hazreti muhammed in vasiyeti

alemlerin rabbi hazreti muhammed (s.a.v) efendimizin son vasiyyetidir.



"ey insanlar, Allah sizi kıyamet gününde büyük bir makamda ve genişŸ bir yerde toplayacaktır. o makam Allah'ın huzuruna kalb-i selim ile gelenler hariç, malın ve evladın fayda vermediğŸi çetin bir makamdır. dikkat edin tebliğŸ ettim mi?

ey insanlar ! dillerinizi muhafaza edin, gözlerinizle yaşŸ dökün, kalplerinize itaat ettirin, düşŸmanlarınızla cihad edin, bedenlerinizi yorun, mescidlerinizi imar edin, imanınızı halis kılın, din kardeşŸlerinize nasihat edin ve onları kendinize tercih edin, namuslarınızı muhafaza edin, mallarınızdan tasadduk edin ( zekat, sadaka verin ), birbirinize hased etmeyin ki hasenatınız zayi olmasın, birbirinize gıybet etmeyin aksi takdirde helak olursunuz. dikkat edin tebliğŸ ettim mi?

ey insanlar ! cehennem azabından azad olmak için çalışŸın, fakirlik ve yokluk( ahiret ) günü için hayırlı ameller işŸleyin. ey insanlar ! zulmetmeyin. çünkü Allah zulmedenleri hesaba çekecektir. Allah-u teala sizi hesaba çekecek ve dönüşŸünüz ona olacaktır. o, sizin günah işŸlemenize razı olmaz.

"ey insanlar ! kim iyi bir işŸ yaparsa artık kendi lehinedir ve kim kötülükte bulunursa artık kendi aleyhinedir ve senin rabbin kullarına zulmedici değŸildir." ( fussilet/46)

"ve o günden korkunuz ki o günde Allah-u teala'ya döndürüleceksinizdir. sonra herkese kazanmışŸ olduğŸu tamamen verilcektir. ve onlara zulmedilmeyecektir." ( bakara/281 )

ey insanlar ! ben rabbime gidiyorum. bana vefat haberim verildi. sizin dininizi ve emanetlerinizi Allah'a emanet ediyorum.

esselamu aleyküm ve rahmetullahi berakatühã»..."

resulullah efendimiz sonra minberden aşŸağŸı indi, evine girdi, bir daha da dışŸarı çıkmadı.

kaynak: tenbih-ül gafilin

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar