algı kırılması yaşŸamayan açık bir zihnin yapabileceğŸi bir şŸeydir hazırcevap. buna örnek komedyenler verilebilir. ama en iyisi necip fazıl'dır. tabii iyi bir yazar aynı zamanda zeki bir yazardır. cümleleri beyin deposundadır ki zaten edebiyat dünyasındaki insanlar taşŸtıkları için yazma işŸine yönelirler. filozoflardan hazırcevap konusunda sokrat'ı da unutmamak gerek.
devamını gör...
hazırcevaplılık zekilik değil bana göre. ağzı laf yapmak sadece. ağzı çok laf yapanlar da genelde ''boş'' insanlar oluyorlar. benim piyasada rastladıklarım hemen hep öyle. ''düşünerek konuşmak'' akıllıca bir iş olduğuna göre ''düşünmeden konuşmak'' akıllıca değil. öyle pat pat cevaplar yapıştırmak akıldan değil de nefis yapmaktan gibi geliyor bana!

(bkz: önce konuş sonra düşünürsün)
devamını gör...
tam olarak doğru değildir.

bir aksaklık ya da bir eksiklik hazırcevaplığı doğurabiliyor. karşı taraf bir şey demesin diye kişi bir anda öyle ağır laflar bulabiliyor ki eksiklik karşı taraftaymış gibi bir hava oluşuyor. bu şekilde gelişen olaylar kişi istemese bile hazır cevaplığı getiriyor. eksiklik gitse bile hazır cevaplık gitmiyor. iyi bir şeyde değil, bazen susmanız gerekir ama ağzınızdan o cümle çıkmış olur.
devamını gör...
hazırcevap olmayı etkileyen başka faktörler de olduğu için, her zeki olan hazırcevaptır çıkarımının yapılmaması gereken ifade. örneğin kişi çok zekidir fakat aynı zamanda bir kişilik özelliği olarak çok da utangaçtır. utangaçlığı zekasıyla etkileşime girerek kişinin hazırcevaplılık hasletine sahip olmasını engeller. yoksa her hazırcevap olmayan kişi görseldeki gibi olay anından saatler sonra pişmanlık krizleri yaşamıyor. olay anında da her lafa verilecek bir cevabı oluyor ama utangaç olduğuçün söyleyemiyor *.

devamını gör...
hazır cevap veren insan zeki değildir, salakta değildir. ülkemizdeki hazır cevap insanlar genellikle salak oluyorlar, bunun sebebide zeki olmak ile zeki olduğunu sanmak arasındaki uçurumdan kaynaklıdır. sizi verdiği saçma cevap ile geçiştirerek veya sesi ile baskılayarak susturuyorsa o zeki değil kendini zeki sanan insandır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar