hayrettin karaman

islam hukuku diplomasına sahip türkiyedeki sayılı ilahiyatçılardandır. başŸörtüsü problemi karşŸısındaki onurlu duruşŸu ve üniversiteden istifa edişŸi takdire şŸayandır. din bezirganlarının, şŸadırvan müftülerinin aksine din alimi denilebilecek donanıma sahiptir.
devamını gör...
su anda turkiyede gonul rahatligi ile fetva alinabilecek iki uc alimden bir tanesi ve en onemlisidir kanaatimce.
devamını gör...
her ne kadar bazı fetvaları tartışmaya yol açmış ve bazı aktarımları fetva gibi algılanmışsa da fıkıh konusunda eli öpülecek insandır. gerek klasik metinlere gerek modern hukuki kurumlara vakıftır, hakimdir.
devamını gör...
fethullan gülen'in de zaman zaman arayıp bazı konularda fikir aldığı kutsal prof.
devamını gör...
diyanet'in aksine, banka promosyonunun faiz kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve dolayısıyla banka promosyonunu almanın ''haram'' olduğunu söyleyebilmiş cesur bir alim, yazar.
devamını gör...
türkiye'de fetvasına itimat edilebilecek bir kac kişiden biri. islam fıkhına dair güncel yorumlarıyla, günümüz insanının bu alandaki eksikliğini herhangi bir popüler olguya feda etmeden, magazinel tavırlara girmeden ve hakk'ın hatırını ali tutarak gideriyor...
devamını gör...
hocanın uslã»bunu biraz yumuşatmasında fayda var. bazen radyoda soru soran dinleyiciyi azarlıyor.o insan mahcup duruma düşürülüyor.o kadar ki ,bu mahcubiyet halinden dinleyici bile rahatsız oluyor .
devamını gör...
cüppeli ahmete reddiye yazmaya bile gerek duymayacak kadar büyük fıkıh profesörü. kendisine itimadımız sonsuz değildir. kimseye itibarımız sonsuz değildir. doğruyu söyledikçe arkasında olma gayretinde olacağız. başörtüsü probleminden dolayı marmara üniversitesindeki görevinden istifa etmiştir.
devamını gör...
hatıraları üç cilt halinde "bir varmış bir yokmuş" adıyla iz yayınlarından çıkan alimdir.
devamını gör...
"kitap çalmak caiz midir?" sorusuna ciddiyetini hiç bozmadan fıkhi ölçüler içersinde cevar veren alim
devamını gör...
homoseksüellikle ilgili yeni şafakta yazdığı fıkhi yazıları konuyu derinlemesıne açıklayan, müslüman duruşunu gösteren hocadır.
devamını gör...
marmara üninin dekanıyken başörtüsü yasağı uygulamamak için istifa etmiştir.onun yerine getirilen insan zekeriya beyazdır .bu durum insana pes dedirtiyor .allah hidayet nasip etsin hepimize.
devamını gör...
kendini müctehid sanıp mezhepler üstü fetvalar verme cüretinde bulunan, kaynak göstermekten ziyade "prof"luğun verdiği koltuk kabartmaya güvenen kişi!
devamını gör...
her zaman ve yerde gerçeği ve en doğruyu söylemeye çalıştığı için pop-kültür tv lerinde kendisine pek yer verilmeyen zamanımızın en büyüt alimlerinden.
emekli oluşundaki tavrı nedeniyle tekrar tekrar tebrik edilesi eli öpülesi islam hukuku profesörü..
devamını gör...
hristiyanlar ve yahudiler de cennete girecek diyen zat-ı mıhterem. malum "la ilahe illallah" demek yetiyor müslümanlık için. "muhammeden resullullah" demeye ne gerek var a canım, bop kardeşiyiz ne de olsa.
devamını gör...
02 ağustos 2009 yazısı takdire şayandır.

hayrettin karaman - yeni åžafak

üniversiteye girişte eşit katsayı uygulanması üzerine tepkiler ve tartışmalar devam ediyor.

maksatları imam hatip mezunlarının önünü kesmek olanlar, tıpkı ''eğitim hakkında eşitliği sağlamak için yapılan anayasa değişikliğinde ''bunu yalnızca başörtüsü yasağını kaldırmak için yaptılar'' dedikleri gibi, katsayı kararını da ''yalnızca imam hatipler için yaptılar'' diyorlar, meslek liselerinin bundan fayda göremeyeceklerini iddia ediyorlar. iddiaları arasında şunlar da var:

http://yenisafak.com.tr/Yaz...
devamını gör...
degerinin hayattayken bilinmesi gerektigini dusundugum degerli ve bilgili islam alimi hocamizdir. magazine ve sohrete dalmadigi icin, bazi pokemon kilikli hocalar kadar ilgi gormez, o ayri. ama en azindan dogruyu soyler, lafi egip bukmez.

(bkz: pokemon kilikli hocalar)
devamını gör...
hocamizin derdi birilerine cehennem bileti kesmek degildir. ciddiyet ve dogruluk icerisinde ilmini insanlarla paylasir. kimin ne oldugunu Allah yargilar. bize dusen guzel soz ve hareketlerle ornek olmak ve hakk sozu soylemektir.
devamını gör...
umrede karşılaştığım, fotograf teklifime "birbirimizi, kabe ile hatırlayalım, kabeli resimde bir olalım" diyerek kabul eden, her hareketi ile ilm erbabı olduğunu isbat eden bir alim.
devamını gör...
türkiye'deki en güvenilir ilahiyatçıların başında gelir. yatmak için yatağına giripte hanımını beklediği o kısa zaman dilimini bile boş geçirmeyip bir kitap yazacak kadar vaktini dolu dolu geçirendir.* necip fazıl'ın zamanında ne söylediğini anlamadan laf ettiği birisidir. bir insandır, elbette nisyan ile malüldür. yine de şu makalesini; hz. peygamberi biraz daha iyi anlayabilmek için bütün müslümanların, ilahiyatçıların, imam hatiplilerin, muhafazakarların... okuması gerekmektedir

http://www.hayrettinkaraman...
devamını gör...
erzurumlu bir ailenin çocuğu olarak 1934 yılında çorum'da doğdu. ilkokulu burada bitirdikten sonra özel olarak arapça ve islâmã® ilimler tahsil etti. ilk imam hatip okullarından biri olan konya imam hatip okulu'na girdi ve ikinci dönem mezunları arasında yer aldı (1959).

yeni açılan istanbul yüksek islam enstitüsü'nde okudu ve ilk mezunlarından biri olarak 1963'te mezun oldu. iki yıl istanbul imam hatip okulu'nda meslek dersleri öğretmeni olarak çalıştıktan sonra istanbul yüksek islam enstitüsü'ne fıkıh asistanı oldu.

"başlangıçtan dördüncü asra kadar islam hukukunda ictihad" konulu tezi ile fıkıh öğretim üyesi oldu (1971). aynı yıl izmir yüksek islam enstitüsü'ne tayin edildi.

1975'te tekrar istanbul yüksek islam enstitüsü'ne döndü. yüksek islam enstitülerinin ilahiyat fakülteleri'ne dönüşmesinin ardından akademik çalışmalarını tamamlayarak sırasıyla doktor, doçent ve profesör ünvanlarını aldı.

eylül 1976-eylül 1980 yılları arasında yayımlanan nesil dergisini çıkaranlar arasında bulundu. yarım asra yaklaşan fikir ve meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında binlerce konferans, seminer, panel, vaaz, hutbe, kurs, yazılı ve görsel medya programı, eğitim programında yer alarak eğitim, öğretim, tebliğ ve irşad faaliyetini sürdürdü. aralarında bugünün tanınmış bilim ve fikir adamları olan binlerce öğrenci yetiştirdi.

2001 yılında, özgürlüğün şart olduğu üniversite ortamında hüküm süren baskılara karşı çıkarak marmara üniversitesi ilahiyat fakültesindeki görevinden ayrıldı. halen, avrupa uluslararası islam üniversitesinde (hollanda) misafir öğretim üyeliğini sürdürmekte ve bireysel ilmi çalışmalarına devam etmektedir.

arapça, farsça ve fransızca bilen hayreddin karaman'ın periyodik yazıları, yeni åžafak gazetesi, gerçek hayat dergisi ve eğitim-bilim dergisinde yayınlanmaktadır.

karaman, 1956 yılından beri evli olup, üç çocuğa (latife, m.lutfullah, m.ihsan); yedi toruna (u.murat, zeynep, selva, m.tahir, bilal, enes, salih) ve bir torun çocuğuna (mustafa) sahiptir.

eserleri:

kur'an-ı kerim ve açıklamalı meali (meal, heyet'le birlikte)
arapça-türkçe yeni kâmus (sözlük, b.topaloğlu ile birlikte)
ilmihal (heyet'le birlikte)
kur'an yolu (beş ciltlik tefsir, heyet'le birlikte)

telif eserleri:

mukayeseli islam hukuku (üç cilt)
islam hukuk tarihi
islam hukukunda ictihad
islam'ın ışığında günün meseleleri (üç cilt)
günlük hayatımızda helaller haramlar
islam'da işçi-işveren münasebetleri
anahatlarıyla islam hukuku (üç cilt)
islam'da kadın ve aile
islamlaşma ve önündeki engeller
imam-hatip åžuuru
insan hakları
gerçek islam'da birlik
laik düzende dini yaşamak (dört cilt)
türkiye ve islam
her åžeye rağmen (röportajlar)
hayatımızdaki islam
hayatımızdaki islam-2
dert söyletir (åžiirler)

çeviri eserleri:

yolların ayrılış noktasında islam
islam'a göre banka ve sigorta
imam-ı rabbani ve islam tasavvufu
yeni gelişmeler karşısında islâm hukuku
rasul-i ekrem'in örnek ahlakı
altın nesil
dört risale
kelile ve dimne (b.topaloğlu ile birlikte)

ders kitapları:

arapça sarf-nahiv (dilbilgisi, b.topaloğlu ile birlikte)
arapça metinler (b.topaloğlu ile birlikte)
fıkıh usã»lü
hadis usã»lü


*
devamını gör...
hemen hemen her kitabını okuyan bir duacısı olarak şunu söyleyebilirim ki; zamanın imamı azamı'dır kendisi..

rabbim ilmini arttırsın, ömrüne ömür katsın inşallah.. amin!
devamını gör...
bayanlarla tokalaşma hakkında 9 ekim 2009 tarihli yenişafak gazetesindeki makalesinde :

bayan eşiniz olmadıkça müslüman olmasa da onunla ilişkileriniz sınırlı olacaktır; müslüman olmayan bir bayanla da mesela öpüşemezsiniz. bayanlarla el sıkışma meselesine gelince, günümüzde özellikle şehirlerde ve özel durumlarda kadınlarla erkekler de el sıkışıyorlar, bu âdet haline gelmiş durumda, müslüman bir erkek henüz kendini anlatamadığı bir ortamda elini geri çekerse bundan ■islam'ın da istemediği- bir dizi problem çıkabiliyor. bir müslüman erkek, yukarıdaki şekilde gerekli hale gelmedikçe -müslüman olsun, gayr-i müslim olsun- bayanlarla el sıkışmaz. ama bayanın elini sıkmadığında daha önemli bir zarar sözkonusu olduğunda, beze dokunuyormuş gibi -böyle bir duygu içinde- kadının elini sıkabilir.

diyerek ilginç ve bir o kadarda kendisinden beklenilmeyen fetvaya imza atan hocamız.
devamını gör...
zaruri sartlarda ve enflasyonun altinda faizli kredi cekmenin nahos olmayacagini soleyerek beni dumura ugratmistir.
devamını gör...
gayet doğru söylemiş el sıkışma hususunda. hangi hocaya sorsanız aynı şeyleri söyler. hatta ben bile daha dün akşam laf arasında tıpatıp aynı fetvayı verdim. molla değil miyiz? inanmazsanız msn kayıtlarım hizmetinizdedir efendim.
devamını gör...
bayanın eli sıkılmadığında elde edilecek dünyevi zarar düşünülüyor da, Allah'ın huzurunda elde edilecek olan zarar niye düşünülmüyor. ordaki zararın ötesi var mı?

bi de birader beze dokunuyormuş gibi denmişte ben buna takıldım, birisi gelse anana bacına beze dokunuyormuş gibi el sıksa güzel olur mu öyle de düşünmek lazım..

abi-lan kız napıyon sen?!? bu herif kim
kız-eyvah abim
yandaki adam-şeybeyfendi valla beze doknuomuş gibi şeyediyodum
abi-ne diyon lan sen it
yandaki adam-daha büyük bir dünyevi zarara gircektim yoksa kötü niyetim y..
abi-siieee
kız-ühüühüühüüüü
abi-evde sorcam hesabını sana yürüü
senin de bilahare ...na ko...
yandaki adam-valla beze dokunuomuş gib..
abi-bak hala konuşuyo siieee gözüm görmesin
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar