hayatından memnun olmayanlara tavsiyeler

#anket  #sözlük dışı/forum 

gece vakti soğuk suyla duş aldıktan sonra ıslak saçlarınla balkonda bir saat otur. çok şey değişecek.
devamını gör...
hayatınızda memnun olmadığınız noktaları belirleyip onları yok etmeye çalışın. bakın düzeltin demiyorum çünkü düzeltmek zaman alıyor ve insan o arada yaşlanıyor. direkt yok edin.
devamını gör...
gelin beraber olsun, beraber bazı şeylerden memnun olmaya olmaya yaşar gideriz.

abi hayatın tümünden memnun olmamak da ne bileyim, şükürsüzlüğün dibi gibi.
devamını gör...
kendinden kötü hayatları düşünüp bir süreliğine memnun olunabilir.

sonrası, sonra unutuyor insan işte. yine memnuniyetsizlikler sürüp gidiyor.
devamını gör...
onun da sende gönlü yokmuş zaten dert etme.
devamını gör...
bir an için elinizden her şeyin alındığını, yalnız, soğuk ve karanlık bir oda da ölüme terkedildiğinizi ve kimsenin sizi umursamadığını düşünün.
devamını gör...
sap sap durmayın, sizi mutlu edecek faaliyetlerde bulunun.
devamını gör...
hayatında olanların artık elinde olmadığını hayal edip düşünmesini tavsiye etmek ve sahip olduklarına sahip olamayanların varlığını bilmek.
devamını gör...
nasıl ki aldığınız bi ürünü beğenmediğiniz zaman iade ediyorsunuz. hayatınızı da beğenmiyorsanız aldığınız yere iade edin. tatava yapmayın.
devamını gör...
elbette herkesin kendine göre dertleri, sıkıntıları ve beklentileri vardır.
herkes her istediğine sahip olup hayatını yaşayamıyor, dert yarıştırmak değil elbette meselem ama şükretmek mühim.
mesela evinde bir şey eksikse almaya çalışırsın olmuyorsa isyan etmek yerine 'en azından başımı sokacak bir yerim var, zamanla olur' diyebilmek mesele.

madden ve manen insanın buhranlı dönemleri olabilir lakin az ile yetinmeden çok olmuyor efendim.
senin koluna takmak isteyip paran olmadığı içintakamadığın fakat çalışarak elde edebileceğin kol saatini, kolu olmadığı için hiçbir zaman takamayacak insanlar var.

sabır,
çalışmak,
teslimiyet.
devamını gör...
dil öğren kanada, norveç, japonya ve singapur ülkelerini araştır. ve o ülkelerden yaşamak isteyeceğinin bir tanesinin dilini öğrenerek bir an önce gitmeye bak.
devamını gör...
yapilan calismalara gore insanlar ne kadar fazla seye tesekkur ederse (illa fiziksel degil tabii ki de) o oranda; daha iyi uyayacak, daha az stresli olacak. peki nelere tesekkur edeceksiniz; her seye, en azindan sunlara:

ben burada bunlari yazarken kimse beni izlemiyor, ozgurum. cocuk olum orani azaliyor, 5 asir oncesine gore insanlar daha cok yasiyor, son 50 yilda 2. dunya savasi kadar insan "savas" yuzunden olmedi vs.
devamını gör...
umut et. hayal kur , kendini kandır . insanlar kendilerini kandırmaya başladıklarında mutlulukları başlar. her ne kadar sahte olsa da. kimin umurunda ?
devamını gör...
insanlara bel bağlayıp beklenti içinde olmayın ki hayal kırıklığı yaşamayın. sıfırdan başlamak beyaz bir sayfa açmak dini literatürde tövbe etmek diye bir durum vardır bunu yapın uygulayın hiçbir zaman geç diye düşünmeyin.
devamını gör...
victor frankl in insanın anlam arayışı kitabını okuyun. o zaman hayat ne güzelmiş dersiniz
devamını gör...
çok basit bir örnekle izah ediyim,işyerime yakın bir yerde simit tezgahı olan bir abla var, 45-50 yaşlarında ve yaz kış o tezgahı açar arada örgü örer o ördüğü örgüleri satar yaz aylarında tezgaha su ekler. bende sabahları ihtiyacım olsun olmasın ya simit alırım ya da su ama mutlaka birşey alırım. gel zaman git zaman abla ile sohbet etme imkanım oldu, eşinin iki ayağı'da felçli biri diz altı diğeri komple iki evladı var biri 4 yaşında kız çocuğu bazen onu'da getiriyor tezgaha çocuk orada oynuyor diğer erkek çocuğu 14 yaşında o'da sabahları babasına bakıyor öğleden sonra okula gidiyor ve bunlara rağmen ağzından hep şu kelimeyi duyarım "allah'a şükür"

yani ne olursa olsun daima "şükredin"
devamını gör...
hangimiz memnunuz ki.bu hayat dert dünyası.o yüzden olayları,hayatı akışına bırakmak gerek
devamını gör...
mesela ben çok köşeye sıkışmış hissedince kendime "ölünce geçer" diyorum. bir an "harbi lan çok da şey değil yani az yıl buradayız" diyerek rahatlıyorum. sonrasını düşünmüyorum tabii ki, yemiyor.

birkaç dk sonra unutuyorum ama olsun. o an bir ferahlama hissettiriyor. *

daha fazlasına da aklım ermiyor zaten.
devamını gör...
ortalama altmış yetmiş yıl yaşayacak bir insanın bir şeyleri kendine dert etmesi çok manasız gelse de hepimiz yapıyoruz bunu. evet şükredin, daha kötü durumda olanları düşünün falan ama bunlar bir yere kadar işe yarayacaktır. eğer gerçek bir memnuniyet peşinde koşuyorsanız, memnun olmanızı engelleyen şeyleri hayatınızdan çıkarın. diğer türlü kendinizi kandırırsınız.
devamını gör...
askere git. halıya basmayı bile özlediğinde gel tekrar konuşalım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar