haşhaş

ege bölgesinde hasadı,ekimi,dikimi devlet eli ve kontrolüyle yapılan tıp ve ilaç sektöründe hammade olarak kullanılan bolvadin ilçesindeki alkaloidler fabrikasında işŸlenen bitkidir
devamını gör...
yüzyillardan beri ekilmekte olan bir kültür bitkisidir. hashas ziraatinin ilk defa nerede baslamis oldugu kesin olarak belli degildir. bâzi yazarlara göre akdeniz havzasi, anadolu ve mezopotamya'dir. türklerin eski anayurtlari olan orta asya'da hashas ziraatini yapmakta olduklari ve göçler ile bu kültürü etrafa yaydiklari düsünülmektedir.
devamını gör...
bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı dindiricidir. bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır. soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. soğukta elde edilen yağ, bazı merhemlerin bileşimine girer. sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. içerdiği zehirli maddeli dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
devamını gör...
kendinden yapılan yiyecekler müthiş derecede tatlı olan bitki.ha tabii uyuşturucuda elde edilir bundan.en ünlü 4 uyuşturucu elde edilir:
afyon
afyondan morfin ve kodein
morfinden eroin
afyon kullanımı yeni uyuşturucular sebebiyle düşmüştür.iran afganistan gibi eski dünya ülkelerinde kullanılır günümüzde.tütün eski dünyaya gelmeden öncede nargilede için 3 maddeden biriydi.
(bkz: hindistan çevizinin üzerindeki kılımsı tabaka) (bkz: plaka esrar) (bkz: afyon)
devamını gör...
sadri alıiığın, kadim dostu ayhan ışık' ın filminde, bir eroinmanı canlandırarak, ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu kanıtlamıştır... işte o sahne :

( filmde ayhan ışık en yakın arkadaşının, eroinman oldugunu öğrenir öğrenmez tımarhaneye gider ziyaret için, ve doktor eşliğinde arkadaşının koğusuna girer...)
şahin : merhaba recep..daha önce ziyaretine gelemedim biliyorsun iş güç...
recep : ( paketin içinde eroin var sanıp, kapar paketleri ve açmaya başlar ) getirdin dimi... biliyordum getirecegini biliyordum... beni gene aldattın dimi... getidmedin ha...nerde...nerde... niye getirmedin, neden getirmedin lan... neden neden ( oscarlık bir performans çıkarmaktadır burda sadri baba...)
şahin : recep, sakin ol kardeşim ben şahin..arkadaşın, beni tanımadınmı
recep : beni burdan kurtar ne olursun... kurtar...bak beni, öldürücekler burda, madem bana arkadaşım dedin kurtar beni ne olur kurtar... herkes beni öldürmek için sıraya girmiş... geliyorlar... gelme..sende gelme...
devamını gör...
gelincikler familyasından bir çeşit bitkidir. baş kısmından afyon, tohumlarında da haşhaş yağı çıkarılır.

afyon, haşhaş meyvelerinin özel bıçakla çizilmesi sonucu akan, süte benzer sıvının güneşte katılaşmış ve esmerleşmiş şeklidir. içeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler vardır. uyuşturucudur, zehirlidir. ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

hekimlikte; ağrı ve sancıları giderici ve ishal kesici olarak kullanılır.
devamını gör...
doğu karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. ancak uyuşturucu elde edildiği için üretimi devlet kontrolündedir. bugün başta afyon olmak üzere kütahya, uşak, denizli, burdur, isparta, konya çevresinde tarımı yapılır. gıda sanayisinde ve tıpta narkoz yapımında kullanılır. bu üretimin büyük bir bölümü ege bölgesi'nden elde edilir.
devamını gör...
kimseyi uyutmaz uyuşturmaz. uyuşturucu olan kısmı yaşken çizilen dış kabuğundan akan beyaz bir maddedir, o da yenmez.

afyonun yerlileri "haşgeş" der. yedim sonra uykum geldi lafları hep mavradır şehir efsanesidir. uyuşturucu olan afyon sakızı eroin vs gibi şeylerin o böreğe çöreğe katılan haşhaşla alakası yok, gerçekten yedikten sonra uykusu gelen varsa belki plecebo etkisi denebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar