hayatı siyah beyaz gören insanlar

grinin hayatta olmadığının farkında olan insandır. gri yoktur hayatta. kendini avutmak için, siyahı-beyazı olduğundan daha yumuşak görmeye çalışan insan vardır. bu yüzden sürekli hayal kırıklığına uğrama ihtimali çok yüksektir. çok büyük bir kırılma noktası yaşayınca anlar grinin olmadığını. çünkü acı en etkili öğrenme yöntemidir.
devamını gör...
dünya hayatı bir sınavsa sadece siyah ve beyaz renkleri var demektir nitekim nasıl bir sorunun birden fazla doğru cevabı ya da aynı anda hem doğru hem de yanlış cevabı olamazsa bu da böyledir. bir olay olay olgu ya da durum ya güzeldir ya çirkindir ya iyidir ya kötüdür.

bununla birlikte müslüman hayırlı, adaletli, dengeli orta halli olmalıdır ifrat ve tefritten kaçınmalıdır. gri renginden sadece bu noktada söz edebiliriz. yoksa müslüman durum neyi gerektiriyorsa islamın emirlerini hiçe sayarak çoğunluğa ayak uydursun anlamına gelmez.

özetle müslüman omurgalı durur. durmalıdır da. sürüngen gibi değil.
devamını gör...
pesimist sanrılı optimist epizodun içinde yaşayan insanlardır. rasyonalite sahibi olan insanlar hayatı gri görüp diğer bir alternatife başvururlar.
devamını gör...
neden okuyunca aklımda barış manço "eğri eğri doğru doğru" çalmaya başladı?

ya doğru ya yanlış, ya hep ya hiç, ya mükemmel ya rezil. renk kartelasındaki binlerce renkten sadece ikisi ile yetinmek de ne bileyim çoğu zaman enayilik gibi bir şey. yaşam düsturu olarak gören kişiyi bu durum çekilmez hale getirir. hemen böylesi insanlara bir kupa mazot uzatıp bunu iç ve her şeyin yoluna girdiğini göreceksin diyoruz. yine de barış manço ne demiş ona da bakalım;

benim yolum bana doğru
hiç yolumdan döner miyim?
devamını gör...
türk dizilerinden ve masallardan kaynaklı bir durum. bilirsiniz dizilerde karakterler ya çok kötüdür ya da çok iyi. ya beyazdır ya siyah. televizyon izleye izleye veya masallarla büyüdüğümüz için hayatı da böyle görmeye başlıyoruz. insan öyle değildir ama. siyah ve beyaz karışır insanda. olaylar tamamiyle ne kötü ne de iyidir. her insanın yaptığı yanlışlar vardır ama hata yaptı diye de kötü olacak değildir. ameller niyetlere göredir ya. bu yüzden size kötü gelen bir şey aslında iyi niyetlerle bezenmiş olabilir. insanlar gridir. bazen mavi olur, bazen yeşil, bazen pembe, bazen kırmızı. genel yönde her zaman griyiz.

beyaz atlı prensler gerçekten de tamamiyle beyaz mıdır?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar