haşlama

kolanın atası olarak kabul edilen bir içecek. meyan kökünden yapılır, genellikle adana ve çevre bölgelerde sokaklarda, deve hörgücünü andıran, zilli bakırdan yapılma semaverimsi güğŸümde satılır.

hatıram o dur ki, adanada yaz sıcağŸında millete özenip içmeye tevessül ettiğŸimde, ağŸzıma gelen acayip bir sıvı aynı anda burnuma çektiğŸim eksantrik aromalı kokusu ile, bunu nasıl içebiliyorlar diye sordurmuşŸtur bendenizin bünyesine. sadece ben değŸil alışŸkın olamayanlar bu içeceğŸe baya bir garipserler.

ama içmede sebat edenler, lezzetini sonradan fark edeceklerdir. eminim müptelası olacaklardır. benim müptelası olmam bir kaç yılı buldu. ilk başŸlarda zorla içtim, nedenini sorarsanız adanalı olamanın bir şŸartı gibi kabul ettiğŸimden olabilir.

ayrıca böbrekleri temizlediğŸi söylenir, şŸifadır.

soğŸuk içilmesi lezzetini ortaya çıkararır. son zamanlarda sağŸolsun annemin ev yapımı leziz haşŸlamaları ile özlemimi gideriyorum. evde soğŸuk soğŸuk içme fırsatı buluyorum. bir kez alındığŸında lezzeti, durduramıyoruz içmeyi.
devamını gör...
kuzu buduyla yapılanı makbuldür.

atıyorsun düdüklüye ikiye böldüğün patatesi, havucu ve soğanı az biraz zeytinyağı ile ve butlar üstte kalacak şekilde, oynaştırıyorsun biraz ocağın üstünde, 40-45 dakika sonra da mide zevkten dört köşe!
devamını gör...
bir lezzetlisi yendi mi tadı damakta kalan ve sürekli yenmek istenen yemektir. yumuşacık yağsız et, tuzlu et suyu ile bir harikadır. özellikle haşlamanın suyu ziyan edilmemesi, son kaşığa kadar içilmesi gereken hem sağlıklı hem lezzetli bir tattır. zaten et suyu içmeyi sevenler için haşlama belli aralıklarla yenilmesi yenmediğinde huzursuzluk, asabiyet, aşerme gibi durumlar ortaya çıkarır. yanına pilav isteğe bağlıdır.

ayrıca bir kısım yerlerde haşlama patatesli, havuçlu vs yapılyor. bu ete hakarettir. haşlama sadece et ile oldukça güzel olurken sebze ile yapılan versiyonu lezzetinin yoğunluğunu kaybeder. aşağıdaki gibi sadece etten oluşma olanı makbuldür.
(resim: )
devamını gör...
çukurovanın sarı sıcağında koladan bin kat faydalı serinleten, soğuk içilen içecek. müdavimleri pek sevsede alışık olmayan yeni nesil tabi ki pek sevmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar