hayvanları koruma yasa tasarısı

yürürlükteki kanunlara göre mal olarak kabul edilen hayvanların canlı olarak kabul edilmesini ve hayvanlara eziyet eden kötü davrananların fiillerinin kabahat olmaktan çıkarılıp suç kapsamına alınmasını sağlayacak yasa tasarısı.

meclis’te görüşülmek üzere hazırlanan ve gün içerisinde medyaya yansıyan torba taslakta ise türk ceza kanunu, ceza muhakemesi kanunu, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanun ve kabahatler kanunu’ndaki çok sayıda maddede de değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. bu değişikliklerden birisiyse hayvanlara eziyeti önlemek amacıyla hazırlanan kanun tasarısı taslağı. taslak torba taslağa dönüştürüldü ve bu kapsamda ;
- sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldüren 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.
- hayvanlara işkence yapanlar, öldürenlere 4.5 yıl,
- hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
- nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenlere 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

bu suçlar birden çok hayvana karşı işlenirse cezaları yarı oranında arttırılacak.

ayrıca sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise orman ve köyişleri bakanlığı tarafından cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı.

haber detay
devamını gör...
insana tecavüz veya darp konusunda bile suçlular ifadesi alınıp salındığına göre; son yıllarda artan hayvanlara yönelik işkence ve tecavüz olaylarına etkisinin ne olacağı merak edilen tasarıdır.
devamını gör...
cezaların parasal değil de hapis şeklinde olması çok sevindirici... madem vicdanlar bu denli köreldi, az bile yazılmış o yıllar dediğimdir... uygulamasını da dört gözle takip ediyor olacağım inşallah...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar