hantavirüs

tüm dünya koronavirüs tehlikesi ile mücadele ederken çin'de ortaya çıkan başka bir virüs vakası herkesi şoka uğrattı. yunnan'dan shandong'a otobüsle dönen bir kişi hantavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. yolcunun virüs testinin pozitif çıkması sonucu otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı. hantavirüs, koronavirüsün aksine yeni bir virüs türü değil ve insandan insana temas yoluyla bulaşmıyor.

hantavirüsun inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmıyor.ancak bu hayvanlar kemiricilerle temas halindeyse onların çıkartılarını taşıyarak aracılık yapabiliyorlar.

bizde olacağını düşünemem bile ama bilgi olması açısından,

hantavirüs belirtileri
erken belirtiler: yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrı. ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomlar.

geç belirtiler: hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, hantavirüs pulmoner sendromu tablosu gelişiyor. akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülüyor.

kuluçka dönemi hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte kuluçka süresi 12 ila 21 gün.

hantavirüs tedavi yöntemi
hantavirus enfeksiyonun aşısı veya tedavisi yok. virüse yakalanan hastaların hayati fonksiyonlarının desteklenmesi gerekiyor.

hantavirüsten korunmak için uzmanlar kapı ve pencerelere sineklik konulmasını, depolarda fareler gibi kemirgenlere yaşam alanı olabilecek eşyaların saklanmamasını, hijyen tedbirlerine özen gösterilmesini öneriyor.
devamını gör...
bu da farelerden bulaşan bir virüs falanmış. adamlar yarasa veya fare benzeri şeyleri yemeyi bırakmadıkça bizim çekilecek çilemiz var.
yemin ederim virüsler dile gelse konuşsa onlar bile çinlilerden illallah ettiklerini söyleyecekler.
" abi walla biz yarasaların falan içinde kendi halimizde yaşıyorduk ne ara insan vücuduna girdik" diyecekler.
çin seddini bence zamanında halkının bu halini bilen bilge bir çin kralı " la bunlar ne bulsa yiyorlar başımıza iş açacaklar kendilerini ve beni telef edecekler en azından etrafımızı surlar ile kapatayım da gariban, suçsuz komşularıma bir şey olmasın" diyerek yaptırmış olabilir.
devamını gör...
güney kore'deki hantaan nehri'nden adını alan, kırım kongo kanamalı ateşi ile aynı familyadan olan bir virüs. dünyadaki bir çok virüsten daha zararlı.
en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve akciğerlerinde yerleşir. kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte eder ve buradan insanlara geçer. fareler bu virüsün sadece taşıyıcıları, onlar enfekte olmuyorlarmış.
devamını gör...
ülkemizde olan bir virüs. hatta zonguldak olsa gerek ölümlü vakalar var. bir üniversitemiz üzerinde çalışmalar yapmış ve farklı suşları tespit edilmiş.
devamını gör...
ateş, trombosit fonksiyon bozukluğuna bağlı kanama ve ani böbrek yetmezliği tablosu olan hemorrhagic fever with renal syndrome (hfrs) sebebi olan bunyavirüs ailesine ait bir çeşit virüs.

zoonozdur, insandan insana bulaşmaz. çin bu seneki tus sorularını hazırlıyor, karantinadakiler ezberlesin bütün bu nadir virüsleri.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.