hayat yolunda bir hedef olarak mutluluk

yol ile ilgili mevzubahislerde başı evvela “yola çıkmayı başarabilmiş olmak” çeker. sonra sıralamayı belirleyen zaman, mekan ve insandır. hayat yolu akıp giderken insan ne mekandan sıyrılır ne de büsbütün zamandan kopar; öylece ortasındadır kavganın. gövdesinde onca yara bere...

mutluluk ise yolun sonuna varmak için bir motivasyon kaynağı. peki mutluluk nedir ve insan ne ile mutlu olur?

bunu yolda öğrenirsiniz. yani sonunuzu belirleyecek olan yola çıkmadan önceki niyetiniz ve yol boyunca karşınıza çıkan zorluklarla olan mücadeleniz...biz buna “yaşamak” diyoruz.
devamını gör...
hayat yolunda bir hedef koyacak olsam bu mutluluktan çok (bkz: denge) olurdu sanırım.mutluluk anı kurtaran,hakikaten çok küçük durumlarda bile hissedilebilecek geçici bir duygudur uzun vadede kişiyi bir yere götürmez.insan olarak bir şekilde hayatımızdaki dengesizliklerden şikayetçiyiz dünya-ahitet; eş-arkadaş-aie,aile-iş,okul-iş,...bu dengeyi tutturma mücadelesinden galip çıkmak * bize huzur,dinginlik belki bazılarının tabiriyle 'mutluluk' veriyor.
devamını gör...
ölü doğmuş bir hedeftir. mutluluk bir hedef olamaz, olsa olsa sonuçtur ve var olabilmesini geçici olmasına ve zıttı olan üzüntüye borçludur. insan üzüntü duymadan mutlu olamaz ve mutluluk kalıcı olursa yok olur, olamaz. bu yüzden mutluluğu hedefleyen insanlar bu yolda çok defa hayal kırıklıklarına uğrayacaklardır. ara sıra yakaladıkları mutlulukları da kaybetme korkusundan dolayı doyasıya yaşayamayacaklardır.

mutluluğu gaye edinmek, bir köpeğin kuyruğunu yakalamak için koşuşturması gibidir. oysa yoluna baksa, mutluluk zaten peşinden bir sonuç olarak gelecektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar