hanefilerin şafilere çamur atması

edeben de ilmen de yanlıştır.

aynı gelenek içinden gelen eleştiriler olabilir ama bu eleştiri aynı zamanda sahiplenmektir. hatta eleştiriden ziyade sadece bir şerh gibi düşünülmesi gerekir. artı irfan geleneğimizde de çamur atma diye bir şey yoktur.
devamını gör...
imam hanefi’nin ahlakı ile ahlaklanmış olsa, bu harekete bir adım bile yaklaşmayı düşünmeyecek hanefi davranışıdır.
devamını gör...
başlık açacak çapta bir olay yaşanmadığını düşündüğüm için abartılı ve haksız bulduğum iddia . ülkedeki büyük çoğunluk ilmihal düzeyinde dini bilmiyor kaldı ki mezhep ayırt edip ayrışmaya gitsin .
devamını gör...
dikkat edin abartıyorum futbol takımı taraftarının karşı karşıya gelmesinden bir bölünmeye gidilebilir mi medeti umabilecek raddeye gelmiş kışkırtıcılar var şu coğrafyada ellerinde körük ateş bekliyorlar şakasını bile yapmayalım. ayrıştıracak çok kitap var birleştirecek tek kitap var herkes biliyorken neden yokmuş gibi yaşıyor.
devamını gör...
genelleme yapılamayacak kadar küçük bir takım cahil cuhelanın yaptığı zırvalıklardır. çok değilse de, şafiiler de bazen bunu yapıyor. bunu yapan iki tarafın da dindarlığı geleneklere bağlılıktan ibarettir.
devamını gör...
mabadından sorun oluşturmaktan başka şey değildir. ehl-i sünnet-i bilsen zaten şunu söylemezsin. yapanda bireyseldir %0.001 bir örnek bulup, şunu konuşmak fitneden başka şey değil.

hanefi
maliki
şafi
hambeli

4 hak mezhep arasında sorun var diyorsaniz bunun altında cahillik değil art niyet ararım. şunun olmasi için uğraşacak gruplar yahudiler , şia yahut meshepsizler olur.
devamını gör...
yapana da içerleyene de: abicim polemik mi bulamıyorsunuz?

tanım: boş beleş mevzular üzerinde dönen boş beleş çamur atmalar.
devamını gör...
bunun medya/akademi ayağı ramazan kurtoğlu denilen şahıstır. çok uzun zamandır trt1 ve haberturk ekranlarında bu fitnenin tohumunu atmaya çalışıyor. sadece ameli değil itikadi mezhepleri de karıştırıyor. geçen maturidilik akılcı bir yaklaşımdır, müslümanların geri kalmasındaki neden eșariliğin etkisidir, dedi. bunun ne anlama geldiği az biraz kafası çalışan herkes idrak edecektir.

(bkz: ramazan kurtoğlu)
devamını gör...
lütfen haber kaynağınızı açıkta bırakmayın, haber kaynağınızla yaşa, taşa, başa oturmayın. aksi durumda, yukarıdaki iddiada olduğu gibi beyin error veriyor.
devamını gör...
başlık ile ilk tanim arasinda bosluk goren basligin internet gazeteciligi gibi sirf dikkat ceksin diye atıldığını dusunen bi tek ben miyim ? kaynak yok örnek yok olay yok..

bu tip bi duruma hic rastlamayan insan icin zor.. *

t: ne hanefilerin safilere ne de safilerin hanefilere kotu soz hakaret camur nevinden bi hakaret yapması kabul edilebilir degildir.
bunu yapan varsa da kendi ciğligidir. mezhebine gelene kadar once anlayisini saygisini kaybetmistir. kavgadan besleniyordur. dine ilme gelmedim bile bakin.
devamını gör...
hanefilerin şafiler ile mezhep yönünden birbirleriyle kavga edeceklerini sanmıyorum, çünkü bu iki grup da kendilerini doğrudan 'sünni' olarak tanımlayıp geçiyorlar...

alevi/şii gruplarla sünniler arasında bir tartışma/kavga çıkabiliyor, bu da alışılagelmiş bir durum gibi gözüküyor.

ha, hanefiler ile şafiler arasında ırki yönden tartışma ve kavgalar çıkabiliyor daha çok.
devamını gör...
öyle bir şeye pek rastlamadım, fakat dini bilgisi pek olmayan ve köyden kente göç etmiş, ilk defa şafiilerle karşılaşan insanlar arasında rükuya gitmeden evvel de el hareketi nedeniyle hafif bir yadırgama olabiliyor ona da zamanla alışılıyor.
devamını gör...
aralarında ayrım olduğunu sanmıyorum. zaten ikisi de hak mezheptir. en basitinden ailem doğulu olduğumuz için şafii ama ben batıda büyüdüğümden hanefi mezhebi üzerine çoğu şeyi öğrendim. aralarında pek fark olmasa da birkaç farklılıktan dolayı artık hanefiyim diyorum. hanefi olmak ya da şafii olmak arasında yorum farkı dışında her şey aynı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar