değerli dostlar , sapanca'da zulmedilen masum köpeğe dair baya güzel şeyler yazmışlar ama bu konu biraz daha genel geliyor bana.

insanın yaşam hakkı olarak lafım yok kimseye , asalım demiyorum lakin bu kanı ve sütü bozuklarla yaşamaya mecbur kalmak beni korkutuyor ve bizim de bir seçim hakkımız olmalı diye düşünüyorum. evladımız, eşleriniz , annelerimiz , sevdiklerimiz bu canilerle aynı minibüste aynı sokakta. arkadaşlar bu insanlara normal insan gözüyle baktığımız için sıkıntı var, kaç aylık hayvana değil eziyet etmesi yaşama hakkını alıyor. bakın 4 ayaktan bahsediyorum. 3 saniye o hayvanın bağırma sesini aklınıza getirin.. bir , iki , üç durmadı bu kişi ve benzerleri inlemesine , göz yaşı dökmesine yalvarmasına rağmen durmadı. bulursa fırsat bizlere neler yapacaklar , saykopat ve psikopatın iyi hali olur mu ? hakim bırakınca bunları insanlar devletine ve adaletine nasıl güvenecek?

sonra insanlar kendi adaletlerini aradıklarında kızıyoruz size mi kaldı diye ! başımıza gelince mi empati kuracağız. hayvan hakkı gözümde insandan daha fazladır kimse kusura bakmasın. ha yetim , ha köpek, ha kedi hepsi aynı masumlukta. eğer seçilecek başkan bu konuya el atmaz ise hakkımı helal etmiyorum.
devamını gör...
insanı yaşamaktan soğutan bir durum. bu konuyu ne zaman dile getirsem dışlanıyorum, kıyaslanıyorum. sadece hayvan olarak düşünmüyorum oysa ki, ben canlı diyorum. canlılara zulmedenlere aynı havayı solumuş olmaktan, aynı ortamda bulunmaktan rahatsı oluyorum. vicdanım, midem bunu kabul etmiyor. dünya da canlıların bu denli gözardı edilişini kabullenemiyorum. onun bir can olduğunun unutulması, umursanmaması zoruma gidiyor. ya çektiği acıları hayal bile edemiyorum bunu yaşıyor olmalarına ne diyeceğimi bilemiyorum. ama bunu yapıyorlar. gerçek manada kabul edilecek bir durum değilken şu an yeterince gündemimizde bile olmayışı çok üzücü. ben şu an bu entryi yazarken bile olan bazı vahşetlerden haberimiz dahi yok, bu çok acımasız. buna kim dur diyecek, bunu kim yenebilecek?
devamını gör...
olaya sadece duygusal ve intikam refleksi ile yaklaştığımız sürece devam edecek mecburiyettir. tabiki insanız ve en insani refleksi gösteriyoruz ancak öncelikle sormamız gereken soru bu insanlar neden bunu yapıyor?

batıda bu konuda bir sürü araştırma yapılmış ve seri katillerin psikopatların genellikle taciz ve şiddet geçmişi olduğu görülmüş. beyinde duygulardan sorumlu amigdala diye bir bölüm var. seri katillerde bu bölümün genellikle küçük olduğu görülmüş. bu bölüm küçük olunca kişinin hem empati yeteneği zayıf hem de yaptıklarından pişman olma, vicdani olarak rahatsız olma durumu diğer insanlara göre daha az gerçekleşiyormuş.

buradan çıkan sonuç bu korkunç olayların önüne geçmek için sağlıklı bireyler yetiştirmek ilk şart. ben yetkili biri değilim ne yapabilrim dememek lazım. ilk olarak kendi kapımızın önünü süpürebiliriz. çocuklarımızı şiddetten uzak yetiştirmek ve elimizden geldiği kadar aile birliğini korumak bunun için ilk adım olabilir.

bakın size bir örnek anlatayım. bir akrabamız vardı aile yapısı çok bozuktu. baba alkolikti. aile içinde şiddetli tartışmalar hakaret küfür dayak evin gündelik rutini haline gelmişti. bu evin en küçük çocuğunun davranışları çok dikkatimi çekmeye başlamıştı. akşama kadar elinde sapan sağda solda serçe öldürüyordu. sonra istanbul a taşındılar. uzun süre göremedim. bir gün yolum istanbul a düştü bunlarda bir süre kaldım.

bu serçe öldürdüğünü söylediğim çocuk bir gün küçücük yavru köpekleri durduk yere acımasızca tekmelemeye başladı. o zaman daha 9 yaşında falan. bu yaptığına karşılık yaşıtı olan arkadaşları neden vuruyorsun yazık değil mi deyip durdular ama onun umrunda değildi. yani bu daha çocuk ondan öyle yapıyor desen değil.

neyse bu çocuk 11 yaşındayken otobüsün altında ezilerek hayatını kaybetti. ne olursa olsun sonuçta üzüldük baya ama taaa o zaman aklıma takılmıştı. belkide bu çocuk sorunluydu hayata devam etse çok daha vahim şeyler yapacaktı belki de ölümü kendisi için hayırlı olmuştu.

sonuç olarak cezalar tabiki olmalı. şu an yetersiz olduğu da açık bir gerçek. ancak devlet aile içi şiddet ve cinsel taciz üzerine çalışırsa bu olaylar daha olmadan önüne geçilebilir. olay olduktan sonra örneğin sapanca'daki olayda suçluyu bulup cezalandırsan bile ölen öldüğü ile kalıyor.
devamını gör...
insana, hayvana ya da doğaya farketmeksizin eziyet edebilececek canilik ve merhametsizlikte olan biri herkes için tehlikelidir. bunlar birilerine eş, baba, işveren, komşu olacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar