harf devrimi

en yakın örnekler olarak bulgaristan ve yunanistan'da gerçekleşmemiş devrimdir. latin olmadıkları için latin alfabesi kullanmamaktadırlar.
devamını gör...
ne yazık ki birkaç nesil tarihinde yazılanlara yabancılaştırılmıştır. doğruluğu kesin olmayan bir bilgiye göre de ata'nın son dönemlerinde - ki bu dönemler türk dil kurumu için aktif çalıştığı dönemler, o yüzden yanılıyor olabilirim - pişman olduğu devrim.
devamını gör...
arap alfabesi gibi mükemmel bir alfabe varken, jenniffer lopez kıvamında harflerin alınması olayı, güzel olmuştur, bazılarının g.tünde patlamıştır. jenniffer lopez in g.tü olabilir, emin değilim.
devamını gör...
çok kısa bir sürede okuma-yazma oranının çok hızlı bir şekilde artmasını sağlayan inkılaptır. miladi takvim'in kabulü, ağırlık ve uzunluk ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler, kılıf kıyafette yapılan yeniliklerde olduğu gibi ülkeyi dünya'nın gerisinde bırakmamak adına gerçekleştirilmiştir.

bilinenin aksine asla bir gecede gerçekleşmemiştir. evet bir gecede devletin resmi alfabesi latin alfabesine çevrilmiştir fakat resmi yazışmalarda ve okullarda uzun süre arap alfabesi kullanılmıştır.

kuran-ı kerim'in dili arapça, inandığımız dinin peygamberi arap diyerek bu devrimi eleştirmek her şeyden önce bütün insanların, dinlerin, dillerin yaratıcısı Allah'a büyük hakarettir.
devamını gör...

--- alıntı ---
Bir gecede tüm milletin okuma yazma bilmez konumuna getirilmesi. Sonra benim milletim okumaz yaftalarının yapıştırılmasına ortam hazırlayan olay.
--- alıntı ---


osmanlı imparatorluğunda ilk nufus sayımının 1851'de yapıldığını, bu sayım sonucunda da osmanlı toplumunun sadece %5'inin okuma yazma bildiğinin ortaya çıktığını bilseydiniz harf devrimi de elbette size tuhaf gelmezdi.

ey sözlükçü! latin harfleri neden kolayca benimsendi biliyor musun, okuma yazma bilen yoktu, ilk defa bu ülke vatandaşlarına okuma yazma öğretme seferberliği cumhuriyet döneminde yapıldı da ondan. osmanlı döneminde meşrutiyet'e kadar, padişahlar tebasının kaç kişi olduğunu bile merak etmediler. "bir gecede millet okumaz yazmaz durumuma getirildi." diye işkembeden sallamak yerine keşke azıcık araştırsanız.
devamını gör...
ilgili devrimin hemen akabinde; kraldan çok kralcı iligili siyasiler, aslında harf devrimi ile pek bir alakası olmasa da 1000 yıllık eğitim kurumlarımıza bir gecede kilit vurmuşlardır. sonra da sorarız hep kendimize bizim neden oxford gibi asırlarca varlığını sürdürmüş eğitim kurumlarımız yok diye.
devamını gör...
dilini iyi kullanamayan bir halkın doğmasına neden olan olay, bir gecede tüm insanlar cahil edildi, latin harfleri kabul edildi, devrim miydi, yoksa dikdatör rejimin sonucu muydu, ciddi bir tartışma gerektirir.
devamını gör...
atatürk devrimi ....laiklik....çağdaşlaşma......medenişleme adına .......bakınız dünyanın en medeni ,çağdaş,özgürlükçü ülkesinde yaşıyorsunuz.daha ne istersin ey türk milleti?
devamını gör...
japonların ve çinlilerin yapamadığı devrim. lakin bunlar geri kalmamışlardır. ama nasıl eski alfabelerini koruyorak bu duruma gelmişlerdir, hakikaten akıl mantık almıyor.
devamını gör...
dil devrimi ile karıştırılan devrim. maalesef türkiye'de birçok gencimiz bu devrimi dil devrimi olarak algılıyor. "atatürk arapçayı attı bize türkçemizi kazandırdı sanılıyor" ama yanılıyorlar. osmanlı halkı türkçe konuşurdu sadece arap alfabesi kullanılırdı. ancak atatürk avrupa'yı hedef olarak gördüğü için onların alfabesini almıştır.
devamını gör...
avrupa'da eşi benzeri olmayan yüzlerce yıllık eğitim kurumlarının kapatılmasına bahane yaratan hadisedir. yüzlerce yılın birikiminin saklandığı avrupa'nın gıpta ettiği eğitim kurumları yerine baştan savma fakulteler açılmıştır. şu anda ilk 500'de bile adı geçmeyen fakulteler...
devamını gör...
eğitim seferberliği, okuma yazma seferberliği yapılacak ise pek ala osmanlı alfabesi ile de yapılabilirdi. yok batı yok doğu yok medeniyet diye kıvırıp sallamaya gerek yok.
devamını gör...
#48162 nolu giride anlattik ama devam eden cehalete binaen bir sefer daha anlatmak lazim gelen devrim.

1- usule dair bir hatirlatma ile baslayalim; tarihi mevzulari tartisirken ideolojik takintilari bir kenara birakmak lazim. yok ben illaki amigoluk yapacagim diyorsan yazdiklarina bilimsel gerceklik susu vermeye calisma.

2- hicbir zaman arap harflerini kullanmadik. arap alfabesinin turk diline uyarlanmis bir halini kullandik. ancak bu yetersiz bir uyarlama idi. turkce gibi sesli harfler acisindan zengin bir lisan icin ne kadar uyarlarsan uyarla arap lisani gibi sesli harfler acisindan daha mutevazi bir lisanin alfabesi yeterli kalmaz. bu acidan gonul rahatligi ile soyliyebilirim ki arap harflerinden uyarlanan alfabe turk dili icin yeterli degildi. ama yerine getirdigimiz latin alfabesi de bu acigi kapatmamistir. harflerin uzerine konulan sapkalar vardi hani ne oldu onlara son zamanda goreniniz oldu mu? durum sadece sesli harflerde boyle degil kamil, kemal, kazim, kanun kelimelerini soylerken acaba hep ayni k sesini mi kullaniyorsunuz bir dusunun isterseniz!

3- "osmanlida okuma yazma orani dusuktu cumhuriyet latin alfabesini kabul edince okuma yazma orani yukseldi" kuyruklu yalanidir efendim. az bucuk mantik okumus bir kisi neden-sonuc iliskisi ile koryelasyon iliskisi arasindaki farki bilir. evet cumhuriyetle birlikte okuma yazma oraninda muazzam bir artis olmustur ama bunun nedeni harf devrimi degildir. modernizm denilen illetten once ilim tahsil etmenin tek yolu okumak ve yazmak degildi. sifai egitim dedigimiz ilim tahsil metodu vardi. daha sonra ulus devlet, ulusal pazar, kapitalizm gibi sureclerin etkisi dunya bilgi uretiminde ve uretilen bilginin yayginlasmasinda farkli bir surece girdi ve bu surec okuma yazmanin kacinilmazligini beraberinde getirdi. lutfen cahil cahil konusmayalim. burjuva devriminden once ingiltere'de de, ne bileyim hollanda'da da okuma yazma oranlari %5'in altinda idi. hem ayrica alfabenin zorlugu okuma yazma oranina etki etse bugun kendi kadim alfabelerini kullanan bircok memlekette okuma yazma oranlari yerlerde surunmek lazim gelirdi.

4- "arap alfabesini kullanirken bilimsel yayin azdi" sacmasi. valla babam soylese bu lafi yine de acar kicimla gulerim. senin bilimsel yayin dedigin hadise humboldt'tan once olmayan birsey. 18 yuzyilda ne bilimsel yayini allasen? ayrica bu kadar sacma bir argumana soyle bir cevapta verilir; zaten latin alfabesini kabul ettikten sonra turk bilim adamlari citation index'in altini ustune getirdiler baksana. her akademisyen yilda onlarca bilimsel makale yayinliyor da mutevaziliklerinden sakliyorlar herhalde!? bu iddiayi dile getiren arkadaslara sesleniyorum yikilin karsimdan suursuz tosbalar ve dahi kifayetsiz muhterisler.

5- israrla her firsatta yaziyorum yine soyliyeyim; son donem osmanli toplumu sizin ilk okul ders kitaplarinda okudugunuz gibi okuyan, yazan, dusunen insanlarin olmadigi bir toplum degildir. hatta ve hatta o donemdeki entektuel aktivite suankinden fazladir. farkli dusuncelerden bir cok munevver farkli dergi cevrelerinde toplanirlar, birbirlerini kiyasiya elestirirlerdi hem de sizin yaptiginiz gibi cahilce degil akli basinda seyler yazarlardi. askeri tibbiye, rusdiye, mektebi sultani, baytar okulu, muhendishane de verilen egitimin seviyesi o cagdaki diger yuksek okullar ile basa basti. suan turkiyeden alinan bir muhendislik diplomasi ile hollandada ancak meslek yuksek okuluna kabul ediliyorsunuz ben soyleyeyim.

6- 5.maddede aciklanan entelektuel ortamin bir neticesi olarak lisan ve alfabe tartismalari da balkan savasindan beri yapilmakta idi. kimisi latin alfabesini kullanalim derken (evet evet yanlis okumadin o dusunce mustafa kemal'den cok cok once dile getirilmisti) kimisi arap harflerini kullanmaya devam edelim ama araplar gibi birbirine bitistirmeyelim gibi onerilerde bulunuyordu.

7- hemen hemen diger butun cumhuriyet devrimleri gibi harf devrimi de bu entelektuel birikim uzerine yapilmistir. lutfen sunu aklinizin bir kenarina kaziyin; hicbir devlet hele ki de yuzyillarca hukum surmus bir imparatorluk bir gecede tarih sahnesinden silinmez, ancak baska bir seye donusur. bu manada osmanli da cumhuriyete donusmustur ya da cumhuriyet osmanlinin son doneminde yapilan reform hareketlerinin bir sonucudur. salak sapirdak ayar vermeye kalkmadan once isterseniz kemalist kadrolar ile 19 ve 18 yuzyil reformcu kadrolarini bir karsilastirin bakin ne goreceksiniz; bunlar ayni isimler lan, bildigin ayni adam.

8- halk bir gecede cahil filan kalmamistir ama gelecek kusaklar bir kulturun butun birikimlerinden uzaklastirilmistir. keske harf devrimi yapilmadan once yeterli hazirlik yapilip devrim ondan sonra yapilsaydi. mesele turk ve dunya klasikleri latin alfabesi ile basilsa ve devrim sonra yapilsaydi, yeni alfabe ile okuma yazma ogrenenler bunlari okuyabilirdi. belki o zaman agzini actiginda yukarida orneklerini bol bol gordugumuz gibi sacmalayan armutlarin yerine benden farkli dusunse de dusuncelerini adam akilli bir mantiksal cerceve ve argumantal butunluk icerisinde ifade edebilen akli basinda kisiler olurdunuz. ben de sizi boyle asagilamak zorunda kalmazdim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar