medyada "baro başkanı ayrıcalık bekledi" veya "polis kendini devlet sanıyor" söylemleri ile yer bulan güncel hadise.

olayda durdurma ve kimlik sorma hükümlerine yani pvsk'ya bakmak gerekiyor. kanuna göre kolluk kuvveti yani polis, mesleki tecrübesine dayanarak makul bir sebebin var olduğuna kanaat getirirse durdurma ve kimlik sorma yetkisi mevcut.

bir diğer hal, önleme araması uygulamasında da polis bu yetkiye sahip. önleme araması için hakim kararı şart. ancak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde mülki amirin yazılı talimatıyla da önleme araması yapılabilir. huzur uygulaması diye bildiğimiz, ortada herhangi bir suç şüphesi yokken yapılan uygulamalar önleme aramasıdır hukuken.

olayda baro başkanı kimlik sormanın hukuki dayanağını görmek istiyor. acı olan şu ki amir olduğu apoletinden belli olan polis de dahil hiçbir polis net bir cevap veremiyor bu soruya. yani amir bile yaptığı uygulamanın hukuki niteliğini ve dayanağını bilmiyor. üstelik de özel bir kanunla, hiç de karışık olmayan bir şekilde düzenlenmişken.

olayda makul bir sebep denecek bir şeyin olmadığı belli. restoranda yemek yerken, hedef gözetmeksizin yapılan bir uygulama. öyleyse önleme aramasının şartları sağlanmış olmalı. hakim kararı veya gecikmesinde sakınca olan halde mülki amirin yazılı talimatı... polisler bunlardan birini de çıkarıp göstermiyor. 1 tane a4 kağıdından bahsediyoruz. polisin yanında yaptığı uygulamanın hukuki dayanağı da yok.

şu durumda baro başkanı, avukat, esnaf, işportacı fark etmez, bu uygulamaya direnilebilir. "ne var canım çıkarsın kimliğini o da" diyebilirsiniz. zaten böyle diye diye kanuniliğin canına okunuyor. kanunilik ortadan kalkınca da keyfilik yerine geçiyor ve önünü alamıyorsunuz. "ben devletim" diye gelip istediğini yapabiliyor. sen devlet değilsin, devlet de vatandaşa istediği her şeyi yapabilir bir kurum değil.

buradan
devamını gör...
gayet normaldir. herhangi bir vatandaş polise kimlik göstermediği için gözaltına alabiliyorsa baro başkanı da pekala alınabilmeli. baro başkanı da senin benim gibi bir vatandaş. kanunlara uymak zorunda. üstelik bilmiyorum gibi bir bahanesi de olamaz.
devamını gör...
ne malzeme oldu arkadaş ya? yok yetkisi yokmuş, yok resmi izin gerekirmiş. rutin asayiş kontrollerini hiç mi bilmiyorsunuz. polis vazife ve salahiyet kanunu uyarınca polis kimlik sorma yetkisine sahiptir. hergün her şehirde binlerce insan için kimlik sorgusu yapılır. bu yetki geçen ay bekçilere dahi verildi. genel bir yetkidir bu.

ayrıca kabahatler kanununa göre kimlik ibraz etmekten imtina etmenin karşılığı idari para cezasıdır.

ancak bu üst seviyedeki kişiler malesef biraz egolu oluyorlar. yok sen kimsin, yok yetkin var mı, yok iznini göster, yok amirin gelsin falan filan. çıkar göster işte. sen kim oluyorsun? onca insan gösteriyor da bir sen mi akıllısın? gururlarına yediremiyorlar polisin kimlik sormasını.
devamını gör...
kanunda yetki açıkça şarta bağlanmış durumda: "makul bir sebep". gece yarısı bir sokakta saçma sapan hareketler yaparak dolanıyor musun, durdurulursun. birinin evini mi gözetliyorsun, durdurulursun. restoranda yemek yerken durdurulman için bir hakim kararı ile uygulama yapılmak zorunda. bunu kanun söylüyor. huzur uygulaması mı yapacaksın, acil durumda mülki amire git yazılı talimatı al demiş. acil durum yoksa sulh ceza hakimliğine git çıkarttır kararı yap demiş. zaten o meydanlarda vs yapılan aramaların çoğunde süresi ve kapsamı tartışmalı olmakla beraber bu kararlar var. kafasına göre polis amiri çıkıp da huzur uygulaması yapıyoruz demiyor normalde de.

normal vatandaş haklarını bilmiyor olabilir, avukatlara uyuz oluyor da olabilir. yarın öbür gün 2 yıl boyunca iddianamesiz bir şekilde bir deliğe sokulursa devlet tarafından, bunun adına da tutuklama denirse, yine bir avukata gidip kanuni haklarını soracak. o avukat da ona "kardeşim kanun şöyle diyor ama napalım burası türkiye herkese böyle uygulanıyor ayrıcalık bekleme" demeyecek. gidip anayasa mahkemesine kanuna dayanarak ihlal başvurusu yapacak. huyları kurusun.
devamını gör...
çok hoşuma gitti. böyle şeyler daha çok olsa keşke. baro başkanısın ya da şusun busun diye polis memuruna kimlik göstermeme hakkın olduğunu nereden çıkarabilirsin ki?

yok artık. gerçekten adm kayırmayı savunuyor olamazsınız.
devamını gör...
eşiniz ve çocuğunuzda oturmuş bir yerde yemek yiyorsunuz ve polisin biri gelip kimliğinizi istiyor. üstelik polisin varlığından bile habersiz olduğu pvsk'nın ilgili maddesi de, kolluğa tüm ilde yahut ilçede durdurma ve kimlik sorma yetkisi de vermiyor. peki bunu nasıl yapıyorlar ? içişleri bakanlığı'ndan valiliklere tebliğ edilen ve hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir genelge ile. ankara'dan emir geldiği için kimsenin kanunu, yönetmeliği taktığı da yok. polis aynı operasyonu bahane ederek yarın bir gün evinizin içine de girmek isteyebilir, genelgeyi görüp buyrun mu diyeceksiniz.

burada sorun baro başkanının kimlik ibraz etmemesi değil, hukuka aykırılıklar itiraz edilmedikçe daha büyük bir sorun haline geliyor ve keyfilik tabii olarak artıyor. huzur, birilerinin huzuru kaçırılarak sağlanmasın, kolluk hukuka bağlı kalsın. devletin güvenlik ve savunma politikaları, hukuku devre dışı bırakma aracına dönüşmesin. aması, fakatı bir vatandaş olarak umrumda değil.
devamını gör...
arkadaş yaklaşık bir buçuk sayfa yazı yazmış kimlik sormanın bazı şartları olduğuyla alakalı. ilgili olayda polis bu şartları yerine getirmemiş. hala ''gayet normal'' diyenler, ''ego'' diyenler, ''çok hoşuma gitti'' diyenler var. inşallah başınıza bir benzeri gelir de hakkı savunmanın ego ile alakalı olmadığı, hukuksuzluğun hoşlanılacak bir şey olmadığı o kalın kafanıza girer.
devamını gör...
mevzudan bağımsız on, on iki sene önce avukatlara yaptığımız işlemlerde kimlik sorduğumuzda bir tane bile doğrudan nüfus cüzdanı ya da ehliyet gösterenine denk gelmedim.

avukat kimlik kartını soranın önüne koyup işlem yapılmasını bekliyor kimliğini görmek zorunda olduğunu, fotokopi alacağını söyleyince de afra tafra yapıyorlardı işlem süreçlerini bilmelerine rağmen.
şu an da durumun çok değişmiş olacağını zannetmiyorum.

şekilcilik mi dersin, kartvizitle ezme sanrısı mı yoksa düz cahillik mi adı önemli değil okumuş, cahil, diplomalı, diplomasız...memlekette çoğu insan kendi kanunlarıyla yaşıyor.
devamını gör...
ya adam orada tane tane anlatmış hangi şartlarda kimlik gösterilir, gösterilmek zorundadır diye. burada hala göstersin n'olacak, bız gösteriyoruz canım falan yazılmış. o zaman bu yasalar niye yazılıyor. yazılsın oraya gösteriversin canım diye olsun bitsin. ne polis yorulsun ne biz.
devamını gör...
halen daha bilmeden konuşuyor adamlar ya. makul sebep hangi durumda aranır bir bakın hele.

polis genel asayiş kontrolünde değilken, atıyorum devriye atıyorken, x bir kişiyi makul bir sebep olmadan durdurup kimlik soramaz, eyvallah. ancak genel asayiş kontrolü varsa karayollarında, içkili mekanlarda, eğlence mekanlarında, internet kafelerde, şehirlerin umumi meydanlarında, otellerde ve daha birçok yerde kimlik kontrolü yaparlar. böyle bir kontrol esnasında kimlik göstermek mecburidir. kimlik göstermeyen de gözaltına alınır ve idari para cezası kesilir. bu genel asayiş veya huzur kontrolleri ile polisin vatandaşı durdurması farklı şeylerdir.

tane tane anlattım bakın.

memleketin her yerinde her gün yapılan rutin kontrol, tanınmış statü sahibi birine yapılınca böyle gündem oluyor işte.
devamını gör...
iki yüzlü solakları ortaya dökmüş hadise. kırmızı ışıkta duruyor diye a.n.sezeri yere göğe sığdıramayan siz değil miydiniz oglum? şimdi neden protokol sırası il emniyet müdüründen önde olan birine kimlik sorulamaz diye kendinizi yırtıyorsunuz? var ya öyle bir iki yüzlüsünüz ki öyle böyle değil.
devamını gör...
yalnız bildiğim kadarıyla kimlik göstermediği için görevli memura hakaret ve polise mukavemetten işlem yapılmıştır zat-ı şahanelerine...

ayrıca şunu da belirtmek isterim. bu işlem yapılırken, eşi de kamera ile çekiyor, yani olayın bilerek ve istenerek buraya çekildiği belli.
devamını gör...
bize bekçi denmesin kezban gibi hissediyoruz bize yardımcı polis diye adam yerine konmaya bekleyenlerin en büyük elindeki koz kimlik sorma. yanında hele eşin, kız arkadaşın olmaya görsün. üniformamsı en ufak bir şey çeken ülkede polat alemdar. tezgahından elma almayacağın, iki cümle kuramayan tiplemeler çekiyor anında jobu hatta artık silahı. neden? 27 yaşında ilk kez adam yerine koyuldu lakin senden benden kaynaklı değil.

öyle çünkü hak verilmiş, adama diyorsun sana bir mucbir sebep verilmeden, tehlike hissetme durumu olmadan kimlik sorma yetkisi verilmedi. de bak bunu, kolluk kuvvetine mukavemetten diye 789 sayfa söz söyleyecek bunu da savunacak kaç kişi çıkacak. alışmışsınız kafanıza vurulmasına, sanıyorsunuz 155 ülkenin 154 tanesi böyle. yok hakmış ararmış haber verin de evinize gelip sizi arasınlar bir elleye elleye.
devamını gör...
başımıza ne geliyorsa bu kraldan çok kralcılık yapan proslave zihniyetli karaktersizlerden geliyor. yahu bu devlet senin için var, sen bu devlet için var değilsin. adam devletim diye şeyinin keyfine göre sana istediğini yapamaz bir anla şunu artık ya.

kimlik sorma kurala bağlı mı, evet.
adam bu kuralın geçerli olduğunu sorgulamış mı, evet.
kimlik sormayı yasal yapan bir şart oluşmuş mu, hayır.
soramaz.

kimlik sorulan kişinin baro başkanı ya da simitçi olmasıyla zerre miskal de alakası yoktur.

buna rağmen ego vs. diyen, beynini devleti kiraya vermiştir. meşhur hikayedeki köprünün başına birini daha koyun çok sıra oluyor diyen kişidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar