insanlarda vehim vardır. ve bu vehimle hastalığını araştırmaya koyulur. araştırdıkça kalbine vehim gelebilir ve hastalığını kökleştirebilir. bunun için dikkat etmek gerektir.

ey lüzumsuz merak eden hasta! sen hastalığın ağırlığından merak ediyorsun. o merakın senin hastalığını ağırlaştırır. hastalığın hafifleşmesini istersen, merak etmemeye çalış. yani, hastalığın faydalarını, sevabını ve çabuk geçeceğini düşün, merakı kaldır, hastalığın kökünü kes.

evet, merak hastalığı ikileştirir. maddî hastalığın altında, merak ile mânevî bir hastalığı kalbine verir; maddî hastalık ona dayanır, devam eder. eğer teslimiyetle, rıza ile, hastalığın hikmetini düşünmekle o merak gitse, o maddî hastalığın mühim bir kökü kesilir, hafifleşir, kısmen gider. hususan evhamla bir dirhem maddî hastalık, bazen merak vasıtasıyla on dirhem kadar büyür. merak kesilmesiyle, o hastalığın onda dokuzu gider.

merak, hastalığı ziyade ettiği gibi, hikmet-i ilâhiyeyi itham ve rahmet-i ilâhiyeyi tenkit ve hâlık-ı rahîminden şekvâ hükmünde olduğu için, aksi maksadıyla tokat yer, hastalığını ziyadeleştirir. evet, nasıl ki şükür nimeti ziyadeleştirir; öyle de, şekvâ, hastalığı, musibeti tezyid eder.

hem merakın kendisi de bir hastalıktır. onun ilâcı, hastalığın hikmetini bilmektir. madem hikmetini, faydasını bildin; o merhemi meraka sür, kurtul. ah yerine oh de; "vâ esefâ" yerine "elhamdü lillâhi alâ külli hal" söyle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar