbul için sırrı süreyya önder'in yanına pınar aydınlar'ı koymuşlar ki bu kadın hangi amaçla belediye başkanlığına aday gösterilir anlamadım, arif sağ'ın gelini ve solcu bir türkücü olmak sol bir partide liyakat için yeterli oluyor galiba. gerçi zaten seçilemeyecek de yine de saçma bir tercih olmuş pınar aydınlar.
devamını gör...
--- alıntı ---

parti’nin tanımı
parti, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, lgbt (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanları ile bütün bu kesimlerle birlikte mücadele yürüten güçlerin her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve insan onuruna yaraşır bir yaşam kurmak üzere bir araya geldiği, demokratik halk iktidarını hedefleyen bir siyasi partidir.

--- alıntı ---

güldürdünüz ya beni... Allah sizi de güldürsün. komik insanlar sizi...
devamını gör...
kürt siyasal hareketinin yıllardır deneyip bir türlü beceremediği "çatı parti" projesinin son ayağı. uzun bir tahlil yazarım ama şu an vaktim yok. o yüzden şimdilik sadece şu kadarını söyleyeyim:

kürt siyasal hareketinin kendi oluşturduğu bölgesel/etnik parti prangasından kendini kurtarmaya çalışması takdire şayan fakat;

sicilleri ve başat aktörlerinin kendi zihin altlarındaki saplantılı durum bunu imkansız kılıyor. haliyle, marjinal bir kaç sol fraksiyon dışında kimseye seslerini duyuramıyorlar, kimseyi ikna edemiyorlar. çok külli bir değişim ve dönüşüme ihtiyaçları var ama bu kadrolarla bunu yapak imkansız. hele bir de öcalan paradigması kapı gibi dururken... kandil başta olmak üzere oyunun dış bağlantılı uçlarını ise hiç saymıyorum...
devamını gör...
hiç kusura bakmayın bu isim ülkemizde sadece ve sadece akepe'ye uyan tanımlamadır dediğim parti...

demokratiklik konusunu tartışırız ama türkiyenin 81 ilindende oy alabilen tek parti maalesef akepe'dir...

ayrıyeten bedepe'nin yapmış olduğu güzel bir hamledir...kendilerini bir bölgeden çıkartıp genele hitap ederlerse ülke adına güzel gelişmeler görebiliriz..
devamını gör...
genele hitap etme maksadı ile kurulduğu iddia edilen ama otoyola tersten girmiş partidir. türkiyede sol olduğu iddia edilen kitle iliğine kadar devletçi ve ünitercidir, doğrudan söylersek faşisttir. üstüne üstlük altan tan vb lerinin çıkışlarından anlaşılan yeni parti bdp içinde kendini ifade şansı bulan muhafazakar kürtleri de küstürecektir.
devamını gör...
apo ve ekibi ile ölmüş sosyalizmi yaşatma iddiaları olmayan siyasi parti. sosyalist bir parti değildir. tüzüklerinde bile buna dair herhangi bir beyan bulunmamaktadır. bizzat gidip kendilerine sorsanız, alacağınız cevap yine "hayır" olacaktır. fraksiyon'dan "hdp ve sosyalizmin neresindeyiz" adında hoş bir yazı vardır. sosyalizm nefretinden dolayı nerede bir eksik yahut yanlış oluşum var, sosyalizm diye yaftalanıyor; haliyle üzülüyoruz.
devamını gör...
--- alıntı ---

hdp eşbaşkanı figen yüksekdağ, abdullah öcalan'la yürütülen müzakerelerinin yasal statüye kavuşturulmaması, karakol inşaatlarının devamı ve hasta mahkûmların bırakılmamasının çatışmaları yeniden başlatacağını söyledi.

--- alıntı ---

http://www.radikal.com.tr/p...
devamını gör...
1- türkiye'de en politik kesimdir.
2- hdp bir düzen partisi değildir. bir fikrin partisidir ve fikirler, baskıyla, kara propagandayla, 80 yıllık düzenin beynine işlediği yalanlarla yıkılmaz. fikirler asılamaz, idam edilemez. bombayla, köy yakmakla, insanları yerlerinden sürmekle, infazlarla fikirler bitirilemez. yeter ki o fikir somut koşulların somut tahlilinden çıksın.
3- hiçbir güç insan iradesinin üzerinde değildir. teknoloji, kaba kuvvet, askeri sınai kompleks insan iradesini yıkamaz. örgütlü bir özgürlük tutkusunu hiç bir güç yenemez.
4-işte hdp e oy veren insan böyle yaman bir zulüm cenderesine rağmen oy veren insandır.
5- hdp ye oy veren insan bir fikre, bir felsefeye oy verir. gelip geçici düzen partilerinin seçmenine benzemez. papatya falı gibi şu partiye mi oy versem bu partiye mi versem diye düşünmez.
6- kapitalist düzenin ekolojik tahribatının farkındadır. doğayla uyumlu olmayan bir hayatın yanlış hayat olduğunu bilir.
7- kadının erkek egemen dünyanın kölesi kılındığını, bunun uzun bir tarihi sürecin sonucu olduğunu iyi bilir. kadının özgür olmadığı bir toplumun da özgür olmayacağını iyi bilir.
8- yoksulların, işçi sınıfının köleleştirildiğinin, mutlu bir azınlığın refahı uğrunu toplumun çoğunluğunun sömürüldüğünün farkındadır. sınıflı toplumun köleliğin temelini oluşturduğunu iyi bilir.
9- bir ulusu ezen ulusun özgür olmayacağını iyi bilir. mutluluğunu başka bir halkın ezilmesi üzerine kurmuş bir ulusun mutlu olamayacağını iyi bilir.
10- özgür, adil ve eşit bir dünyanın ancak doğayla uyumlu, kadının özgür olduğu, ulusların kendi özgür iradesiyle kendini yönettiği, işçi sınıfının, emekçilerin kolektif bir ekonomik düzen yaratmasından geçtiğini de iyi bilir. paranın tanrı olduğu bir düzenin kurtuluş getirmeyeceğinin gayet iyi farkındadır. o yüzden devrimcidir ve evrensel bir fikrin takipçisidir.
11- bilimin düzenin aracı, bir egemenlik vasıtası haline getirildiğini iyi bilir. üniversitelerin bu mekanizmanın parçası kılındığını, sömürüyü mümkün kılan eksik bilgiyi üretme mekanizmasına dönüştüğünü de iyi bilir.
12- kültür, sanat, edebiyat içi boşaltılarak bir eğlence, vakit geçirme ve para kazanmanın aracı haline getirilmiştir. insanlığın ürettiği bütün harikulade şarkılar, romanlar, mitolojiler, masallar ve mimari postmodern beynin oyuncağına dönüştürülmüş, insanlık kendi birikimine yabancılaştırılmıştır. nerde kitleleri etkileyen bir şarkı, bir eser, bir masal varsa yağmalanmış, egemen sınıfın para kazanma yönteminin bir yolu haline getirilmiştir. insanlığın tutkuyla, alın teriyle, hünerle biriktirdiği ne varsa linç edilmiştir.
13- lakin diyalektik diye bir şey var. bir gül bile kendisini korumak için dikenlerini kullanır. her canlının öz savunma mekanizması vardır. bu kadar talan, yağma, doğayı sınırsız sömürü, yoksul halk kitlelerini köleleştirme ve kadını erkeğin fahişesi kılma bir karşı tepki doğuracaktır. biz işte o karşı tepkinin bir parçasıyız. evrensel insan düşünün takipçisiyiz. hiç bir güç bu iradeyi yenemez. insan yenilse bile doğa bu fikrin takipçisi olur.
devamını gör...
ezilen halkların başına geçebilirse ezilen halkları kendi elleriyle ezecek parti. fazla uzatmaya, milyarlarca madde sayıp çok klas, çok demokratik, çok halktan partiyiz mavalı okumaya gerek yok.
devamını gör...
eğer 20'li yaşlarda sosyalizmin daha önce milyonlarca kez yazılmış birbirinin tekrarı manifestosunu yazmaya hazırlanan ateşli bir genç olsam emin olun ben de bu partiye oy verirdim.
lakin teori ve pratik o kadar farklı ki. bir de doku uyuşmazlığı söz konusu. aslında yakup kadri'nin yaban'ında da remarque'nin batı cephesinde yeni bir şey yok'unda da aynı mesaj var.
ezilen halk olarak atfedilen kürt, kimlik siyaseti yapan hdp'ye haliyle oy verince kızından başlık parası almaktan bir anda vaz mı geçecek? ya da apo'nun bir futbol maçında ilk kez gol atmasının 50. yıldönümünü dahi kutlayan parti tabanı ile mi kapitalist sömürü son bulacak? veyahut daha genel düşünürsek insanı sen sadece üretim ve ekonomi ile tanımlamaya çalıştığın zaman insanoğlu bunca yıldır tecrübeyle edindiği birikiminden vaz mı geçecek? bu topraklarda, bu coğrafyada insanoğlu sadece üretim ile mi tanımlandı ki sen 'öze' dönüşten bahsedeceksin?
dedim ya 20'li yaşlarda sosyalizme gönül vermiş bir genç olsam ben de böyle bir manifesto yazardım.

devamını gör...
sözlükte farklı zamanda bdp'ye yazılan tanımın aynısını hdp'ye de yazıldığını gormemize vesile olanlar sağolsun dememizi sağlayan parti.

hdp: ( #1240031 )

bdp: ( #1199433 )
devamını gör...
azınlık psikolojisi..o değilde aklıma hep şu gelir bdp-hdp görünce..

insan psikolojisi bakımından ezilen anlar..açlık çeken bilir vs vs türevlerini bolca biliriz..ama bunu milletler bazına alırsak iş böle hiç yürümemiş..geçmişe bakalım en bilindik örnek yahudiler diyelim..ezilmiş yakılmış katledilmiş..en iyi onlar anlamalı degil mi? onlar sadece öğrenmiş megerse..işin özü şu başa geçen intikam duygusunuda yanında getirir onun için ben bu söylemlere inanmadım inanmam..onun için iyi niyet zırvalarına karnım tok. kimsede alınıp gücenmesin...
devamını gör...
pkk'lıların sığınakları yapılması planlanan barajın havzasında kalır. türk ordusu pkk'lıların kaçış güzergahı olarak kullandığı ormanları yakar. hdp'nin temsil ettiği kürt siyasi hareketi tak ekolojist olur.
kürtler geç kentleştiği için haliyle en vasıfsız işlerde istihdam edilir, işçi sınıfının yeni nesli çoğunlukla kürtlerden oluşur, tak hdp'nin temsil ettiği kürt siyasi geleneği sosyalist olur.

türkiyelidir ama ne hikmetse türkiyelileşmeyi hep adı sanı duyulmamış türk solu partileri üzerinden yapar. mesela son eşbaşkan hanımefendi o kadar kürsü görgüsüzü çıktı ki 80 dakika konuşmuş, not gönderip susturmuşlar. bir tek kürtler enayilik yapıp bu kıyıda köşede kalmış tabela türk solunu muhatap alır zaten.

o kadar çoğulcudur ki bileşenleri arasında kürt bağımsızlıkçılar yer alamaz, ne gereği var, halk önderi apo demokratik özerklik diyor, di' mi?
kürt islamcı ve muhafazakarlar yer almaz. onun yerine saçma bir ''müslüman demokrat'' kontenjanı. liberaller de yer almaz. liberalizm kakadır çünkü.
devamını gör...
kürtçülüğü masumlaştırma, taban bulma gayretidir, prim verilmemelidir.
devamını gör...
türkiyelileşsin ona sözümüz yok ama türkiyelileşmeden anladığı toplumda ve siyasette karşılığı olmayan, dar çevrelere hitap eden, politik değil ideolojik parti olma vasfı taşıyan partilerle birleşmekten ibaret olmasın. türkiyelileşerek alacağı oy bellidir. üç beş çorumlu * oyu almaktan öteye gidemez. halbuki kürdistanileşse yani kürt islamcılara, kürt muhafazakarlara, kürt liberallere açılsa ak parti ve hüdapar'a giden oyu da devşirir ki son oy potansiyelinin iki katına çıkar. yoksa ateş olsa cürmü kadar yer yakar. siz sanıyor musunuz ki bu parti türkiyelileşirken ak parti oylarını topluyor? alakası yok, chp oylarını topluyor. şimdi türk ulusolcularının işine geliyor. yarın öbür gün işleri bitince ''chp'nin oylarını bölüyor yheaa'' diye tekme tokat kapı dışarı edilip iğfal edilince iş işten geçmiş olacak.
devamını gör...
--- alıntı ---

akp'ye oy verenler arasında işid'e "terör örgütü" diyenler yüzde 62,5 oranına sahipken, chp ve mhp'lilerin yüzde 81'i "evet" dedi. bdp/hdp'lilerin de yüzde 59'u "terör örgütü" olduğunu söyledi.


--- alıntı ---

metropoll araştırma şirketine, seçmeni, ışid'i terör örgütü olarak kabul edenler arasında sonuncu. yani oransal olarak hdp seçmeni ışid'i en fazla 'terör örgütü olarak kabul etmeyen' olarak saptanmış.
devamını gör...
2015 seçimlerine parti olarak girmesini desteklediğim parti. eğer parti olarak girip barajı geçemezse akp vekil sayısı 40 kadar artacağından dolayı chpli sol kesimi öpe öpe hepsinden oylarını alacak partidir.ayrıca parti olarak girip yüzde 10 barajını geçerse akp'nin vekil sayısı düşecektir. örnek olarak 2011 seçimlerinde diyarbakır'da yüzde yetmişe yakın oy alıp akp ile aynı sayıda vekil çıkartmıştır.
devamını gör...
ben bu yaşıma değin bir çok eğlence partisi gördüm artı on sekizli partiler, kumar partileri, doğum günü partileri neler neler fakat hiç birinde bu kadar çok * çocuğu yoktu.

tanım; kürdistan denen hayali memleketi kurmak adına ak parti tarafından kurulmasına müsaade edilmiş sosyalist parti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar