harry potter kitaplarının yasaklanması

abd’nin tennessee eyaletindeki bir katolik okulu içerdiği "büyü ve sihirlerin gerçek olduğu gerekçesiyle" harry potter kitapları yasaklandı: büyüler gerçek

nashville kentindeki st edwards katolik okulu’nda görev yapan papaz dan reehill, velilere gönderdiği e-postada vatikan ve abd’deki şeytan çıkarmacılara danıştığını ve harry potter serisinin 7 kitabını yasaklama kararını bunun ardından aldığını söyledi.

reehill, şu ifadeleri kullandı:

“bu kitaplar büyüyü hem iyi hem de kötü olarak anlatıyorlar, ki bu doğru değil anacak doğrusunu söylemek gerekirse çok zekice bir nitelendirme. kitaplarda kullanılan lanetler ve büyüler, bir insan tarafından okunduğunda şeytani ruhları uyandırabilecek gerçek lanetler ve büyüler.”

bu güne kadar vatikan’dan harry potter romanlarını yasaklayan herhangi bir resmi açıklama gelmedi.

2002 yılında da birleşik arap emirlikleri eğitim bakanlığı, "islam'a aykırı olduğu gerekçesiyle" harry potter kitaplarının okullarda yasaklama kararı almıştı.

çocukları büyücülüğe teşvik ettiği iddia edilen hikayenin yazarı j.k rowling konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "bu iddialara gülüyorum. binlerce çocukla tanıştım ve bugüne kadar cadı veya büyücü olmak istediğini söyleyen bir tane çocuk görmedim" diyerek kitaplarla ilgili yapılan yorumları saçma bulduğunu söylemişti.

evet , böylece kralın çıplak olduğunu birileri söyledi. ama reklam böyle de kotarılabilir.
devamını gör...
saçmalık ya. velev ki büyücülüğe özensin çocuk. eeee? asa bulup patronus büyüsü mü yapacak napacak? evet rowling bir sihirbaz. bizi kitaplarıyla büyüledi. * ya ben bu kitapları okuduğumda çocuk yaştaydım. okulda dersi dinlemeyip sıra altında bunları okuduğum için velime birkaç şikayet geldi o kadar. başka bi olumsuzluk yaşatmadı bana. büyücülüğe falan da özenmedim. ha hogwarts mektubu beklemedik mi? bekledik. o ayrı. gelmedi ne yazık ki. *
devamını gör...
rowling'in savunma gerekçesi olarak "binlerce çocukla tanıştım ve bugüne kadar cadı veya büyücü olmak istediğini söyleyen bir tane çocuk görmedim" ifadesini kullanması bir "acaba?" dedirtti şahsen. pedagojik olarak kitaplarının zararsız olduğunu ispatlamak için muazzam bir gerekçe gerçekten... ahahah... canısı, büyücü olmak istemez ama psikolojik ve sosyal gelişimi kitaplardan olumsuz etkilenebilir mesela? he? ya çok güldüm yemin ediyorum... "çocuk büyücü olmak istemiyorsa başka ne gibi bir sorun olabilir ki? ne olmuş yani, bir çocuk çıkıp ben cadı olmak istiyorum mu demiş ne demiş?" kafası şaka gibi resmen... ahahah... sinirlendim de ama biraz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar