hayvan beslemek

daha çok insan hakları ve demokrasinin gelişŸtiğŸi isveç ,norveç gibi ileri batı ülkelerinde görülen bir eylemdir hayvan beslemek.uzun çayırlarda frisby sini fırlatıp köpeğŸinden geri getirmesini bekleyen sahip bir nevi egosunu tatmin eder bu yolla.dışŸarda kimseye hükmedememesinin acısını hayvandan çıkarır belkide.belkide bu yüzden azgelişŸmişŸ demokrasilerde hayvan besleme alışŸkanlığŸı yoktur,eşŸitlik yoktur çünkü.
insanlar evde,kahvehanede,sokakta birbirlerine hükmederler ,bir nevi orman kanunları işŸler;frisby sini getiren bir insan vardır çünkü.
devamını gör...
karadenizli olmanın genlere etkisinden dolayı çeşit çeşit kuş besleyen biz ailecek en son hint bülbülüne merak saldık ve nur topu gibi üç adet minik bülbülümüz oldu. bu bülbül yavruları çok yaramaz kuşlar lakin. kafeslerinin içindeki yuvalarından atlamak gibi bir huyları var. e uçma içgüdüsü ne yapsın onlar dafakat aslında bu zararlı.
sayamayacağım kadar çok saka gibi küçük kuşlar, keklik, bıldırcın, atmaca, saksağan gibi beslediğimiz kuşlar içerisinde, aslında evcil olmayıp sayemizde evcilleşen saksağan çok harika bir kuştu. ne yazık ki çok eskide kaldı. fakat daha yavruyken alındığı için hepimize bağlanmıştı. sanırım hayvanları evcilleştirmek böyle bir şey olsa gerek. uçar gider günler sonra geri gelirdi.
kekliklere gelince bir seferinde yirmi- yirmibeş kadar yavrulama kapasitesine sahipler ilgilenenlere duyurulur. *
devamını gör...
1 köpek, 1 tarantula, 1 iguana, 40 japon balığı, 2 corydoras, 14 güvercin, 3 discus ve ortanca kardeşim olarak envarteri geniş tutuyorum. fakat güvercinlerden bir süredir uzağım ve sayıları git gide azalması beni 1 miktar hüzünlendiriyor. yere batsın kapitalizmin bize dayattığı yüksek inşalar ve hayvan sevgisinden uzak insanlar.
devamını gör...
her sene yazın en az 2-3 civciv besliyoruz. 2 güvercin besledik ve çalındı o kadar üzüldük ki anlatamam. bir kaç tane de balık besledik. ha bir de çocukken muhabbet kuşumuz vardı. hepsinin farklı farklı yerleri vardı. ilk kez kuşum öldüğünde 6 yaşında bile değildim. ağlayıp, gömmüştük. hala gömüldüğü yerden geçince üzülürüm. ha bir de çok ihlas, fatiha okumuştum o kuşa. çok komik biliyorum, ama ne yapacaksınız çocukluk.
devamını gör...
100 cm x 50 cm x 40 cm bir akvaryum kurmak üzereyim.
kumları yıkıyorum, 2 gün sonra bitkilerini dikeceğim. 15 gün sonra da balıkları almaya başlayacağım inşallah.
devamını gör...
1 tane sultan papağanı besledim. ismi ziyaydı. ona babacık demeyi öğretmiştim. kitap ucu kemirmeyi çok severdi. sonra bir sürü kedi besledim. patisever geçen sene bugün vefat etmişti. gözlerindeki iltihabı zar zor iyileştirmiştik o süreçte şaşı olmuştu. bu yüzdendirki gelen arabayı göremedi.* kucağıma sırtüstü yatmayı ve patilerini okşamamı çok severdi. nur içinde yatsın.
devamını gör...
evde veya dışarıda fark etmez. bir insan neden hayvan beslediğini iyi bilmeli. bunun için kendini tanımalı, hayvansal güdülerini ve ihtiyaçlarını bilmeli, bilinçaltı yönlendirmelerinin farkında olmalı. at besleyen biri atı binek olarak kullanabilir ve bu anlaşılır ve bence etik bir durumdur. ancak mesela muhabbet kuşu beslemek, kaplumbağa beslemek vs insan düşünmeli, neden beslemek istiyorum diye. bu doğru mu diye. sadistik * eğilimlerini ödünlemek gibi bir alt niyeti olabilir çünkü. sadizmin nefretle veya sevgiyle pek ilgisi yoktur. bir sadistin istediği şey zarar vermek de değildir her zaman. hakim olmaktır. egemen olmaktır. bir şey üzerinde hakimiyeti ve yaptırım gücü olması sadistin aşağılık hislerini ödünler. hayvan beslemek de pekala sadistik bir yönelim olabilir.
devamını gör...
sadece merhameti olanalar beslesin evde besleyecek olanlar arasında. bir canlıya süs eşyası olarak bakıyorsanız zaten almayın.
ayrıca cam kenarına bir avuç buğday yada ekmek kırıntısı, bir kapak su. kapınızın önüne de bir kap su ve artan yemekleri koyun.
devamını gör...
bir kedi ile aynı evi paylaşıyorum. hayatımda kuş, balık, hamster, kaplumbağa beslemedim beslemek de istemedim. kedileri ise hep sevdim. bütüm kedileri seviyorum. afrikada doğmuş olsam kesin doğar doğmaz aslan sahiplenir onu beslerdim. ben fero demet akalın şarkısının klibinde yavru kaplan besliyor biberonla. ona nasıl imreniyorum anlatamam. kaplan yavrusunu alıp eve hapsetmek istemezdim ama imkan olsa ada satın alıp açık hayvanat bahçesi kurmak isterdim. jurassic park ama kedili. kurt da severim ama kurtlar tekinsiz hayvanlar.

tanıma bağlayacak olursam. sadist olduğunuz için hayvan besleyecekseniz kedi almayın. sizi dinlemiyor. sizin varlığınız onun için anlam taşımıyor. sadece arada gelip hal hatır soruyor. ben köpek beslemek istemem. istisna olarak sibirya kurdu beslemek isterdim ama sıcak yerdeyim. onlar da zaten eğitilmiyor. yani alman kurt köpeği değiller. baya kurt yani. çin aslanı da çok ponçik bir hayvan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar