hamburg

almanya'nin en buyuk ikinci sehridir. avrupa'nin rotterdam'dan sonra en buyuk ikinci, dunya'nin da 9. buyuk limanina sahiptir. havasi yaz kis kapalidir, arada bir acilir ki o zaman da pek disari cikmak istemezsiniz.*.
devamını gör...
almanya'nin en zenginleri (enteresandir) bu sehirde yasarlar. enteresandir cunku insan bekliyor ki bu insanlar bavyera veya baden-wurttemberg eyaletinin zengin sehirlerinde, nordrhein-westfalen'in kalabaliginda, isvicre'de, avusturya'da filan yasasinlar. ama nedense hamburg'u tercih ediyorlar.*
devamını gör...
nüfusu 1,7 milyondur. 60.000i türk olmak üzere toplam 130.000 müslüman bu sehirde yasiyor.
büyük-kücük olmak üzere yaklasik 70 camii/mescid müslümanlara hizmet veriyor.
köprü sayisi 2500 civarinda olan sehirdir. bu yüzden kuzeyin venedigi olarak anilir.
en yakin takipcisi (bkz: amsterdam) olup köprü sayisi 1500 dür.(bkz: venedik) in ise sadece 400 civarinda köprüsü varmis.
Bazi Hamburglular bu yüzden dolayi Venedik icin "Güneyin Hamburgu" derler.
Ayni zamanda Avrupanin en fazla Milyonerini barindiran sehirdir.
Almanyada en cok (bkz: porsche) marka arabanin trafikte oldugu sehirdir, zira yaklasik 6000in üzerinde porsche trafikte fink atiyor. (ıstatistikler öyle söylüyor)
devamını gör...
kışın güneşin saat 08'30 a doğru doğduğu akşam 16'30 surlarında battığı; yazın gece 22'00'da yatsı namazının 01'20 de sabah namazının vaktinin girdiği; soğuğu adamın iliklerini donduracak kadar feci; sıcağı sivrisinek populasyonunu 20 kat azdıracak kadar nemli; çok muntazam; çok temiz; alsteri görülmeye değer; güzel bir alman kenti.

not;şehirde 64 adet müze var. ve almanlar deli gibi müze geziyor.
devamını gör...
hamburgta yaşayıp hamburger yiyememek mc donaldsların, burger kinglerin önünden özellikle açken geçişlerde isyan ettirir, musluman azınlık arasında 'biliyo musun helal mc donalds açılacakmış' efsaneleri dolandırır ve muslumanların kendi açtıkları ise dönerci mi hamburgerci mi ayırd edilemezken, bir bilemedin iki yıla kapanır.

tanım: almanya çapında yabancı oranının en yüksek oldugu ve 181 farklı milletten insanın bir arada yaşadığı gençliğimin renkli şehri.
devamını gör...
an itibariyle gün içinde 20drc ye yukselen sıcaklığın azar azar düştüğü şehir.

günün ilk saatlerinde müzelerin uzun gecesi ne katılan sanatseverlerin evlerine döndükleri, spor severlerin sehir içinde trafiğe kapatılmış yollarda halk maratonunda terlediği, geneli piri fani almanların limanını istila ettiği, alsterde yelkenlerin kanoların açıldığı, cafelerin barların önlerinde tahta masalara kurulmuş keyifli insanların güneşlendiği, musluman azınlıgın toplaşıp kenarında piknik yaptığı heykelciklerle süslü devir daim havuzlarına donsuz dalan görmemiş cermen parçalarına parklarda rastlanabilen şehir. i love this city.
devamını gör...
27 eylulde ic isleri bakaninin bizzat ilk ornegini gosterdigi uygulamaya gore guvenlikte naked body scanner duzeneginin kuruldugu hava alanina sahip sehir. musluman nufus icinde bi kisminin engellenmesini isteyip bu yolda bir iki adim attigi vakidir, 6 aylik test suresi boyunca istege bagli kullanilcak olup sonrasinda kesin karar alincagi haberi verilmistir. uygulamaya daha once baslayan ulkelerden italya, vaadettigi basariya ulasamadigini soyleyerek scanner icin memnuniyetsiz sonucuna varmisti.
devamını gör...
13.
hamburg'da gece
başka kentlerde
o tatlı, mavili kadın
hamburg'da kül renginde;
yağmurda yağışta başını bekler
tanrıya uzak kalmışların.

hamburg'da gece
yeri bütün liman meyhaneleri
eğninde ince, hafif bir giysi
çöpçatandır, bir görüntü, sessiz geçer
parklarda, dar sıralar üstünde
başlamışsa sevişmeler, gülüşler.

hamburg'da gece
aygın baygın şarkılar söyleyemez
bülbül şakımaları içinde;
bilir bize aynı mutluluğu verir,
vapur düdüklerinin türküsü
limandan şehre vuran seslerde.

wolfgang borchert.
devamını gör...
hamburgerin vatanı. söylentiye göre bunun da arkasında türkler varmış. şöyle ki; 'ham' kelimesinin ingilizce'deki anlamı 'domuzun bacağının üst kısmından tuzlanarak ve kurutularak yapılan yemek' demektir. öyleyse hamburger domuz etinden yapıldığı için mi bu adı almıştır? kesinlikle hayır! hamburgerin tarihi orta asya'ya tatar diye bilinen türk toplumlarına kadar uzanır. o zamanlar savaşçı tatar atlıları çiğ et yiyorlardı. zamanla bu eti eğerlerinin altına koyduklarında, uzun seferlerde atın hareketleri sonucunda bu etin bir şekilde az da olsa piştiğini ve daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfettiler.

yıllar geçtikçe, asya steplerindeki uzun seferlerinin sonunda bu eti eğerin altından çıkarttıklarında ona tuz, biber ve soğan da ilave ettiler ve sonunda bugünkü bilinen 'tatar bifteği' ortaya çıktı. almanya'nın hamburg şehrinden bir tüccar, ticaret amacı ile gittiği orta asya'da 19. yüzyılın ortalarında tatar bifteği'ni görür ve almanya'ya getirerek hamburg bifteği olarak sunar. daha sonraları bir aşçı bu eti kızartarak servise sunar ve ona 'hamburg'a ait' anlamında hamburger adını verir.

devamını gör...
"hamburg'daki zirve karşıtı gösterilerde yaralı polis sayısı 213'e, gözaltına alınan gösterici sayısı 265'e yükseldi"devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar