hayatın amacı

yoktur.hayatın amacı sadece hayatta kalmak gibi bir kaostur.böyle bir şey olabilir mi.mesela garaja koymak için araba almak seyretmek için muz almak gibi..yaşamanın yaşamaktan daha büyük bir amacı olmalı
devamını gör...
anlamı kendi içinde... devam ettiği sürece anlam buluyor. daha iyi görebilmek için daha güzel yaşamak, daha derin bakmak gerekir belki.
devamını gör...
çok kasmaya gerek yok biraz kur'an okumayla öğrenilebilir.

"ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım."

zariyat 56.
devamını gör...
yaşamayı tercih ettiğimden beri benim için mazoşizm. fiziksel acıya da bayılıyorum. kan görmekten de tatmaktan da zevk alıyorum. mazoşizm harika bir şey. bana göre tabii.
devamını gör...
simyacı@matrix_9x
--- alıntı ---

dünyaya niye geldik diye bir soruya muhatap olursanız.!! - şahit olmak için deyin. Allahın varlığına birliğine şahit olmaktan tutun hayat içinde ne var ise ona şahit olmaktan başka bir iş yapmıyor sunuz zaten.."

--- alıntı ---
devamını gör...
dünyada istediği gibi keyif sürmek değildir. zaten bir süre sonra insan sıkılıyor ve boşluğa düşüyor. uzun bir tanım olacak ama hayatın amacını iki üç cümle ile anlatmak mümkün değil zaten.

--- alıntı ---

"ey insan! hayatın ağır tekâlifini* omuzuna alıp zahmet çekme. Hayatın fenasını düşünüp, hüzne düşme. yalnız dünyevî ehemmiyetsiz meyvelerini görüp dünyaya gelişinden pişmanlık gösterme. Belki o sefine-i vücudundaki* hayat makinesi, Hayy-ı Kayyum'a aittir. Masarif* ve levazımatını*, o tedarik eder. Ve o hayatın pek kesretli* gayeleri ve neticeleri var ve ona aittir. Sen, o gemide bir dümenci neferisin. Vazifeni güzel gör, ücretini al, keyfine bak. O hayat sefinesi*, ne kadar kıymetdar olduğunu ve ne kadar güzel faideler verdiğini ve o sefine sahibi zâtın, ne kadar Kerim ve Rahîm olduğunu düşün, mesrur ol ve şükret ve anla ki: Vazifeni istikametle yaptığın vakit, o sefinenin verdiği bütün netaic*; bir cihetle senin defter-i a'maline* geçer, sana bir hayat-ı bâkiyeyi* temin eder, seni ebedî ihya eder."
asa-yı musa - 201

--- alıntı ---

şimdi insanın bu dünyaya geliş amacı yukarıda denildiği üzere dünya hayatını idame ettirmek değil. bunu yapmaya kalksa bir serçe kuşuna bile yetişemez zaten. üstelik akıl, hayal gibi bazı şeyler var ki veriliş amacı olması gerekiyor. bunların geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki her insanda olması da gösteriyor ki tesadüfen olmuş şeyler değil. işte bunların amacı Allah'ı bilmek ve onu tanımak, yani marifetullah. akıl gibi latifeler Allah'ı tanımayı sağlar.

bu dünyanın üç yüzü var. bir tanesi ibadet edip ahireti kazanmak şeklinde olan ahiretin tarlası, bir tanesi dünyaya bakan yüzü ki yukarıda işe yaramaz ve boş diye tabir edilen yüz ve sonuncusu ve en güzeli de cenab-ı hakk'ın isim ve sıfatlarının hazinesi, madeni şeklindeki yüz. işte dünyanın en derin ve en zevkli yüzü burası. insan bu yüzü görebildiği nisbette mutlu ve huzurlu oluyor, hayatından keyif alıyor. bu kısmı şu tanımda yazmıştım isteyen bakabilir. o da baya uzun*

(#6567368)
devamını gör...
sevgi , huzur dostluk kardeşlik ve biraz da cinayet.
adını hatırlamadığım bir şair şöyle demişti;

hayat günlük defter yaprağı
hazan gelir dökülür
gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür
dertle anlaş deva üzüntü kalbi sömürür
görünen köy uzakta değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar