çünkü tüm peygamberler insanlığın bir hali üzre gelmiştir...

eğer yalan söylemiyor amentü'ye gerçekten iman ediyor ve tüm peygamberleri tasdik ediyorsan tanıyacaksın...

hz şuayp'i biliyorsan mesela terazide nasıl adalet gözetmen gerektiğini öğrneceksin...

zenginsen yöneticiysen süleyman aleyhisselam ile davut aleyhisselama bakacaksın...

zulme iftiraya uğradığında yusuf peygamberi rehber edineceksin...

iğne iplikle ilişkini idris nebi belirleyecek...

ağaç ile ilişkini marangoz meryem oğlu isa efendimiz göstercek sana...

tüm peygamberler bir hal üzre insanlığın hali üzre gelmiştir...

şimdi saraylarda oturan zenginler ve dahi yöneticiler tanısaydı süleyman peygamberimizi dünya böyle mi olurdu...
devamını gör...
inananların da mülke bekçilik yapabileceğinin en somut ve basit delilidir. belki tasavvufun getirdiği bakış açısından kaynaklı, belki hasedimizden... emin değilim. istiyoruz ki toplum önderleri de bizimle aynı şartlarda yaşasın. bizimkisi gibi evlerde otursun, aynı araçlara binsin, aynı yemekleri yesin. ancak hz. süleyman kıssası bize gösteriyor ki dinin böyle bir emri de hükmü de yok. rabbimiz kimimizi varlıkla sınar; verdiği nimete rağmen şükürden vazgeçilecek mi görmek ister. adaletten yüz çevrilecek mi sınar. kimimizi yoklukla sınar; sabredilecek mi görmek ister. kimsenin hakkına girilecek mi izler. hz. muhammed (s.a) yoksul bir liderdi. ama hz. süleyman (a.s) değildi. ikisi de Allah'ın resulü idi. biri varlıkla, biri yoklukla sınandı. hal böyle iken bizim de liderlerimizi varlığıyla sorgulama hakkımız yok. liderler toplumları tarafından kararlarıyla ve adaletiyle sorgulanmalıdır. gerisi laftır.

not: hz. süleyman'ın varlığı şahsi varlığı mıydı yoksa devletin miydi bilemiyoruz. keza neml suresi'nde geçen kıssada bu bilgiler verilmiyor. Ben yorumumu "devletin mülkü" olarak değerlendirip yaptım. "Kişisel varlık" olarak kabul etsek dahi bu sefer bu kadar lüks ve şatafat israfa girer mi bahsi mevzu olur. İsraf haram olduğundan ve peygamberlerin ismet sıfatına nail olmalarından mütevellit bu ihtimali daha zayıf buldum. doğrusunu Allah bilir.
devamını gör...
hz. süleymanın zamanınındaki her şey kuranda bildirildiği gibidir. inanmamakla kafir olunur. eşyanın nakli , hüdhüd , camdan saray, ahd-i atik sandukası ve mühürü . anlaşıldığı üzere ihtişamı sadece sarayda değildir. belki de ,detaylara ulaşıldığında tarih yeniden yazılacaktır. kur'an ahlâkının tüm dünya üzerinde hâkim olacağı bir dönemin de habercisi olan sanduka hakkında kur'an'da şu şekilde bildirilmiştir: “peygamberleri¸ onlara dedi: “onun hükümdarlığının belgesi¸ size tabut'un gelmesidir. onda rabbiniz'den 'bir güven duygusu ve huzur' ile musa ailesinden ve harun ailesinden artakalanlar var; onu melekler taşır. eğer inanmışlarsanız¸ bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır.” bakara-248
devamını gör...
kur'an'da anlatıldığı üzre hem zenginlikle, hem de çeşitli yeteneklerle donatılmıştır hz. süleyman. inanan biri için bu, gerçektir ve elbette sorgulanamaz. hatta şahsi olarak rüzgara hükmedebiliyor olması beni çok etkilemektedir. imkanım olsa dizisini dahi çekerdim.

bununla beraber, hz.süleyman liderdi, juan manuel de liderdi, onun varlığını sorgulayamayız gibi bir yaklaşım herhalde ilkokul kompoziyonlarında dahi yer alamaz. kaynağı belirsiz paraların, peşkeşlerin, türlü haksız kazancın soruşturmalarla ispatlandığı pek çok devlet lideri var ve bazıları da halen içeridedir. kendilerini geçtim hadi, büyük bir siyasi karakter olarak ayırıcı özellikleri çok diyelim. akrabası ve etraftaki zevat? buz gibi de sorgulanır, sanki adamlar peygamber.

bugün tubişlere parti veren, çocuklara hallenen kişileri barındıran ve kim bilir ne para trafiklerine vasıta olan simsar vakıflarının yönetim kurullarında arz ı endam eden, belli kişilere akraba olmak dışında hiçbir özelliği olmayan, sosyal medyada milyonlarca liralık arabaları ile poz veren gruplar kuran ne iş yaptığı belirsiz yeni yetme muhafazakar zirzopların ana dalını oluşturduğu siyasal dinci burjuvanın varlıklı olmaya hakkı olan mümini temsil ettiğini söylersen, buruk bir gülümseme ile karşılaşırsın.

elbette ki mümin de zengin olabilir, varlıklı olabilir. ticaret sünnet bir kere. ama müminliğin daha önemli şartları var, dini kaynaklarda yazıyor.
devamını gör...
islam'ın zenginliğe karşı olmadığını ispat için ortaya atılmış kaynak. islam zenginliği sever; lakin şahısların, siyasilerin, iktidarların, ağaların, patronların zenginliğini tekelci görür. toplumun zenginliğini ön plana çıkarır. bundan ötürü de sürekli üst tabaka ile alt tabakayı eşitlemeye çalışır.nahl 71 haşr 7.

süleyman, halkı yolsulluk ve açlık sınırının altında inim inim inleyip, işsiz, güçsüz gezerken, kendine saraylar yaptırmışsa ve kitabı da buna izin vermişse o örnekten bugüne bir hisse yok. ama biz biliyoruz ki bize inen hükümlerin çoğu tevrat'ta da vardı.

“süleymân’ın emrine de kasırga (gibi esen)rüzgârı verdik; onun emriyle içinde bereketler yarattığımız yere doğru eserdi. biz her şeyi biliriz.” (el-enbiyâ, 81)

bolluğa ve berekete bakın.

“sabah gidişi bir aylık mesâfe, akşam dönüşü yine bir aylık mesâfe olan rüzgârı da süleymân’a (o’nun emrine) verdik ve o’nun için erimiş bakırı kaynağından sel gibi akıttık. rabbinin izniyle cinlerden bir kısmı, o’nun önünde çalışırdı. onlardan kim emrimizden sapsa, ona alevli azâbı tattırırdık.” (sebe’, 12)


“süleyman için, o ne dilerse, mâbedler, heykeller, büyük havuzlara benzer çanaklar ve taşınması güç kazanlar yaparlardı. ey dâvûd âilesi şükredin! kullarımdan şükredenler pek azdır.”(sebe’, 13)

yani, şu kadar nimetin aktığı bir toplumla diğer zamanları kıyaslamak haksızlık olur. bir de süleyman'ın eserlerinde insan emeği yok. cinler, hayvanlar onun emrinde.

süleyman nimetleri toplumuyla paylaşmıştır. fir'avnlar gibi karunlar ve belamlar oluşturarak halkları sömürmemiştir. biz de onu diyoruz işte... kur'an ayetlerine uygun bir gelir taksimi yapalım.
devamını gör...
hz süleyman ismet sıfatıyla zenginlikle sınanmış bir hükümdar padişahtır. eminim kendi mülkünü ya da devlet mülkünü denetleme imkanı olsaydı ya da biz o kayıtlara ulaşabilseydik hiçbir kirli noktanın olmadığını çok rahatlıkla görürdük. şimdi biz hz süleyman ın imtihanıyla bu liderlerin imtihanı aynıdır diye düşüneceksek açıklamamız gereken noktalar var. denetim mekanizması kuşa döndürülmüş bir ülkede ordan burdan ortaya dökülenleri bile gördüğümüzde devasa vurgunlar çıkıyor ortada. o yüzden hiç kıyaslama işine ya da örnekleme işine girmeyelim. çok mahçup oluruz çok sen birşey yapmadın tamam ama etrafına da yaptırmayacaksın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar