hayvan sevgisi

#özgürler 

islamcı kesimde pek de hosgorulmeyen sevgidir.
aslında sevginin pek azı onlarda mesrudur.
' anam babam sana feda olsun ' turunun dısındakiler kabul gormez.
bu nasıl bir ruh haliyse.
devamını gör...
hz. resulullah'ın bu konuda bizlere bazı uyarıları var:

"dünya küfr üzerine durur, ama zã»lm üzerine durmaz''
''öldürmek istediğiniz, kuduz bir köpek dahi olsa ona işkence yapmayınız." gibi.
devamını gör...
yerden hayvanın pisliğini toplamak için eline poşet geçirip, bir güzel kavrayıp köşeye öylece koyan nişantaşı insanlarını görünce çok da abartılmaması gerekendir diye düşünüyorum. hayır hayır, bunun adı sevgi olamaz. başka bir şey bu, ama ne?
devamını gör...
küçük bir araştırma sonucu ulaştığım çarpıcı sonuç: ülkemizde insanlar için alo ambulans telefon numarası 188, hayvanlar için ambulans telefon numarası 153'tür. epey bir önem vermeye başlamışızdır.

bir de şu sıcak günlerde gölge yerlere kap içinde su bırakalım. hayvanların da suya ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

devamını gör...
ölçülü olanı güzeldir. zira batı ülkelerinde insan sevgisinin, çocuk sevgisinin yerine ikame edilmektedir. hayır hayvan ırkını şımartacaklar o olacak!
devamını gör...
özellikle kurban bayramında artan sevgi..! öyle ki kurban bayramına 'hayvan katliamı' diyecek kadar büyümüştür bazıları için. Allah ıslah etsindir.
devamını gör...
sevgiyi şefkati yanlış yerde arayanların sığındığı limanlardandır.
elbette hayvanlara değer vermemiz insan olmamızın gereklerindendir ama işi abartıp insanlarla bir tutmak bana saçma gelir.

dalga geçme mahiyetinde değil ama kedinin ölümükardeşin ölümüne denk tutabilecek kafaya neyle geliniyor merak ediyorum.

hayvanları sevmeyin demiyoruz hobi olarak yine sevin ama aşırıya gitmeyelim, aşırıya gidenleri uyaralım.
hayvanlara gösterdiğimiz sevgiyi insanlara, yakınlarımıza göstersek,yakınlarımızı anlamaya çalışsak daha fena olmaz herhalde.

hayvan düşmanı ilan edilip panter emellerin saldırısına uğrama ihtimalinden tırsmıyorum desem yalan olur.
devamını gör...
gerçek bir hayvan sevgisi yaşanılmadan bilinemez. evet herkes kendi çapında hayvan sever. besler de. ama gerçekten hayvan seven her zaman farklıdır. onun annesi/ babası siz olursunuz. o da sizin evladınız gibi olur.

şuna benziyor biraz bu, çocuğu olsa dahi herkes anne ya da baba olup çocuğuna sahip çıkamıyor. onunla ilgilenmiyor. doğdu ama niye doğdu kafasında, sokağa atan, satılan vs. o yüzden her hayvan besleyeninde aynı derecede çok büyük bir hayvan sevgisi oldugunu düşünmüyorum. özellikle cins hayvan alıp da ego tatmini yapanlar. ama şu hep var, hayvanlara insanlardan daha çok değer verdildiğinde illa biri çıkıp "-insanla bir tutulur mu yav. o da ne demekmiiş böh böh böh.." demekten kendini alamıyor. yapılan benzetmeler kardeşle bir tutmak gibi bunlar o hayvana en az kardeş kadar duyulan sevgiyi anlatma şeklidir ki kardeşin ölümüne üzüldüğün kadar hayvanın ölümüne de üzülebilirsin bunun nesi saçma ya da nesi yanlış? artık standart ve klasik düşüncelerden kurtulalım. evet insanlar hayvandan üstün, ama hayvanlar kadar masum, mazlum değiller.

özellikle ise kızdığım nokta şudur. bu tarz düşüncelerinizi kişinin kendisine gönderme yaparak yapmayın. siz öyle olabilirsiniz ama bir başkası böyle düşünmüyor olabilir. anlayış, anlayış, anlayış...
devamını gör...
insan belli bir yaştan sonra da hayvan sevebiliyormuş. özellikle köpekleri. bu yaşımda işyerinin küçük köpeğini seviyorum. ama niyeyse beni gördükten sonra heyecandan olsa gerek * hemen pisliyor.
devamını gör...
devlette oldukça fazla bulunan sevgidir. çünkü devlette böyle bir sevgi olmasaydı toplumdaki hayvanları çoktan hapse tıkmıştı. ya da ömür boyu hapiste çürütürdü. ama malesef bu sevgi yüzünden otobüste, sokakta ve trafikte dünya kadar hayvanla karşılaşıyoruz.
devamını gör...
mahlukata sevgi ile bakabilmektir. bizim memlekette algı nedense şu şekil denklemler üzerine kuruldu, "kurban bayramı-hayvan sevgisi", ya da "aç insanlar-hayvan sevgisi" ya da "öldürülen insan-hayvan sevgisi" bu saçma sapan kıyaslar, medyatik tavırlar ne hayvanları ne de yaratılana sevgisi merhameti yine yaratandan ötürü olan hayvan sever insanları ilgilendirmiyor fakat bu zalimleşen algı rahatsız edici. uzun uzadıya özlü sözler hadisler beyan etmeye gerek yok. hemen hepimiz bunları biliyoruz, kimsenin hayvanları özellikle çok sevmek ya da sadece sevmek gibi bir zorunluluğu yok, ama yeryüzündeki varlıkları benim ve bana benzeyenler için masumiyetin birer sembolü olan bu canlıları seven insanları her fırsatta aşağılayarak, yolda ya da herhangi bir yerde gördükleri zavallı mahlukata yardım etmelerine alaycı ve zalimce tepki vererek neyi ya da kimi incittiklerini düşünmeliler.devamını gör...
aynı dünyayı paylaştığımız, aynı suyu içip aynı güneşte ısındığımız, aynı yiyecekleri tüketip aynı toprağa uzandığımız; özetle koca bir gezegeni paylaştığımız tüm canlıların yaşama hakkına duyulan saygı duruşudur.
devamını gör...
evvela hayvan tanımını yapmak gerekiyor hayvan sevgisinin tanımını yapmak için.
şimdi hayvan dediğimiz şey; insan dışında nefes alıp veren canlılara verilen addır. yani bu tanıma göre hamam böcekleri, bit, solucan ve diğer tüm insan dışındaki canlılar hayvan oluyor. hayvan sevgisi denince, akla bir kaç canlı gelir. kedi, köpek, bazı kuş türleri, efendim foklar, yunuslar ve bir kaç tane daha ekleyebiliriz. diğerleri mi? aman diğerlerinin canı cehenneme. affedersin şimdi hamam böceğine de hayvan mı diyeceğiz değil mi?
mesela, ''içinde hayvan sevgisi olmayan insanımsılar'' şeklinde bir cümle kurduğumuzda; insan suretinde olan ancak insan olmayan bir canlıdan söz etmiş oluruz. en azından mahiyet olarak bunu ifade etmeye çalıştığımız anlaşılır. ve yine bu cümleyi kurarken, bu insanımsı canlıya karşı bir sevgi beslemediğimizi hatta bir tür tiksinti hissi içinde olduğumuz da anlaşılır. fakat bu cümlenin çözümlemesini yaptığımızda, bu beyanın kendisiyle çeliştiğini de görüyoruz. şöyle ki; içinde hayvan sevgisi olmayan bu insanımsı şey, mahiyet olarak insan sayılmıyorsa ve yine bu insanımsı varlık nefes alıp veren bir canlı ise, demektir ki bu canlı en kötü ihtimal bir hayvandır. eğer bu insanımsı varlığı hayvan olarak tanımlıyorsak ve bu hayvana karşı içimizde bir sevgi bulunmayıp, aksine tiksinti hissi oluyorsa. aynı şekilde biz de içinde hayvan sevgisi olmayan insanımsı bir varlığa dönüşüyor olmaz mıyız?

her nevi hayvan itina ile sevilir, hamam böcekleri, içinde hayvan sevgisi olmayan insanımsılar ve dahi bu insanımsılardan tiksinen insanımsılar da dahil.
devamını gör...
bizim sevmediğimiz hayvan yoktur, belki gönlümüze biraz serin gelen vardır.*

sevmek ve sevmemek kavramları sevgi miktarının kıyaslaması ile ölçülür aslında herkes sevilir ama bazıları şahsın referans notasına göre değerlendirildiğinde daha çok sevildiği görülür.

bu da böyle bir anımdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar